fbpx

Rośliny miododajne

Rośliny miododajne wbrew ich nazwie niestety same z siebie miodu nie dają. Stanowią za to podstawę do produkcji tego pysznego przysmaku przez pszczoły. To właśnie z nich te pożyteczne owady zbierają nektar, a następnie przenoszą go do swoich uli, gdzie powstaje złocisty, słodki płyn. Mimo że miodem delektuje się wielu z nas, nie zawsze pamiętamy, że bez niektórych roślin nie moglibyśmy tego robić. Jeśli nawet znamy proces powstawania miodu, zwykle nie dociekamy, które rośliny sprzyjają pszczołom i nie dbamy o to, by było ich jak najwięcej. To duży błąd! Zdecydowanie warto dowiedzieć się, czym właściwie są rośliny miododajne i co się do nich zalicza.

Czym wyróżniają się rośliny miododajne?

Innymi nazwami dla roślin miododajnych są także rośliny pszczelarskie, rośliny nektarodajne lub rośliny pożytkowe. Każdy pszczelarz wie, skąd wzięły się te określenia i z pewnością potrafi wyróżniać tego typu rośliny oraz o nie dbać. Zdecydowanie jednak również osoby niezwiązane z pszczelarstwem mogą zainteresować się ich uprawą.

roslina-miododajna

Rośliny miododajne w zdecydowanej większości charakteryzują się pięknymi, wielobarwnymi kwiatami o zachęcających zapachach. Kwitną one zwykle długo i jest ich bardzo wiele, a ich głównym zadaniem jest zachęcenie zapylaczy do ich odwiedzenia. Najważniejszą funkcją tego typu roślin, z której korzystają pszczoły, jest dostarczanie materiałów do produkcji miodu, czyli nektaru, spadzi i pyłku kwiatowego. Ze względu na to, jakie surowce są pozyskiwane z poszczególnych okazów, rośliny miododajne dzieli się na nektarodajne, pyłkodajne, pyłko- i nektarodajne oraz spadziodajne. Wśród nich znaleźć można drzewa, krzewy oraz byliny, które są najchętniej wybierane przez ogrodników i stanowią najlepsze źródła surowców na miód. Zalicza się do nich wiele popularnych i dobrze nam znanych kwiatów.

Dlaczego rośliny miododajne powinny gościć w naszych domach i ogrodach?

Warto wiedzieć, że rośliny miododajne, poza spełnianiem ważnych funkcji, cechują się także pięknym wyglądem, dzięki czemu mogą stanowić wspaniałą ozdobę naszych balkonów, ogrodów i działek. Wiele z nich wydaje różnokolorowe kwiaty, które nie tylko zachęcają pszczoły do ich odwiedzenia, ale także po prostu cieszą oczy. Ich uprawa nie wiąże się z koniecznością wykonywania mnóstwa skomplikowanych czynności, dlatego każdy zapalony ogrodnik bez problemu może ozdobić nimi swoje rabaty. Wystarczy chcieć!

rośliny miododajne

Rośliny miododajne posadzone na działce będą powodem do dumy i piękną ozdobą, ale przede wszystkim ogromnym wkładem w pomoc pszczołom, które są nam niezwykle potrzebne. Przez nieustanny rozwój infrastruktury pozostało już niewiele naturalnych miejsc, z których mogą one pozyskiwać nektar, dlatego warto pomagać im przynajmniej w taki sposób. Sadząc rośliny miododajne na tarasie, balkonie lub działce, dostarczymy pszczołom pożywienia i materiału na miód, a tym samym wspieramy proces zapylania roślin, z których pochodzi znaczna część wykorzystywanej przez nas żywności. Możemy sadzić je nawet na balkonach w centrum miasta – pszczoły znajdą je bez problemu. Niewielkim wysiłkiem możemy zrobić wiele dobrego! Ogród, który jest miejscem przyjaznym dla pszczół i pomaga im przetrwać to powód do dumy!

Dowiedz się, co warto sadzić. Wybór jest ogromny!

Stając przed wyborem dotyczącym tego, co zasadzimy na naszej działce, zdecydowanie warto wziąć pod uwagę właśnie rośliny miododajne. Nie wymagają one specjalnych warunków, kwitną przez długi okres, a przede wszystkim podnoszą atrakcyjność ogrodu i zapewniają pszczołom nieocenioną pomoc. Warto wiedzieć, że planując ich wysadzenie, nie jesteśmy niczym ograniczeni. Możliwości jest bardzo wiele i z pewnością każdy bez żadnego problemu znajdzie taką, która będzie mu odpowiadać. Zarówno kolor kwiatów, jak i wysokość roślin są bardzo zróżnicowane – można w tej kwestii puścić wodzę fantazji. Do najpopularniejszych roślin miododajnych, które chętnie sadzimy w ogrodach, należą między innymi miodunka, aster, berberys, pelargonia, jeżówka purpurowa, macierzanka, lawenda, wrzos, wiciokrzew, tojeść amerykańska oraz rozchodnik. Wszystkie z nich wydają kwiaty w różnych kolorach, od żółtego, przez niebieski, fiolet i czerwień, aż do jasnej zieleni. Jeśli lubimy mieszankę mnóstwa barw, możemy zasadzić właśnie je, ale gdy wolimy bardziej stonowane kompozycje, możemy wybrać chociażby lubczyk lub bluszcz pospolity. Każdy z łatwością znajdzie coś, co go zachwyci, a tym samym stworzy nowe miejsce chętnie odwiedzane przez pszczoły.

Zapisz

Dodaj komentarz