fbpx

Wyświetlanie jednego wyniku

PRAWDZIWY MIÓD PROSTO Z PASIEKI


Miód w teorii

Od prawie 40 milionów lat pszczoły żyją na ziemi. Od tego czasu wytwarzają różne produkty, wykorzystując otaczającą je naturę. Wśród nich króluje miód - słodki specjał wytworzony przez pszczoły miodne z nektaru kwiatowego lub spadzi. Pierwsze ślady miodu zatopionego w bursztynie znaleziono na wybrzeżach Jutlandii i Sambii i szacuje się, że liczy on 30-35 mln lat! Miód pojawiał się w życiu ludzi pierwotnych, najstarszych ludów cywilizowanych, Egipcjan, Greków, chrześcijan. Od wieków znany jest sposób jego powstawania, a liczne badania naukowe potwierdzają jego właściwości.

W różnych miodach wykryto ponad 300 składników, które należą do odmiennych grup chemicznych. Ich znaczna część występuje w ilościach śladowych. Współcześnie uznaje się, że miody zawierają od 14 do 21 % wody, ok. 38 % fruktozy, ok.32 % glukozy, ok. 7 % maltozy, 1-2 % sacharozy, 1-2 % wielocukrów, ok. 0,2 % składniki mineralne i pierwiastki śladowe, 0,3 % kwasy, witaminy, substancje aromatyczne, aminokwasy, inhibinę, hormony. Wśród związków o charakterze hormonalnym wymienić trzeba acetylocholinę, która pochodzi z wydzieliny gruczołów gardzielowych pszczół, a także wolną cholinę. Miód zawiera także związki flawonoidowe - rutynę, hesperetynę i apigeninę. Dokładny skład miodu zależy od gatunku roślin, z której pochodzi. Jedno jednak jest pewne-każdy miód jest pyszny, a o jego smaku i aromacie decydują składniki olejków eterycznych (pochodzące z nektaru), kwasy organiczne, cukry, aminokwasy, garbniki i woski. Za barwę odpowiada natomiast obecność związków karotenoidowych, ksantofilu, chlorofilu, flawanoidów, antocyjanów i substancji koloidowych.

Jak powstaje prawdziwy miód?

Większość z nas wie, że to dzielne pszczoły robią miód. Wiemy też, że to pszczelarz przygotowuje do sprzedaży słoiki z tym słodkim przysmakiem. Ale jak konkretnie powstaje prawdziwy miód nie jest powszechnie znane. Wspomnieliśmy, że miód wytwarzany jest z nektaru lub spadzi. Pszczoły zbierają także rosę miodową, która pojawia się na kłosach traw. Zdarza się, że surowcem miodowym stają się soki z dojrzałych owoców oraz sok z wypływające z uszkodzonych części roślin. Są one zwilżane przez pszczoły miodne niewielką ilością wydzieliny gruczołów ślinowych, kierowane otworem gębowym i przełykiem do wola miodowego. W tym miejscu są częściowo wzbogacane w enzymy i kwasy organiczne. Pszczoły przenoszą następnie produkt do ula i przekazują pszczołom robotnicom. Ich zadaniem jest zagęszczenie - wprowadzają go kilka razy do wola miodowego i przesuwają na nasadę języczka. Ten zabieg powtarzany jest przez kolejne robotnice, które umieszczają go w dolnych komórkach plastra. Tam jest odparowywany i stopniowo przenoszony do wyższych komórek. Po wypełnieniu komórek miód dojrzewa - obniża się zawartość wody, a sacharoza rozkłada do glukozy i fruktozy. Po zakończeniu tego procesu robotnice zasklepiają komórki woskiem, a pszczelarz wie, że rozpoczyna się jego część pracy.

Jak pozyskuje się miód?

Zasklepione plastry są znakiem dla pszczelarza, że czas na miodobranie. Plastry przenoszone są z pasieki do pracowni pszczelarskiej. Konieczne jest ich ustawienie na regałach lub w korpusach, żeby zabezpieczyć je przed pszczołami. Plastry, które są odbierane pszczołom z miodni należy odsklepić. Do tej czynności używa się specjalnego widelca, noża lub automatycznych urządzeń. Po odsklepieniu plastry trafiają do miodarki - urządzenia, które wiruje miód. Po odwirowaniu miód jest przecedzany przez sita, na których zostają okruszyny wosku i zasklepy. Następnie trafia do odstojników i przez 24 godziny klaruje się. W tym czasie uwalnia się z niego powietrze. Odstany miód musi trafić do szczelnych pojemników lub wprost do słoików, żeby nie wchłaniał wilgoci z pomieszczenia.

