fbpx

Zalety miodowej maseczki do włosów i jak ją zrobić

Zalety miodowej maseczki do włosów i jak ją zrobić

Miód jest znany i z powodzeniem stosowany od tysięcy lat. Jego liczne dobroczynne właściwości zdrowotne stawiają go w ścisłej czołówce naturalnych produktów wspierających, regenerujących i odkażających organizm.

Ogromne bogactwo witamin, składników odżywczych i przeciwutleniaczy sprawia, że miód sukcesy odnosi również w przemyśle kosmetycznym jako jeden z podstawowych i naturalnych składników kosmetyków do pielęgnacji skóry twarzy oraz włosów.

Szczególną popularnością cieszą się maski z wykorzystaniem miodu, które w sposób niemal natychmiastowy oddziałują na strukturę włosa i wrażliwą skórę głowy. Dowiedz się jakie są zalety miodowej maseczki do włosów i jak ją zrobić?

Wpływ miodu na włosy oraz skórę głowy

Na podstawie przeprowadzonych badań regularne stosowanie maski miodowej nawilża skórę głowy oraz strukturę włosa i znacząco redukuje łamliwość włosów, która często towarzyszy regularnemu suszeniu i prostowaniu.

Dzięki zawartości emolientów miód przywraca włosom blask i połysk, zapobiega puszeniu i niekontrolowanemu skręcaniu się włosa. Właściwości bakteriobójcze miodu przyczyniają się do redukcji łupieżu i łagodzą inne stany zapalne i chorobowe skóry głowy (np. łuszczycę).

Czytaj też: 10 rzeczy, które warto wiedzieć o miodzie na oparzenia

Ponadto miód dzięki naturalnej zawartości keratyny odbudowuje i wzmacnia strukturę włosa w sposób całkowicie bezinwazyjny.

Jak przygotować maseczkę do włosów z miodu?

Przepisów na miodowe maseczki można znaleźć bardzo wiele. Z uwagi na fakt, że miód nie jest nigdy wyłącznym składnikiem takiej maski pozostałe jej dodatki należy dobierać w zależności od potrzeb.

Jeśli borykamy się z cienkimi włosami i pragniemy zwiększyć ich objętość wówczas warto do miodu dodać jajko, jeśli zaś zależy nam na efekcie wzmocnienia struktury włosa świetnym dodatkiem okaże się dobrej jakości długo warzone piwo.

Obydwa te składniki sprawdzą się doskonale zwłaszcza dla włosów narażonych na częste suszenie, farbowanie czy stylizację.

Jednym z najpopularniejszych przepisów na maskę do włosów jest ta dedykowana do włosów suchych i zniszczonych. Do jej przygotowania wystarczą zaledwie dwa składniki, które z dużym prawdopodobieństwem znajdziemy w kuchennej szafce: pół szklanki dobrej jakości niepasteryzowanego miodu oraz ¼ szklanki oliwy z oliwek (najlepiej tłoczonej na zimno).

Całość należy podgrzać, wymieszać i wmasowywać w świeżo umyte włosy. Dobrą praktyką jest pozostawienie maski na około 30 minut – tutaj w kwestii zabezpieczenia świetnie sprawdzi się czepek kąpielowy lub folia aluminiowa.

Bardzo popularna jest również maska z dodatkiem jogurtu naturalnego i oleju kokosowego czy ta z dodatkiem banana. Pierwsza z nich nawilża i zmiękcza skórę głowy oraz włosy, druga z kolei będzie świetnym remedium na swędzenie skóry głowy.

Bez względu na to, którą maskę miodową wybierzemy warto mieć na uwadze, że miód będący jej kluczowym składnikiem powinien być dobrej jakości.

Oznacza to, że powinien pochodzić ze sprawdzonej, lokalnej pasieki i nie został uprzednio poddany procesowi obróbki termicznej czy filtracji, które mają za zadanie wydłużyć jego żywotność, ale całkowicie zabijają wszelkie witaminy i składniki odżywcze w nim zawarte.

Czytaj też: Czy można używać miodu do leczenia refluksu żołądkowego

Podobne podejście należy zastosować w przypadku doboru pozostałych składników maseczki: jogurtu, oleju czy przypraw. Zadbajmy o to, aby pochodziły z certyfikowanych upraw czy by były produkowane w sposób możliwie najbardziej naturalny.

Jeśli nie jesteś zwolenniczką przygotowania maseczek samodzielnie lub zwyczajnie nie masz na to czasu możesz skorzystać z gotowych masek dostępnych niemal w każdej drogerii. Zawierają one o wiele więcej składników niż te, które mamy dostępne w kuchni i są dopasowane do potrzeb włosów i skóry głowy.

Działania niepożądane

Jedynym działaniem niepożądanym jakie może wystąpić przy stosowaniu maseczki miodowej jest reakcja alergiczna na sam miód lub inne jej składniki. Do najczęstszych objawów alergii należą: swędzenie i zaczerwienienie skóry głowy lub wysypka.

W praktyce tego typu uczulenia zdarzają się niezwykle rzadko, ale warto o nich pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy maseczkę stosujemy po raz pierwszy.

Podsumowując, miód to cenny produkt o wszechstronnym działaniu zarówno medycznym jak i pielęgnacyjnym. Warto stosować go regularnie, jeśli marzymy o zdrowych, lśniących i gęstych włosach.

Dobroczynnymi właściwościami miodu powinny zainteresować się zwłaszcza kobiety, których włosy są przesuszone, rozdwojone i zniszczone różnymi zabiegami koloryzującymi i obciążającą stylizacją.

Dodaj komentarz