fbpx

Pszczelarium Kamila i Agnieszki Bajów

Zamiłowanie do miodu i pszczół oraz chęć jak najlepszego wykorzystania potencjału przestrzeni miejskiej to rzeczy, które połączyły Kamila  i Agnieszkę Bajów we wspólnej misji stworzenia Pszczelarium. Ich wyjątkowe umiejętności i ciężka praca dają wspaniałe efekty i pozwalają tworzyć nowe miejsca, w których swój dom odnajdują pożyteczne dla środowiska owady, czyli pszczoły. Mowa tu oczywiście o miejskich pasiekach, które stają się coraz popularniejsze na całym świecie i pozwalają przeciwdziałać wyginięciu pszczół, a przy tym zapewniają pyszny miód o niecodziennych smakach. Kamil Baj, który od kilkunastu lat wraz z rodzicami prowadzi pasiekę na Mazowszu, podjął wyzwanie stworzenia w mieście idealnych miejsc dla pożytecznych zapylaczy.

Pasieka na dachu biurowca? To możliwe! Ale dlaczego potrzebne?

Wiele osób z pewnością zmarszczy czoło na myśl o pasiece usytuowanej na dachu miejskiego budynku. Kamil Baj, oddany swojej pasji pszczelarz, potrafi rozwiać wszelkie wątpliwości i udowadnia niedowiarkom, że tworzenie takich miejsc jest nie tylko możliwe, ale i bardzo potrzebne. Wraz z Agnieszką Baj przez dłuższy czas obserwowali rozwój podobnych projektów w innych państwach i uznali, że warto wykorzystać potencjał polskich miast do stworzenia podobnych instalacji. W ten sposób zrodził się pomysł na założenie Pszczelarium. Idea jego funkcjonowania opiera się nie tylko na zamiłowaniu do pszczelarstwa, lecz także chęci realizacji założeń zrównoważonego rozwoju miast. W ramach podejmowanych działań, Kamil i Agnieszka Bajowie zakładają pasieki na dachach budynków zlokalizowanych w centrach miast i dbają o to, by mogły one funkcjonować bez żadnych ograniczeń. W ten sposób pokazują, że pszczoły mogą żyć także w miastach i współdzielić tę przestrzeń z ludźmi bez żadnych problemów. Miejscami, w których mogą zamieszkać, są dachy budynków, tarasy oraz parki.

Dlaczego pszczoły są potrzebne w mieście? Dlaczego jest to dla nich dobre miejsce? Misją Pszczelarium Kamila i Agnieszki Bajów jest także wyjaśnienie tych kwestii. Przede wszystkim warto wiedzieć, że te cenne owady bezpośrednio przyczyniają się do zapewnienia ludziom żywności. Aż 75% z niej pochodzi z roślin, które wymagają zapylania. Dzięki pszczołom możemy więc cieszyć się między innymi soczystymi jabłkami, truskawkami, wiśniami i wieloma innymi owocami. Obecnie owady te są zagrożone przez rozwój cywilizacji – często tracą miejsca bytowania i są po prostu skazane na wyginięcie. Warto to zmienić! Pszczoły mogą przetrwać w mieście, a z pewnych względów może to być dla nich nawet łatwiejsze niż na terenach pozamiejskich. Otóż w mieście średnia temperatura jest zwykle wyższa, co sprawia, że owadom tym łatwiej jest przetrwać zimę. W przestrzeni miejskiej pszczoły stanowią miłe urozmaicenie i mogą produkować naprawdę wyjątkowy miód. A użądlenia? Tego nie musimy się obawiać! Wbrew przekonaniom, pszczoły są bardzo przyjazne i zazwyczaj nie są skore do atakowania ludzi. Zdecydowana większość użądleń przypisywanych pszczołom to w rzeczywistości sprawka os, z którymi pszczoły są często mylone.

Co Pszczelarium robi dla pszczół i jak wygląda jego praca?

