fbpx

Wyświetlanie 1–18 z 81 wyników

ŚWIECE Z WOSKU PSZCZELEGO


Wosk pszczeli to wydzielina z gruczołów woskowych pszczół. Jest produkowany przez pszczoły dzięki spożywaniu dużej ilości miodu i pyłku. To „produkt uboczny” powstały przy wytwarzaniu miodu. Podobnie jak inne produkty pszczele, ma wiele cennych właściwości. Jest znany i stosowany od co najmniej 4,5 tys. lat. Aby wyprodukować 1 kg wosku pszczoły zużywają około 3,6 kg miodu.

Skład wosku pszczelego

W skład pszczelego wosku wchodzą estry alkoholi i kwasów tłuszczowych, węglowodory, wolne kwasy tłuszczowe, wolne alkohole tłuszczowe i wiele innych substancji. W wosku zawarte są także węglowodany, barwniki, minerały i substancje aromatyczne. Chryzyna w nim obecna wykazuje działanie antybiotyczne. Estry i beta- karoten mają właściwości przeciwzapalne i odnawiające. Występujące w wosku flawonoidy działają zarówno przeciwzapalnie, jak przeciwbakteryjnie. Wosk pszczeli zawiera skwalen, który naturalnie występuje w skórze ludzkiej i chroni przed drobnoustrojami. Produkt ten jest źródłem witaminy A, która pobudza i reguluje podziały komórkowe. Ponadto w wosku został zawarty kwas palmitynowy, melisowy, masłowy, walerianowy i octowy. Wosk jest podstawowym budulcem ula, ponieważ powstają z niego plastry, w których wychowują się nowe pokolenia pszczelich rodzin. Jest on wykorzystywany także w dermatologii jako naturalny środek o działaniu przeciwdrobnoustrojowym, przeciwzapalnym i odnawiającym. Może być stosowany przy leczeniu oparzeń i ran.

Historia wosku pszczelego

W starożytności wosk pszczeli stanowił pożywienie, składnik kosmetyków. Był nawet materiałem do produkowania tablic przeznaczonych do pisania. Przede wszystkim produkowano z niego kremu i maści. Ze względu na wysoką zawartość protein, lipidów i witamin obecnie najchętniej używa się go w branży medycznej, stomatologicznej i chemicznej. Przed odkryciem parafiny i stearyny świece były wykonywane głównie z pszczelego wosku (i łoju zwierzęcego). Woskowe świece były dostępne wyłącznie dla wyższych sfer. Dopiero w XIX wieku zaczęto stopniowo wprowadzać świece parafinowe, które znane są nam do dziś. Nie wszyscy wiedzą, że jest to materiał silnie toksyczny i rakotwórczy. Parafinę otrzymuje się z ropy naftowej, ze smoły węgla brunatnego, smoły łupkowej lub w syntetyczny sposób. Spalanie świec parafinowych wydziela do atmosfery wiele toksycznych związków. Jednym z nich jest toluen, który jest szkodliwą i toksyczną substancją dla naszego układu oddechowego, krwionośnego, nerwowego i rozrodczego! Toluen obniża także zdolność uczenia się. Kolejną substancją jest benzen, który zalicza się do substancji rakotwórczych. Badania wykazały, że sadza ze spalanych świec parafinowych jest tak samo niebezpieczna, jak bierne palenie. Może powodować wiele problemów- od bólu głowy, aż po raka płuc. Sytuację pogarszają zabarwiane świece z dodatkowymi aromatami. Zdecydowanie zdrowsze są świece z naturalnego wosku pszczelego.

Zalety naturalnych świec woskowych

Świece woskowe odświeżają i jonizują powietrze. Płonąca świeca jest nie tylko źródłem światła, ale także produktem o cennych właściwościach leczniczych. Przede wszystkim woskowe świece likwidują szkodliwe zapachy naturalne i sztuczne, w tym zapach dymu tytoniowego. Świece odświeżają również powietrze, a co najważniejsze, nasycają je przyjemnym miodowym aromatem. Produkt ten ujemnie jonizuje powietrze, co oznacza, że neutralizuje negatywne promieniowanie urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Dodatkowo jony te łagodzą alergie, astmę, choroby górnych dróg oddechowych i płuc. Zapach świec woskowych korzystnie wpływa na samopoczucie i działa uspokajająco. Udowodniono, że pozytywnie wpływa na koncentrację. Warto wiedzieć, że świece z wosku pszczelego spalają się bezdymowo i nie uwalniają żadnych szkodliwych substancji. Ponadto dają jasne, ciepłe i przyjemne światło. Świece woskowe powinno palić się od 15 do 60 minut dziennie. Wiele osób cierpiących na astmę, alergię czy problemy z zatokami potwierdziło, że ich oddech stał się o wiele swobodniejszy, a sen mniej zakłócony.

Wykonanie świecy z wosku pszczelego

Do produkcji świec powinien być stosowany wyłącznie najczystszy wosk. Świece z wosku pszczelego można wykonać na trzy sposoby: metodą zwijania, wyciągania lub wylewania. Co ciekawe, jakość produktu jest zależna w dużej mierze od rodzaju knota oraz od jakości samego wosku. Knoty powinny być okrągłe w przekroju oraz odpowiednio ułożone w zależności od średnicy świeczki. Wybierając świece nie można kierować się jedynie względami estetycznymi, ale także zdrowotnymi, dlatego dobrym wyborem będą świece z naturalnego wosku pszczelego, takie jak oferowane przez sklep Wcinaj Miód!.