fbpx

Poznaj zdrowotne właściwości miodu!

Właściwości miodu nie wszystkim są dobrze znane. Każdy z nas chciałby cieszyć się jak najlepszym zdrowiem, mieć dużo sił i energii, by móc bez przeszkód realizować stawiane sobie cele. Jednak dobre samopoczucie nie przychodzi samo z siebie, czasem trzeba się o nie postarać. Nie mamy co na nie liczyć, jeżeli lekceważymy potrzeby swojego organizmu i zwyczajnie o siebie nie dbamy. Bardzo duże znaczenie ma tutaj dieta. Warto by była ona bogata w zdrowe i wartościowe produkty dostarczające nam wielu cennych składników – takie jak na przykład miód. Po przeczytaniu naszego artykuły dowiesz się więcej o tym, jakie są właściwości miodu.

Właściwości miodu – w jaki sposób

miód poprawia stan zdrowia?

Choć każdy z nas wie, czym jest miód i jak on smakuje, nasze społeczeństwo wciąż niewystarczająco docenia właściwości miodu. Sporo osób spożywa go jedynie sporadycznie, zupełnie nie zdając sobie sprawy, jak wiele w ten sposób tracą. Jakie pozytywne właściwości posiada miód i dlaczego warto na stałe wprowadzić go do swojego jadłospisu?

Nasz organizm składa się z wielu narządów i układów, które są wzajemnie od siebie zależne. Gdy mamy problemy z jednym z nich – często zaczynają szwankować również kolejne. I choć w młodości zazwyczaj nie musimy zbyt wiele robić, by dobrze się czuć, z wiekiem niestety się to zmienia. Dlatego warto już od najwcześniejszych lat o siebie dbać, zapobiegać różnym kłopotom ze zdrowiem, by ze kilka lat nie być zmuszonym do zastosowania bardziej radykalnych i nieprzyjemnych metod. Dobrym pomysłem może być na przykład właśnie regularne spożywanie miodu. Produkt ten ma pozytywny wpływ na niemalże każdy element naszego organizmu, wspomaga jego działanie na wiele różnych sposobów. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Bardzo dobry wpływ miód ma na przykład na nasz układ trawienny. Łączy się to z rodzajami cukrów w tym produkcie zawartych – są to glukoza i fruktoza, których trawienie przebiega łatwiej niż dzieje się to w przypadku zwykłego cukru stołowego. Ponadto ważne są ich pozytywne właściwości – glukoza jest bardzo cennym źródłem energii dla naszego organizmu (a zwłaszcza mózgu), a z kolei fruktoza ma działanie ochronne dla żołądka i jelit. Miód będzie dobry również w przypadku braku apetytu – dzieje się tak dzięki jego lekko kwaśnemu odczynowi (charakterystycznemu szczególnie dla miodów spadziowych). Codzienne podawanie go może być więc świetnym i sprytnym sposobem na małego niejadka.

Właściwości miodu pozwolą

uniknąć wielu dolegliwości

Najważniejsze właściwości miodu są wskazane również dla osób mających problemy z odpornością, cierpiących często na różnego rodzaju infekcje. Swoje antybakteryjne działanie produkt ten zawdzięcza inhibionom (spośród których najważniejszy jest nadtlenek wodoru). A tych z kolei najwięcej znajdziemy w miodach bogatych w enzymy – dlatego to po takie przede wszystkim warto sięgać.

honey

Kolejną ogromną zaletą miodu jest obecność w nim składników takich, jak przeciwutleniacze i flawonoidy. Czym one są i na czym polega ich działanie? Przeciwutleniacze inaczej nazywane są „zmiataczami wolnych rodników”, których regularne dostarczanie do organizmu zmniejsza ryzyko zapadnięcia na niektóre choroby (reumatyzm, astma czy nawet nowotwory), a także wystąpienia problemów ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Flawonoidy z kolei w zależności od rodzaju mają wiele różnych właściwości – mogą na przykład wzmacniać naczynia krwionośne lub zwalczać przeziębienia. Warto wiedzieć, że najbardziej wartościowe pod tym względem są miody gorzkie, a więc kasztanowy, gryczany i manuka.

Nadal nie są to jednak jeszcze wszystkie pozytywne właściwości miodu. Oprócz powyżej wymienionych zalet kolejny jego ogromny plus to fakt, że jest on bogaty w wiele ważnych dla naszych organizmów składników – witamin (C, B1, B2, B6, H, kwas foliowy, kwas pantotenowy), aminokwasów i minerałów (potas, żelazo, wapń).

Biorąc więc pod uwagę wszystkie liczne zalety miodu, nie ma najmniejszych wątpliwości, że każdy z nas powinien spożywać go jak najczęściej. Wiele osób narzeka dzisiaj na niezbyt dobre samopoczucie, brak energii czy nawracające przeziębienia. Kupujemy mnóstwo lekarstw, sztucznych witamin, zażywamy kolejne tabletki i syropy. Tymczasem dużą część z tych specyfików można by było z powodzeniem zastąpić produktem zdrowym i naturalnym, a przy tym jakże pysznym – czyli miodem!

Na podstawie “Zdrowie z miodu, pyłku i propolisu” autorstwa Annette Schroeder.

Dodaj komentarz