fbpx

MLECZKO PSZCZELE

Nie znaleziono produktów, których szukasz.


Eliksir młodości - mleczko pszczele

Mleczko pszczele nazywane jest królewskim darem ula lub eliksirem młodości. Jako substancja odżywcza został na nowo odkryty w połowie XX wieku w związku z leczeniem niepłodności. W ostatnich latach odkryto, że mleczko pszczele posiada wiele innych wartości odżywczych i zdrowotnych, łagodzi objawy licznych chorób i przyspiesza procesy gojenia się. Jest uważane za jedną z najbardziej wartościowych substancji. To produkt bardzo pożądany i produkowany w niewielkich ilościach, dlatego w preparatach dostępnych w sprzedaży jest zawarty w niewielkim stężeniu. Dodatkowo nie należy do najtańszych. 100 gramów czystego mleczka pszczelego to koszt około 230 zł.

Jak powstaje mleczko pszczele?

Wydzielina z gruczołów młodych pszczół - robotnic, od 5 do 14 dnia życia, nosi nazwę mleczka pszczelego. Ma ono konsystencję gęstej śmietany, białą barwę i perłowy odcień. Posiada lekko kwaśny smak. Mleczkiem pszczelim karmi się wszystkie larwy rodziny pszczelej do 3. dnia życia, natomiast matki pszczele są nim karmione przez całe życie. Z tego powodu mleczko okazało się być niezwykle interesujące. Królowa matka żyje bowiem do 40 razy dłużej niż reszta pszczół żywiących się głównie nektarem z kwiatów. Mleczko powoduje zatem, że z tych samym jaj powstają pszczoły-robotnice żyjące do 45 dni i matka pszczela, której długość życia sięga 4-6 lat.

Skład chemiczny mleczka pszczelego

W mleczku pszczelim można odnaleźć wiele cennych substancji odżywczych. Do tej pory udało się zbadać 97 procent jego zawartości. Reszta nadal stanowi przedmiot badań. Zawiera ono około 65 procent wody, reszta to białka, cukry, lipidy, kwasy organiczne, hormony, sole mineralne i wiele witamin. Jest w nim obecnych do 25 aminokwasów, a wartość odżywcza białka przewyższa tą z mięsa wołowego i krowiego mleka. Znajdują się w nim liczne enzymy, hormony płciowe (progesteron i testosteron), acetylochlina, a także witaminy, których zawartość jest znacznie wyższa niż w miodzie. Mleczko jest prawdziwą skarbnicą witamin, gdyż zawiera ono witaminy z grupy B, A, D, E, biotynę i kwas foliowy. Obecne są w nim również makro- i mikroelementy, takie jak miedź, potas, fosfor, magnez, żelazo, siarka, nikiel, krzem i cynk. Co ciekawe, świeże mleczko działa przeciwbakteryjnie nawet po rozcieńczeniu w proporcji 1:1000! W jego skład wchodzą również substancje lipidowe - kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone, fosfolipidy i sterole.

mleczko pszczele
@eskymaks/Fotolia

Zastosowanie mleczka pszczelego

Czyste i nieprzetworzone mleczko pszczele pomaga w zwalczaniu wielu chorób i łagodzi różne dolegliwości. Niezwykle korzystnie wpływa na problemy z płodnością, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Badania wykazały również odnawiające właściwości mleczka pszczelego, co przejawia się w przyspieszanie gojenia ran i oparzeń. Wywiera korzystny wpływ na stan psychiczny i fizyczny, ponieważ stymuluje centralny układ nerwowy człowieka. Usuwa zmęczenie, polepsza samopoczucie, zwiększa koncentrację i przywraca równowagę psychiczną. Mleczko pszczele reguluje również procesy przemiany materii, a także podwyższa odporność na zakażenia. Ma zastosowanie w leczeniu schorzeń sercowo-naczyniowych, takich jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, dusznica bolesna. Dodatkowo obniża poziom cholesterolu i zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych. Jest stosowane w leczeniu niewydolności nerek, w terapii nowotworowej, w schorzeniach górnych dróg oddechowych oraz ma działanie moczopędne. Poprzez oddziaływanie na przysadkę mózgową i nadnercza pomaga w walce ze stanami depresyjnymi, bezsennością, a także spowalnia proces starzenia skóry. Poza tym mleczko chroni tkankę wątrobową przed toksycznymi substancjami i zapobiega powstawaniu marskości wątroby. Ma również korzystny wpływ na układ krwiotwórczy, gdyż zwiększa objętość krwinek czerwonych i żelaza w surowicy krwi. Co ciekawe, jest pomocne w schorzeniach oczu. Stosowanie maści z mleczka przynosi korzystne wyniki w przypadkach pourazowego zapalenia rogówki i zapalenia spojówek. Jego przyjmowanie zaleca się zwłaszcza przy problemach z niepłodnością, osteoporozą, cukrzycą, czy chorobą Alzheimera. Eliksir życia korzystnie wpływa również na wczesną menopauzę, reumatyzm i sklerozę. Badania dowiodły, że ogranicza liczbę spontanicznych poronień, zwalcza anemię, wspomaga walkę z alkoholizmem i narkomanią. Mleczko pszczele stosuje się także w kosmetyce w problemach na tle alergicznym, przy wypadaniu włosów, wypryskach, nawilża skórę, a także poprawia jej elastyczność.