fbpx

Wszystko o surowym miodzie: Czym różni się od zwykłego miodu

Wszystko o surowym miodzie

Miód jest jednym z najpopularniejszych naturalnych produktów leczniczych i pielęgnacyjnych. Ten dobroczynny, wytwarzany przez pszczoły słodki przysmak to bogactwo wielu witamin, składników odżywczych i cennych antyoksydantów.

Występuje wiele rodzajów miodu, które różnią się zapachem, smakiem, kolorem czy konsystencją. Ze względu na sposób przetworzenia możemy wyróżnić miód surowy oraz pasteryzowany.

W poniższym artykule można bez trudu znaleźć wszystko o surowym miodzie: czym różni się od zwykłego miodu oraz jakimi wyróżnia się benefitami?

Jak pozyskiwany jest miód surowy, a jak pasteryzowany?

Surowy miód to nic innego jak miód w najczystszej postaci, który występuje w ulu. Nie jest w żaden sposób przetworzony przez człowieka ani termicznie, ani mechanicznie.

Jest on pozyskiwany prosto z plastra miodowego z ula oraz cedzony przez sito lub nylonową ściereczkę, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia oraz martwe pszczoły. Po wyjęciu miodu i jego przepuszczeniu następuje już tylko proces butelkowania.

W przypadku miodu pasteryzowanego cały proces jest dużo bardziej skomplikowany i składa się z dodatkowych etapów: głównie filtracji i pasteryzacji.

Pasteryzacja jest obróbką termiczną, która ma za zadanie wydłużyć termin przydatności do spożycia oraz poprawić jego konsystencję.

Czytaj też: Wszystko o stosowaniu miodu dla zdrowia włosów

Niestety wysoka temperatura zabija to, co w miodzie najcenniejsze: wiele witamin i składników odżywczych.

Filtracja miodu usuwa wszelkie pęcherzyki powietrza czy zanieczyszczenia (zupełnie niegroźne dla zdrowia, aczkolwiek nieestetyczne), dając tym samym konsumentom produkt, który ma spełnić ich oczekiwania nie tylko smakowe, ale również wizualne i estetyczne.

Miody produkowane na skalę przemysłową są poddawane dodatkowo tzw. ultrafiltracji, która ma za zadanie jeszcze bardziej ulepszyć konsystencję oraz poprawić transparentność miodu, zabijając przy tym niemal wszystkie cenne związki [3].
Właściciele dużych, przemysłowych pasiek stosują też niechlubny proceder dodawania cukru lub innych słodzików do miodu, tylko po to, aby ograniczyć koszty.

Różnice między miodem surowym, a pasteryzowanym?

Miód surowy jest znacznie bogatszy w składniki odżywcze, które giną w trakcie przetwarzania miodu pasteryzowanego. Mowa tu 22 aminokwasach, 31 składnikach mineralnych, wielu witaminach o enzymach.

Miód surowy zawiera niemal 30 różnych bioaktywnych mieszanin roślinnych, głównie antyoksydantów, które świetnie radzą sobie ze stresem oksydacyjnym.

Zawartość przeciwutleniaczy została potwierdzona badaniem naukowym, w wyniku którego dowiedziono, że miód surowy zawiera ich 4,3 razy więcej niż miód pasteryzowany.

Kolejną różnicą pomiędzy miodem surowym i przetworzonym jest to, że ten drugi nie zawiera w ogóle pyłków kwiatowych. Pyłek kwiatowy jest nieodłącznym składnikiem prawdziwego naturalnego miodu.

Jest on zbierany przez pszczoły i umieszczany w plastrach miodowych. Zawiera aż 250 odżywczych substancji: witamin, aminokwasów, antyoksydantów, a nawet kwasów tłuszczowych.

Działa przeciwzapalnie i wpływa na dobrą kondycję wątroby. Zapobiega udarom i chorobom układu krążenia.
Dowodem tego może być fakt, że niemiecka organizacja zdrowia zakwalifikowała pyłek pszczeli jako lek.

Czytaj też: Jak używać miodu, aby pomóc swoim oczom

Niestety miody przetworzone najczęściej zawierają w sobie duże ilości cukru rafinowanego lub innych słodzików. Spożywanie nadmiernej ilości cukru może być niebezpieczne dla zdrowia i prowadzić do otyłości.

Dlaczego warto spożywać surowy miód?

Surowy, naturalny miód to prawdziwe bogactwo cennych substancji. W wielu badaniach dowiedziono, że miód surowy zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, wspomaga gojenie ran dzięki właściwościom antybakteryjnym oraz leczy objawy infekcji górnych dróg oddechowych.

Dobra wiadomość jest taka, że minimalna obróbka cieplna nie wpływa znacząco na zawartość cennych składników w miodzie takich jak antyoksydanty. Niestety redukuje znacząco zawarte w miodzie surowym enzymy.

Miodu surowego nie należy podawać małym dzieciom z uwagi na możliwość wystąpienia tzw. botulizmu niemowlęcego.

To choroba wywoływana przez laseczki jadu kiełbasianego, które z uwagi na silne oddziaływanie na układ neurologiczny może zagrażać życiu niemowląt do 12 miesiąca życia.

Nie powinny go też spożywać osoby z aktywnymi objawami alergii na miód charakteryzującymi się: nudnościami, wymiotami czy zawrotami głowy.

Dodaj komentarz