Działanie Pszczelarium opiera się na wielu aspektach. Do głównych założeń należy oczywiście dbanie o pszczoły i ochrona środowiska, ale dla jego założycieli bardzo duże znaczenie ma także szerzenie wiedzy o pszczołach i zachęcanie jak największej liczby osób do zaangażowania się w pomaganie im. Dzięki Pszczelarium właściwie każdy może podjąć kroki do zapewnienia pszczołom bezpieczeństwa, a bogate doświadczenie jego właścicieli pozwala robić to na wiele sposobów. Zamiłowanie Kamila Baja do pszczelarstwa oraz doświadczenie w prowadzeniu warsztatów Agnieszki Baj zaowocowały opracowaniem serii działań, w których udział może wziąć każdy z nas. Dla Pszczelarium nie istnieją przeszkody, których nie da się pokonać w celu ochrony pszczół. Najlepiej świadczy o tym fakt, że jego działania doprowadziły do zmiany przepisów dotyczących hodowli pszczół, które obowiązywały na terenie Warszawy.

Przede wszystkim Pszczelarium prowadzi własne miejskie ule, umieszczone między innymi na dachach budynków. Do pasiek Kamila Baja zaliczają się między innymi: Pasieka Arkadia – umiejscowiona na dachu Centrum Handlowego Arkadia w Warszawie, Eurocentrum – pasieka znajdująca się w centrum Warszawy, na 17 piętrze biurowca, będąca najwyżej położoną pasieką w tej części Europy oraz Royal Wilanów – pasieka znajdująca się na dachu ekobiurowca Royal Wilanów. Poza nimi pod opieką Pszczelarium znajduje się jeszcze wiele innych obiektów, a niektóre z nich można nawet odwiedzać. Co więcej, z pomocą Kamila i Agnieszki Bajów miejskie pasieki mogą powstawać właściwie wszędzie! Jedną z możliwości oferowanych przez Pszczelarium, jest właśnie wsparcie w tworzeniu takiego projektu. Zgłosić może się każdy! Właściciele Pszczelarium oferują sprawdzenie miejsca, w którym mogłyby stanąć ule, dostarczenie uli wraz z pszczołami, a także dokonywanie okresowych kontroli pasieki, zbieranie miodu i ogólną opiekę nad pszczelą rodziną. Jedynym wymaganiem jest pokrycie części kosztów prowadzenia pasieki, jednak przy korzyściach płynących z jej powstania, jest to mało znaczący warunek. Założenie takiej pasieki pozwala dbać o środowisko, chronić pszczoły i cieszyć się swoim własnym, pysznym miodem!

Osoby, które żywo interesują się tematyką pszczelarstwa, mogą także skorzystać z prowadzonych przez Pszczelarium warsztatów. Kamil i Agnieszka Bajowie opowiadają podczas nich o pracy z pszczołami i zadaniach, które wykonuje pszczelarz oraz zdradzają tajniki pszczelarstwa. Dzięki nim każdy może dowiedzieć się czegoś więcej o zapylaczach, usłyszeć dotyczące ich ciekawostki, a nawet zobaczyć te wspaniałe owady na żywo z bliska! Jest to najlepsza okazja, by rozpocząć naukę pszczelarstwa i zapoznać się z pszczołami.

Dlaczego miejski miód jest wyjątkowy?

Jedną z niepodważalnych zalet prowadzenia miejskiej pasieki, jest oczywiście możliwość pozyskania unikalnego, trudno dostępnego miodu. Miodobranie przeprowadzane jest także w pasiekach Pszczelarium. A czym ten miejski miód różni się od miodów, które dobrze znamy? Czy będzie nam on tak samo smakował? Wiele osób pewnie wątpi w to, że w mieście w ogóle udaje się pozyskać miód, jednak nic bardziej mylnego! Nie dość, że miejskim pszczołom nie brakuje roślin, to na dodatek mogą one wytwarzać z nich miody o bardzo oryginalnych smakach, takich jak kasztanowcowo-wierzbowy czy lipowo-głogowy. Miody te są nie tylko bardzo smaczne, ale również jednakowo zdrowe, co te pochodzące z terenów podmiejskich – spełniają one wszystkie niezbędne normy. Ustawianie uli w mieście zapewnia piękny i zróżnicowany krajobraz, a także wpływa na zdrowsze i bardziej zielone środowisko.

Jeśli ktokolwiek miał wątpliwości co do tego, czy pszczoły mogą i powinny żyć w mieście, to po zapoznaniu się z działalnością i przekonaniami założycieli Pszczelarium na pewno zmienił zdanie! Kamil i Agnieszka Bajowie udowadniają, że te pożyteczne owady są nam niezwykle potrzebne, a my możemy zrobić bardzo dużo dla ich ochrony – bez względu na to, czy mieszkamy na wsi, czy w centrum miasta!

Dodaj komentarz