Przechowywanie miodu

Bardzo ważną kwestią, o której często się zapomina lub lekceważy jest przechowywanie miodu. Skutki tego są takie, że miód pod wpływem wysokiej temperatury lub wilgotności fermentuje, pomimo tego, że był w prawidłowy sposób pozyskany i konfekcjonowany. Pszczelarzom, którzy ciężko pracują, by pozyskać wartościowy produkt, zależy by był on kupiony i doceniony przez klientów. Dlatego dbają o niską temperaturę przechowywania od 6 do 18/20 stopni i niską wilgotność powietrza do 60 %. Profesjonalne sklepy mają zaciemnione magazyny, w których stosują klimatyzację lub urządzenia chłodnicze, które obniżają temperaturę do 16-18 stopni także latem. U nas zimą temperatura w magazynie wynosi ok. 13 stopni, a latem w największe upały, dzięki klimatyzacji, maksymalnie 17 stopni. Wam polecamy przechowywać zakupiony miód w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu. Szafka kuchenna nie zawsze będzie dobrym miejscem, często w kuchni temperatura wzrasta do ponad 20 stopni. Lepiej wykorzystać nieogrzewaną spiżarnię, piwnicę, a nawet lodówkę. Trzeba pamiętać tylko o szczelnym zakręceniu słoika, aby miód nie wchłonął wilgoci.

Krystalizacja miodu

Prawdziwe miody krystalizują - to każdy miłośnik tego przysmaku musi wiedzieć. Jedne miody krystalizują szybciej, inne później. Czas krystalizacji zależy od gatunku miodu, dojrzałości, warunków przechowywania. Krystalizacja nie zmienia składu chemicznego miodu, nie obniża jego wartości odżywczych i zdrowotnych. Jest wyłącznie zjawiskiem fizycznym i wpływa na nią zawartość wody w miodzie, stosunku cukrów, zawartości dekstryn.

Szybciej skrystalizuje miód z większą zawartością cukrów (fruktozy i glukozy), mniejszą zawartością wody, większą przewagą glukozy nad fruktozą, mniejszą ilością dekstryn, dużą zawartością melecytozy. Wpływ ma także temperatura przechowywania, która optymalnie powinna wynosić 10-18 stopni. Co ważne, poniżej 10 stopni i powyżej 18 stopni szybkość krystalizacji spada, a powyżej 25 stopni zatrzymuje się w większości przypadków. Od temperatury krystalizacji zależy także wygląd krupca. Często pytacie nas o białą piankę na skrystalizowanym miodzie i smugi na ściankach słoika. Nazywa się je wykwitami, świadczą o zamkniętym powietrzu w skrystalizowanym miodzie -objętość miodów się zmniejsza wraz z krystalizacją. Nie wypływają one na jakość miodu.

Dekrystalizacja miodu

W Polsce nadal pokutuje stwierdzenie, że miód skrystalizowany to miód scukrzony. Osoby nieświadome naturalnych procesów zachodzących w miodach dopatrują się oszustwa. Myślą, że skrystalizowany miód powstał z cukru. Nic bardziej mylnego. Jest jednak kilka rozwiązań dla osób, które chcą mieć płynny miód. Mowa o procesie dekrystalizacji miodu, który polega na przemianie krupca w patokę pod wpływem ogrzewania. Pszczelarze, którzy nie rozlewają od razu po miodobraniu miodów do słoików przechowują je w większych pojemnikach dopuszczonych do kontaktu z żywnością. Miody tak przechowywane muszą poddać dekrystalizacji przed rozlaniem. Nie używają do tego przestarzałych grzałek, tylko specjalnych urządzeń, które gwarantują niską temperaturę grzania, w której miód nie utraci swoich zdrowotnych właściwości. Po dekrystalizacji miód jest przez jakiś czas płynny, ale też skrystalizuje, chyba że zostanie przegrzany. Jeśli miód zostanie przegrzany to nie będzie krystalizował, albo będzie to baardzo długi proces, straci przy tym swoje właściwości zdrowotne i stanie się zwykłym słodzikiem.

Innym rozwiązaniem, niejako pośrednim, jest wybór miodów kremowanych. Do ich przygotowania potrzebne jest specjalne urządzenie, nazywane kremownicą. Miód płynny podczas krystalizacji jest mieszany, kryształy wzajemnie się rozcierają. Tworzy się krem, który krystalizuje, ale znacznie wolniej. Kremowanie nie wpływa na właściwości miodu, a jedynie na jego konsystencję. Obecnie miody kremowane są często wzbogacane liofilizowanymi owocami lub suszonymi ziołami.

