fbpx

Kremowanie miodu

Według statystyk na jednego Polaka przypada około 0,3 kg miodu rocznie. To niewiele, jeśli porównamy wynik z Niemcami, którzy zjadają go aż pięć razy więcej. Miód jest skarbnicą korzystnych dla zdrowia składników. Ma działanie profilaktyczne i lecznicze. Należy do produktów łatwo przyswajalnych. Jego trawienie zajmuje mniej niż dwie godziny, co oznacza, że zajmuje to mniej czasu niż przetrawienie kawy z mlekiem czy herbaty.

Miód wzmacnia odporność na choroby i regeneruje organizm w stanach wyczerpania. Jest doskonałym lekiem na choroby serca i oczu oraz na dolegliwości wątroby. Miód działa również odtruwająco, dlatego warto go stosować w przypadku nadużywania kawy, papierosów lub alkoholu.

Miód przed kremowaniem

Miód występuje w różnych odmianach, smakach i barwach. Mimo ogromnej różnorodności, istnieją cechy wspólne wszystkich miodów. W pierwszej fazie mają płynną konsystencję zwaną patoką, która po pewnym czasie przechodzi proces krystalizacji. Czas procesu krystalizacji zależy od rodzaju miodu. Najszybciej krystalizuje miód rzepakowy, najdłużej miód akacjowy. Skrystalizowany miód nazywa się krupcem. Proces ten nie oznacza utraty jakości miodu. Świadczy jedynie o reakcjach biochemicznych, zachodzących w naturalnym miodzie. Często gdy spożywamy miód z pieczywem, patoka spływa z kromek. Natomiast krupiec bywa twardy i często nie daje się go rozsmarować. Może to zniechęcić do spożywania miodu w takiej postaci, zwłaszcza małe dzieci. Problem rozwiązuje miód kremowany, który ma konsystencję margaryny i bez trudu można go rozsmarować.

Czym jest kremowanie miodu?

Kremowanie miodu to proces, dzięki któremu miód jest bardzo łatwy do wyjmowania ze słoika i rozsmarowania np. na pieczywie. Dobrze skremowany nie powinien się ponownie krystalizować, jednak najwcześniej może się to stać po upływie około roku. Kremowany miód jest puszysty, nie ma wyczuwalnych kryształków i charakteryzuje się silnym zapachem i smakiem. Kremowanie sprawia, że w miodzie nie tworzą się grubsze kryształki. W trakcie procesu nic się do miodu nie dodaje, ani niczego się nie zabiera, dlatego kremowanie jest bardzo zdrową technologią. Nie zmienia właściwości leczniczych, zdrowotnych ani odżywczych miodu. Modyfikuje jedynie jego właściwości fizyczne.

Sposoby kremowania miodu

Istnieje wiele sposobów na kremowanie miodu. Szczepienie miodu polega na wlaniu wcześniej skremowanego miodu do miodu świeżego i odwirowanego. Taką miksturę należy mieszać w stosunku 1:30 i pozostawić w temperaturze 15 stopni Celsjusza na 2 tygodnie. Po tym czasie trzeba podgrzać miód (poniżej 40 stopni Celsjusza) i 2 razy zamieszać, a później przelać go do słoików. Miód można także intensywnie mieszać w naczyniu co dwie godziny. Najlepiej mieszać go za pomocą mieszadła. Warto wypróbować również metodę szoku termicznego, która polega na rozlaniu świeżego miodu do słoików i wstawieniu go do zamrażarki. Temperatura powinna być utrzymywana od -5 do -18 stopni Celsjusza. Taki miód należy zostawić w zamrażarce na minimum 6 dni. Co ciekawe, nie straci on właściwości leczniczych. Mrożony miód jest smaczny i skremowany. Dodatkowo, nigdy nie zamraża się całkowicie. Istnieją także domowe metody mieszania miodu. W sieci dostępne są także urządzenia do kremowania miodów, które są łatwe w obsłudze, a także pomagają w stworzeniu różnych kompozycji smakowych miodów. W trakcie mieszania można dodawać np. cynamon, kakao, propolis.

Zalety kremowania miodu

Zaletą kremowania miodu jest bez wątpienia jego konsystencja. Przez cały rok miód wygląda świeżo. Wiele osób uważa, że skrystalizowany miód traci wartości odżywcze. Jest to błędne stwierdzenie, jednak dzięki kremowaniu miód może być polecany jako produkt najwyższej jakości przez cały rok. Miód kremowany nie wymaga od nas ponownego roztapiania. Nie trzeba go zatem podgrzewać, co naraża go jednocześnie na obniżenie jakości. Zawsze pozostaje w postaci łatwej do rozsmarowania. Miód w formie kremu zawiera związki aromatyczne i naturalną jakość, która występuje w świeżo odwirowanym z plastrów miodzie. Co ciekawe, kremowany miód dzięki swojej konsystencji nie lepi się do rąk i nie pozostawia plam na odzieży, dlatego bez obaw można go podawać nawet małym dzieciom. Taki miód nie będzie się również rozwarstwiał. Dzięki temu znika niebezpieczeństwo fermentowania. Jest doskonałym zamiennikiem popularnych kremów czekoladowych, a podczas jedzenia nie trzeba martwić się, że spłynie nam z kromki. Warto pamiętać, że kremowany miód należy przechowywać w temperaturze 20-22 stopnie Celsjusza. Wyższa temperatura może spowodować ponowne przejście miodu do stanu płynnego. Patoka otrzymana z kremowanego miodu po kilku tygodniach znowu przejdzie w krupiec, który nie będzie już posiadał właściwości kremu.

Dodaj komentarz