fbpx

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o miodzie Manuka

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o miodzie Manuka

Odmian miodu jest bardzo dużo i ze względu na pochodzenie możemy wyróżnić miód z nektaru spadzi, roślin oraz nektarowo-spadziowy, czyli mieszany. Różnią się one smakiem, zapachem, kolorem i konsystencją.

To jednak wyłącznie podstawowa klasyfikacja, gdyż rodzajów miodu jest znacznie więcej i wciąż pojawiają się nowe odmiany, które zachwycają smakiem i bogactwem składników odżywczych.

Świetnym przykładem może być miód o egzotycznie brzmiącej nazwie Manuka, który w ostatnim czasie urzekł konsumentów i z roku na rok staje się coraz bardziej pożądanym produktem.

Jeśli jeszcze nie próbowaliście tego miodu, warto to zrobić oraz przeczytać poniższy artykuł, który zawiera wszystko co powinieneś wiedzieć o miodzie Manuka.

Charakterystyka miodu Manuka

Miód Manuka to produkt wyłącznie importowany, gdyż pochodzi z krzewu o tej samej nazwie, który występuje wyłącznie na terenie Nowej Zelandii.

Miód Manuka znany jest na świecie od lat 80 ubiegłego wieku, kiedy jeden z profesorów zaczął szczegółowo opisywać jego właściwości antybakteryjne. Dziś miód Manuka zdecydowanie walczy o miano superfoods!

Stosowanie miodu Manuka na rany

Miód Manuka, choć nie należy do miodów surowych, znany jest ze swoich niebywałych właściwości bakteriobójczych. Jego skuteczność w gojeniu ran potwierdzona jest wieloma badaniami naukowymi.

Miód Manuka dzięki swojemu kwaśnemu pH w przedziale 3,2-4,5 sprzyja procesowi gojenia i zabliźniania się ran różnego pochodzenia (od drobnych skaleczeń po poważne rany pooperacyjne).

Ponadto kwasowość miodu Manuka wpływa również na blokowanie enzymów, które niszczą białka i peptydy, których ciało potrzebuje właśnie w procesie regeneracji i zdrowienia.

Wysoka zawartość cukru w miodzie wpływa również na ochronę ran. Z uwagi na niską zawartość wody w miodzie Manuka przyspiesza on gojenie ran.

Bakterie potrzebują wody do wzrostu I rozwoju, a miód Manuka skutecznie usuwa wodę z komórek zaatakowanych przez bakterie, co wzmacnia efekt zdrowienia.

Właściwości przeciwwirusowe

Wszystkie rodzaje miodu od tysięcy lat są z powodzeniem stosowane w medycynie ludowej jako środek na przeziębienie i infekcje wirusowe.

Miód Manuka ma jednak jedną przewagę nad pozostałymi rodzajami: zawiera substancję zwaną MGO (methylglyoxal), która bezpośrednio atakuje bakterie i mikroby. Dowodem na to jest dopuszczenie przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) opatrunków na rany zawierających wyciąg z miodu Manuka.

Właściwości antybakteryjne

Przeprowadzone badania naukowe potwierdziły, że miód Manuka świetnie radzi sobie z wieloma szczepami bakterii, wśród których możemy wymienić bakterię gronkowca złocistego, bakterię paciorkowca czy beztlenowych bakterii wywołujących uszkodzenie jelita grubego.

Miód Manuka jest też coraz bardziej brany pod uwagę w leczeniu infekcji i trudno gojących się ran różnego pochodzenia, z którymi dostępne na rynku środki farmakologiczne (w tym antybiotyki) nie radzą sobie.

Wpływ miodu Manuka na skórę

Miód Manuka jest również z powodzeniem stosowany przy problemach z trądzikiem, gdyż wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Warto więc uzupełnić leczenie trądziku okładami z miodu Manuka na zmienione chorobowo miejsca.

Miód należy wówczas nałożyć cienką warstwą na oczyszczoną twarz i pozostawić na czas od 15 do 60 minut. Aby osiągnąć pożądane efekty warto zabieg taki powtarzać regularnie.

Na co zwracać uwagę przy zakupie miodu Manuka?

Producenci miodu Manuka znakują go specjalnym oznaczeniem. Istnieje wiele sposobów certyfikacji tego rodzaju miodu – jednak najpopularniejsze, a także najbardziej wiarygodne z nich to MGO i UMF. System oceny MGO odzwierciedla zawartość MGO w miodzie.

Im wyższy wskaźnik MGO, tym wyższa jakość miodu i tym silniejsze jego właściwości bakteriobójcze i przeciwwirusowe.

Czy miód Manuka jest bezpieczny dla wszystkich?

Miód Manuka jest miodem niewywołującym żadnych niepożądanych reakcji. Nie zostały jednak określone normy jego dziennego spożycia, dlatego należy spożywać go zawsze w rozsądnych ilościach z uwagi na wysoką zawartość cukru. Dotyczy to zwłaszcza osób chorujących na cukrzycę.

Chodź tak jak każdy miód jest on zdecydowanie zdrowszą alternatywą dla białego, rafinowanego cukru, należy pamiętać, że ten rodzaj miodu również wywołuje gwałtowny wzrost insuliny we krwi, dlatego nie może być stosowany w nadmiarze.

Dodaj komentarz