fbpx

MIÓD GRYCZANY

Nie znaleziono produktów, których szukasz.


Miód gryczany w diecie

Miód gryczany z wielu powodów polecany jest do włączenia w codzienną dietę. Jest alternatywą dla zwykłego cukru i można go dodawać do herbaty, dowolnego śniadania czy owsianki. Ponadto od wielu lat jest znany ze swojego niezwykłego wpływu na ludzki organizm. Miodowe lekarstwa wzmacniają serce, są niezastąpione w okresie zwiększonego wysiłku fizycznego, podczas chorób i w niedoborze związków mineralnych. Jest smakołykiem, który działa bakteriobójczo, goi rany i zawiera mnóstwo witamin i mikroelementów. Miód obniża ciśnienie krwi, hamuje procesy miażdżycowe, a także leczy schorzenia wątroby. Szczególnie cenione jest działanie miodu gryczanego w zapobieganiu i leczeniu chorób serca i układu krążenia.

Jak rozpoznać miód gryczany?

Charakterystyczny wygląd miodu gryczanego pozwala go w łatwy sposób odróżnić od innych rodzajów miodu. Ma ciemny kolor mocnej herbaty. Przechowywany przez dłuższy czas w miejscu, w którym jest możliwy dostęp światła, zmienia barwę z ciemnobrunatnej do prawie czarnej. Jest więc uważany za najciemniejszy ze wszystkich miodów. Oprócz tego rozpoznać go można po intensywnym zapachu biało-różowych kwiatów gryki. Miód gryczany po skrystalizowaniu tworzy grube i twarde kryształy. W smaku jest ostry, słodki i lekko piekący, dlatego nie zawsze odpowiada on dzieciom. Zawiera ponad 50% fruktozy i aż 46% glukozy.

miód gryczany

Cenne właściwości miodu gryczanego

Ze względu na substancje wzmacniające i oczyszczające naczynia krwionośne (rutynę), działanie lecznicze miodu gryczanego jest rozpowszechnione i cenione na całym świecie. Z tego powodu do jego spożywania zachęca się między innymi osoby starsze, osoby ze zdiagnozowaną miażdżycą i znajdujące się w grupie wysokiego ryzyka. Cukry proste w nim zawarte są bezproblemowo wchłaniane do krwiobiegu i potrafią w dość niedługim czasie odżywić mięsień sercowy. Dzięki ich zawartości miód eliminuje cukier jako istotny czynnik ryzyka miażdżycy.

Rutyna poprawia również przyswajalność witaminy C, zapobiegając jej rozkładowi i przyspiesza gojenie ran. Jej obecność w pokarmie powoduje lepszą przyswajalność niektórych witamin i aminokwasów. Podobnie jak wszystkie ciemne miody, miód gryczany ma w sobie dużo soli mineralnych oraz substancji odpornościowych. Miód ten zawiera także niemałe ilości magnezu, który ma doskonały wpływ na serce i jest potrzebny w stanach wyczerpania psychicznego. Można w nim odnaleźć żelazo, które jest bardzo łatwo przyswajalne i białko.pasieka na gryce

Miód gryczany jest najlepszy w leczeniu niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Systematyczne spożywanie tego produktu powoduje wzrost hemoglobiny we krwi oraz wspomaga rekonwalescencję po wyczerpujących chorobach i wspomaga procesy odnowy.

Można go stosować nie tylko do użytku wewnętrznego, ale jest wykorzystywany także w kosmetyce. Najczęściej występuje jako składnik w kremach przeciwzmarszczkowych, ponieważ działa jak antyoksydant i zapobiega starzeniu się skóry. Stosuje się go także w różnego rodzaju maseczkach i peelingach. Regeneruje skórę, odżywia, łagodzi objawy trądziku. Miód gryczany zawiera substancje wpływające na kondycję włosów, wzmacnia ich strukturę, odbudowuje zniszczone końcówki i oczyszcza skórę głowy, dlatego spotykany jest w przepisach na maseczki do włosów.

Już od dłuższego czasu mówi się, że miód gryczany powinien być spożywany przez sportowców. Rutyna zawarta w miodzie gryczanym może być stosowana jako środek wspomagający w leczeniu odniesionych urazów wewnętrznych. Dowiedziono również, że ten rodzaj miodu pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację. Miody redukują także uporczywy kaszel, a zwłaszcza miód gryczany, który jest równie skuteczny, co niektóre leki. Niemałą rolę odgrywa jako lek ochraniający i odtruwający wątrobę. Za to działanie odpowiedzialne są znowu cukry proste zawarte w miodzie.

Z uwagi na wyższą niż w innych miodach zawartość choliny, miód gryczany zabezpiecza organizm przed jej niedoborem, a tym samym chroni ją przed uszkodzeniem wątroby i nerek. Produkt ten zmniejsza szkodliwość używek (kawa, herbata, alkohol, nikotyna), odtruwa, usuwa ołów i pierwiastki promieniotwórcze z surowicy krwi i działa antynowotworowo. Wystarczy wieczorem rozpuścić miód w szklance letniej wody, aby spożyć go rano 30 minut przed śniadaniem. Kuracja ta jest długa, ale skuteczna, ponieważ wspomaga proces leczenia serca i naczyń krwionośnych.