Methylglyoxal – czym jest ten związek?

Methylglyoxal to związek organiczny o wzorze C3H4O2 należący do grupy aldehydów, który powstaje podczas glikolizy – przenikania glukozy do komórek ciała i przekształcania jej na energię. MGO uczestniczy w budowie komórek, ale jest substancją nietrwałą – dzięki swoim właściwościom higroskopijnym łatwo rozpuszcza się w wodzie i etanolu, a w dodatku jest szybko wydalany z organizmu. Methylglyoxal występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych, m.in. w serach, pieczywie, kawie i niektórych alkoholach. Inne nazwy tego związku to aldehyd pirogronowy lub acetylformaldehyd. Badania wykazały, że związek ten ma właściwości antybakteryjne i przeciwutleniające, jest również odporny na działanie ciepła, światła, enzymów i płynów ustrojowych. MGO został wyizolowany z nowozelandzkich miodów manuka, gruntownie przebadany i opisany przez niemieckiego profesora Thomasa Henlego w 2007 roku.

Methylglyoxal jako składnik miodów manuka

Methylglyoxal występuje praktycznie we wszystkich rodzajach miodów (zazwyczaj występuje w stężeniu maksymalnie 10 mg na kilogram produktu). W polskich miodach znajdziemy jedynie śladowe ilości tego związku, jednak miodem, w którym MGO występuje w zadziwiająco dużych ilościach, jest nowozelandzki miód manuka produkowany z nektaru kwiatowego krzewów manuka występujących jedynie w tej części świata. Zawartość methyloglyoxalu w miodach manuka jest nawet do stu razy większa niż w pozostałych miodach. Duże stężenie MGO w składzie miodu manuka decyduje o jego niezwykłych właściwościach leczniczych – produkt ten jest obecnie najpopularniejszą odmianą miodu (zalicza się go do tzw. „superjedzenia”), a jego spożywanie zalecają lekarze, dietetycy, sportowcy i światowe gwiazdy.

Zawartość MGO w miodach manuka

Zawartość methylglyoxalu w miodach manuka nie jest jednakowa: w zależności od rodzaju miodu produkowanego z nektaru nowozelandzkich krzewów stężenie MGO wynosi od 30 do 550 mg/kg miodu. Na etykietach miodów manuka znajdziemy informację o minimalnej zawartości methylglyoxalu: pochodzące z Nowej Zelandii produkty mają odpowiednie oznaczenia liczbowe – MGO 30+, MGO 100+, MGO 200+, MGO 400+ i MGO 550+. Miody manuka 30+ i 100+ posiadają najniższy poziom tego związku, miód 250+ ma podwyższony poziom MGO, a miody 400+ i 550+ uznawane są za produkty o wysokim i bardzo wysokim jego stężeniu. Im więcej MGO w miodzie, tym silniejsze jest jego działanie. Methylglyoxal obecny w miodach manuka z czasem zwiększa swoje stężenie (to naturalny proces zachodzący w tych produktach) – w konsekwencji ilość MGO na kilogram produktu może przekraczać nawet 1000 mg. By osiągnąć tak wysokie stężenie methylglyoxalu, miód manuka po wydobyciu z ula umieszcza się w odpowiednich warunkach (podobnych do tych, które panują w pszczelim ulu) – podczas takiego leżakowania miód dojrzewa, a zawartość MGO wzrasta nawet o 120% (proces ten stosuje się wyłącznie do czasu osiągnięcia najwyższego stężenia tego związku).

Działanie methylglyoxalu

MGO wykazuje silne działanie antybakteryjne, dlatego jest naturalnym antybiotykiem – hamuje namnażanie bakterii, grzybów, wirusów czy paciorkowców, sprawdzi się zarówno w przypadku lekkich infekcji, jak i podczas przeziębienia i grypy. Dzięki wysokiej aktywności antybiotycznej methylglyoxal przyspiesza gojenie ran, oparzeń i odmrożeń, a także zabezpiecza je przez zakażeniem. MGO odżywia, oczyszcza i działa przeciwzapalnie. Związek ten wzmacnia układ odpornościowy (chroni przed chorobami) i wpływa korzystnie na pracę układu pokarmowego. Methylglyoxal to naturalny związek, a regularne spożywanie zawierających go produktów może przyczynić się do poprawy naszego zdrowia.

Dowiedz się więcej o miodach manuka! Miód manuka Zastosowanie miodów manuka Właściwości miodu manuka Krzewy manuka Metody badania miodu manuka