Akacja, a właściwie robinia akacjowa, jest cenną rośliną leczniczą. W Polsce jest spotykana dość często, a przywędrowała do Europy z Ameryki Północnej w XVI wieku. Herbata przygotowana z kwiatu akacji łagodzi kaszel i wykazuje działanie napotne. W homeopatii akacja jest stosowana do zwalczania schorzeń gastrycznych.
Akacja często jest również dodawana jako aromat do pieczywa czy herbaty, a w kosmetyce wykorzystuje się ją do wygładzania zmarszczek i polepszania kolorytu skóry. Jest drzewem miododajnym. Miód akacjowy wykazuje wiele właściwości zdrowotnych. Akacja jest drzewem do dużej energii. Dodaje witalności, doskonale likwiduje stres i napięcie. Kontakt z nią jest niezastąpiony po ciężkich chorobach i operacjach, ponieważ wzmacnia organizm. Jej właściwości znane są już na całym świecie, a jej liście zalecano spożywać już w starożytnym Egipcie. Dodatkowo, drewno akacjowe jest niezwykle odporne na warunki atmosferyczne. Dzięki temu jest bardzo wytrzymałe i twarde.
Właściwości lecznicze akacji
Robinia wykazuje przede wszystkim działanie moczopędne. Z tego powodu kwiaty akacji są stosowane w stanach zapalnych nerek i dróg moczowych. Można je stosować w przypadku uszkodzenia nerek, zatrucia toksynami lub w niewydolności krążenia i powstałych na tym tle obrzękach. Kwiaty akacji pozwalają odtruć organizm, dlatego roślina stanowi uzupełnienie terapii antybakteryjnej. Robinia obniża również poziom kwasu żołądkowego, dzięki czemu wspomaga leczenie wrzodów. Akację można także stosować wspomagająco w chorobie reumatycznej i niektórych chorobach skóry. Roślina pomaga zrelaksować się i wyciszyć.
Akacja posiada też właściwości wzmacniające organizm. Warto włączyć herbatę z kwiatów akacji do codziennej diety, ponieważ wspomaga leczenie przeziębień. Dzięki swoim składnikom łagodzi kaszel i działa przeciwzapalnie. Akacja świetnie sprawdza się również u osób, którym dolegają problemy z krążeniem i obrzękami lub zatrzymywaniem wody w organizmie. Dawniej akacja była używana w lecznictwie ludowym do leczenia różnego rodzaju zaburzeń układu pokarmowego. Polecana jest także do oczyszczania organizmu. Co ciekawe, akacja daje jadalne kwiaty. Smakują one miodowo i mają bardzo przyjemny aromat. Można ich używać do oczyszczania jamy ustnej oraz odświeżania oddechu. Można je używać także w leczeniu chorób skóry. Kwiaty akacji poleca się także osobom cierpiącym na uporczywe zaparcia, ponieważ wykazuje właściwości rozkurczowe.
Miód akacjowy
Miód ten jako jeden z nielicznych gatunków miodu posiada bardzo jasną barwę. Miód akacjowy przypada do gustu wielu osobom, zwłaszcza dzieciom ze względu na swój niezwykle delikatny i słodki smak. Przede wszystkim miód akacjowy poleca się osobom z różnego rodzaju zaburzeniami przewodu pokarmowego. Pomaga przy problemach z trawieniem czy żołądkiem. Bardzo często stosuje się go jako środek wspomagający w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy.
Warto wiedzieć, że składniki miodu akacjowego działają osłonowo na żołądek i chronią przed nadmierną ilością kwasów trawiennych. Miód ten wykazuje również działanie zapobiegawcze przeciw powstawaniu kamieni w naszym organizmie. Ponadto posiada on właściwości moczopędne. Może okazać się pomocny dla osób chorujących na lekką cukrzycę. W miód akacjowy powinny także zaopatrzyć się osoby narażone na nadmierny wysiłek psychiczny lub fizyczny. Bardzo szybko dostarcza energii organizmowi, ponieważ składa się przeważnie z cukrów prostych. Dzięki niemu możemy poczuć się odprężeni i zrelaksowani.
Miód akacjowy ma również zastosowanie w leczeniu chorób skóry, dobrze sprawdza się też w ropnych zakażeniach. Warto wiedzieć, że okłady z naturalnego miodu bardzo dobrze wpływają na gojenie się ran i likwidowanie zakażeń. Miód ma także zastosowanie w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, dlatego używa się go w przypadku zapalenia gardła, kaszlu czy bólu gardła związanego z przeziębieniem. To tradycyjne leczenie ekologiczne nie posiada skutków ubocznych.
Jak używać akacji?
Warto wiedzieć, że lekarstwa z dodatkiem tej niezwykłej rośliny możemy przygotowywać sami. Wystarczy, że do szklanki wrzątku dodamy łyżeczkę rozkruszonych kwiatów akacji. Taki napój należy przykryć spodkiem i zaparzać pod przykryciem około 15 minut. Napar należy odcedzić przez gęste sitko i popijać między posiłkami kilka razy dziennie. Taka herbata ma właściwości uspokajające, nasenne, poprawia trawienie i pracę wątroby. Akację można stosować także w kosmetyce. Aby przygotować kąpiel relaksującą należy dodać 2-3 duże garście suszonych kwiatów akacji do 2 litrów wody w garnku, a następnie gotować je pod przykryciem na słabym ogniu przez 5 minut. Kiedy wszystkie zioła opadną na dno należy je odcedzić, a do wanny z wodą do kąpieli wlać przygotowany napar.