Miód - poznaj rodzaje miodów

Możesz o tym nie wiedzieć, ale istnieje bardzo duża liczba odmian miodów. Mają one różne właściwości i zastosowania. Można je rozpoznać na podstawie koloru i zapachu, jednak wymaga to często nie lada wprawy. Dla pewności, przy kwalifikowaniu miodu do danej odmiany, można zlecić analizę pyłkową, którą przeprowadza kilka laboratoriów w Polsce. Miodypszczoly_kwadratowe2 dzielimy zazwyczaj na podstawie surowca, z jakiego powstały – wyróżnić tu trzeba miody spadziowe powstałe ze spadzi liściastej lub iglastej oraz miody nektarowe, które pochodzą z nektarów kwiatów, można je podzielić na kolejne rodzaje, w zależności od gatunku kwiatu, np. miód akacjowy, miód gryczany, miód lipowy, miód rzepakowy. Coraz częściej można też znaleźć miody mieszane nektarowo-spadziowe.

Dla laików nie zawsze jasna jest różnica między miodem spadziowym a nektarowym. Główną różnicą jest pożytek, z którego miód został wytworzony. Spadź jest sokiem roślinnym przetworzonym przez owady, najczęściej mszyce. Owady wysysają sok z liści lub młodych pędów, który po usunięciu białka, które stanowi ich pokarm, wydalają w postaci kropelek - spadzi. Nektar natomiast powstaje w nektarnikach roślin. Jest to roztwór cukrów, aminokowasów i domieszek innych związków. Miody powstające ze spadzi liściastej i iglastej nazywamy miodami spadziowymi, a te wytworzone z nektaru miodami nektarowymi.

Poznawaj z nami prawdziwe miody

Miody spotykane na sklepowych półkach często są miodami sztucznymi lub zmieszanymi, przez co nie posiadają lub w mniejszym stopniu posiadają cenne właściwości lecznicze i odżywcze. Prawdziwe miody to niestety coraz rzadziej spotykany produkt. Obecnie w wielu pasiekach pszczołom podaje się syropy cukrowe, aby uzyskać więcej produktu i sprzedać go w większej fotolia_28727662_subscription_monthly_milości. Rynek zalewa miód z zagranicy, który sprzedawany jest jako polski.Ceny miodów np. z Ukrainy są o wiele niższe niż z regionalnych pasiek, z którymi my współpracujemy. Trudno konkurować cenowo w takiej sytuacji, ale my stawiamy na polskie miody pozyskiwane przez uczciwych pszczelarzy.

Aby być pewnym jakości kupowanego miodu musisz polegać wyłącznie na sprawdzonych sklepach i pasiekach. Zwróć uwagę na to, czy pasieka/sklep jest pod kontrolą inspekcji weterynaryjnej lub sanepidu, ma dobre warunki przechowywania miodu i rzetelnie informuje o ich pochodzeniu. Na każdym słoiku z miodem powinieneś znaleźć etykietę z podstawowymi informacjami na temat produktu: dane pasieki, w tym nr weterynaryjny, nazwę miodu,datę przydatności do spożycia, warunki przechowywania i kraj pochodzenia. Kupując w sklepie takim, jak nasz, możesz wspierać niewielkie polskie pasieki, które dbają o swoje pszczoły i pozyskują prawdziwe, niemieszane miody. Nie idą na skróty, gospodarują uczciwie i transparentnie. My pozwalamy im dotrzeć do wielu osób w kraju i zagranicą, które podzielają takie wartości. Staramy się, żeby w sklepiku pojawiały się wyjątkowe miody z wielu regionów Polski. Odwiedzamy pasieki na Podlasiu, Warmi, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Kieleczyźnie. Przywozimy wspaniałe miody wielokwiatowe i rzepakowe, rzadkie miody wrzosowe i nawłociowe, bogate w smaku miody gryczane i lipowe. Jaką odmianą miodu jeszcze Cię zaskoczymy? Zaglądaj do naszego sklepu - wciąż szukamy słodkich rarytasów! Podaruj sobie zdrowie i wspaniały smak z miodami z naszej strony!

Pomożemy Ci poznać bogaty świat miodów, poznasz z nami miód spadziowy, miód wielokwiatowy, miód gryczany, miód rzepakowy, miód manuka i ich właściwości, dowiesz się, w jaki sposób i w jakich schorzeniach pomaga apiterapia oraz, jak i gdzie kupić prawdziwy miód!