fbpx

Wiesiołek

Nie znaleziono produktów, których szukasz.


Wiesiołek – niepozorna roślina o wszechstronnym zastosowaniu

Wiesiołek nie należy do najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych ziół. Z pewnością nieraz natknąłeś się na tę roślinę w polu czy na łące, jednak bardzo możliwe, że nie wiedziałeś wówczas, jak się ona nazywa, ani tym bardziej, jakie posiada właściwości. Warto jednak to zmienić i zapoznać się z wiesiołkiem bliżej – zapewniamy, że w swoim codziennym życiu możesz go wykorzystać na naprawdę wiele sposobów. Jakich? Poniżej wymienimy co najmniej kilka z nich.

Podstawowe informacje o wiesiołku

Wiesiołek to roślina należąca do rodziny wiesiołkowatych, która dzieli się na około 120 gatunków. Występuje ona w Ameryce Północnej, Południowej, Europie oraz Azji. W naszym kraju spotkać można ok. 30 gatunków wiesiołka, a najpopularniejszym spośród nich jest wiesiołek dwuletni. Rośnie on dziko na wielu polach, łąkach oraz w lasach. Wiesiołek osiąga około 1 m wysokości, ma odwrotnie jajowate liście, a jego cechą charakterystyczną są żółte zebrane w kwiatostany kwiaty, które w ciągu dnia pozostają przymknięte, a otwierają się na wieczór. Choć w ziołolecznictwie wykorzystuje się właściwie wszystkie części tej rośliny, najbardziej wartościowym jej elementem są zebrane w podłużnych i jajowatych torebkach drobne i twarde nasiona – to one posiadają najwięcej cennych właściwości zdrowotnych.

Lecznicze działanie wiesiołka – kiedy może on być pomocny?

Najpopularniejszym i najbardziej skutecznym preparatem leczniczym na bazie wiesiołka jest wyciskany z jego nasion olej. Zawiera on przede wszystkim bardzo cenne nienasycone kwasy tłuszczowe – kwas linolowy (LA) i gamma-linolowy (GLA), które wspomagają wiele ważnych procesów zachodzących w organizmie. Nie jest to jednak jedyny atut tego oleju. Oprócz tego obecne są w nim również inne wartościowe składniki – białko, enzymy, cynk, magnez, wapń, selen, kwasy palmitynowy, oleinowy i stearynowy. Oprócz tego w sklepach zielarskich dostępne są ususzone liście wiesiołka, które wykorzystać można do zaparzenia naparu. Kiedy warto sięgnąć po olej z wiesiołka i inne produkty na jego bazie? Może on być pomocny przy naprawdę wielu różnych dolegliwościach. Zaleca się go osobom, które chciałyby pozbyć się kilku zbędnych kilogramów – wiesiołek przyspiesza przemianę materii, a także zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Oprócz tego jego spożywanie wskazane jest także dla tych, którzy są zagrożeni wystąpieniem dolegliwości ze strony układu krążenia, a zwłaszcza choroby niedokrwiennej serca, zawału czy miażdżycy – a to dlatego że wpływa on na obniżenie poziomu trójglicerydów i cholesterolu. Ponadto zioło to usprawnia także działanie mózgu, wpływa pozytywnie na pamięć i koncentrację, dlatego też warto by po nie sięgnęły osoby, które znajdują się aktualnie w okresie wymagającym wytężonej pracy umysłowej – na przykład mają przed sobą egzaminy. Preparaty na bazie wiesiołka pomagają również poradzić sobie z nadmiernym poziomem stresu i czasowym obniżeniem nastroju. Łagodzą one również związane z miesiączką i menopauzą dolegliwości kobiece. Powyżej wymieniliśmy już całkiem sporo właściwości wiesiołka, ale to jeszcze nie wszystko, o czym należy wspomnieć. Oprócz tego zioło to ogólnie bardzo pozytywnie wpływa na organizm, wzmacnia go, poprawia odporność i pomaga zwalczać różnego rodzaju infekcje. Co więcej, stwierdzono nawet, że wiesiołek dzięki zawartości kwasu gamma-linolenowego posiada właściwości antynowotworowe – może on być pomocny zwłaszcza w walce z rakiem piersi.

Wiesiołek – pożyteczny nie tylko dla zdrowia, ale i dla urody

Jak więc widzimy, wiesiołek ma naprawdę wyjątkowe właściwości zdrowotne. Oprócz tego jednak wykorzystać go można również, by zadbać o swoją urodę. Za pomocą preparatów go zawierających możesz poprawić stan swojej skóry, włosów i paznokci. Wiesiołek nawilża skórę, pomaga utrzymać jej jędrność i elastyczność. Ponadto obecne w nim kwasy pozwalają pozbyć się różnych dolegliwości, takich jak łuszczyca, egzema czy trądzik. Olej z nasion wiesiołka oprócz użytku wewnętrznego można stosować również zewnętrznie – do smarowania skóry, nakładania na mokre włosy lub wcierania w paznokcie. W przypadku włosów doskonale sprawdza się też napar z suszonych liści wiesiołka wykorzystywany w formie płukanki. Jak więc widzimy, zioło to ma naprawdę wszechstronne zastosowanie i powinno się ono znaleźć w każdym domu.