fbpx

MIÓD NA WĄTROBĘ

Wątroba jest największym gruczołem człowieka. Jej prawidłowa praca gwarantuje właściwe działanie całego organizmu. Nic więc dziwnego, że powinniśmy otaczać ją szczególną troską. Świadomość jej roli jest jednak niepełna. O ile, każdy z nas wie, gdzie znajduje się serce to nawet wskazanie położenia wątroby często sprawia trudność. Jej uszkodzenie nie daje też oczywistych objawów, więc laik często nie łączy zmęczenia, braku apetytu, swędzenia skóry z niewydolną wątrobą. Jeśli jednak diagnoza naszych dolegliwości jest jednoznaczna, warto tradycyjną terapię zleconą przez lekarza wesprzeć naturalnymi metodami.

Zdrowie z natury

Jednym ze sposobów wsparcia pracy wątroby jest prawidłowa dieta. Rezygnacja z tłustych potraw i alkoholu to podstawa. Warto zamiast przetworzonej żywności sięgać po drobne kasze, chude mięso,dojrzałe owoce. Wspomóc wątrobę może ostropest w formie oleju, całego lub zmielonego ziarna. Ma on działanie regulujące gospodarkę tłuszczową, zapobiegają marskości i stłuszczeniu wątroby, co ważne ochrania wątrobę przed szkodliwym wpływem wirusów, bakterii i toksyn. Warto sięgnąć po napary z kwiatostanu kocanki, ziela dziurawca,ziela i korzeni mniszka. Mają one działanie żółciopędne, zwiększają przepływ żółci z wątroby do pęcherzyka żółciowego i dwunastnicy.

Miód na wątrobę

Poprawę działania wątroby może wspomóc miód. Jaki miód na wątrobę? To pytanie słyszymy bardzo często, co świadczy o ilości osób borykających się z jej nieprawidłową pracą. W piśmiennictwie dotyczącym apiterapi wskazuje się na odtruwające działanie miodu rzepakowego. Zawiera on łatwoprzyswajalne przez wątrobę cukry proste, które zwiększają jej zdolność do detoksykacji. Wiążą szkodliwe metabolity z kwasemglukuronowym i związkami flawonoidowymi pochodzącymi z nektaru. Dzięki temu dochodzi do ich łatwiejszego rozpuszczenia i usunięcia z organizmu w moczu. Miód rzepakowy zawiera także cholinę, która poprawia gospodarkę tłuszczową i poprawia działanie pęcherzyka żółciowego. Cennym miodem, który zawiera wyższą ilość choliny, w porównaniu do innych miodów jest miód gryczany. Choć powszechnie znany jest jego dobroczynny wpływ na serce to o jego korzystnym działaniu na wątrobę nie każdy ma świadomośc. Miód gryczany zabezpiecza organizm przed niedoborem choliny, który może prowadzić do uszodzenia wątroby. Podobne właściwości ma miód mniszkowy, który także ze względu na zawartość choliny warto przyjmować w schorzeniach wątroby.

Nie tylko miód na wątrobę – pyłek i pierzga

Produkty pszczele stosowane są wspomagająco w leczeniu wielu dolegliwości. Wśród nich w chorobach wątroby. Największą ilość badań określających wpływ pyłu i pierzgi wykonano w przypadku przewlekłego zapalenia wątroby. W badaniach stwierdzono wzrost poziomu aminokwasów w surowicy kwi, płynie mózgowo-rdzeniowym i w wątrobie. Zauważono regenerację tkanki wątrobowej u pacjentów z początkową marskością wątroby (Jalomicjanu i in. 1977 r.). W późniejszych badaniach (Jalomicjanu i in. 1988 r.) zaobserwowano obniżenie stosunku globulin do albumin w surowicy krwi pacjentów, którzy otrzymywali po 30 g pyłku i pierzgi dziennie w przewlekłym zapaleniu wątroby. Potwierdziło to lecznicze działanie obu produktów w tej chorobie.

Jak stosować miód na wątrobę?

Mając świadomość, że nie tylko miód wspomaga pracę wątroby, warto przyjmować go w połączeniu z pyłkiem kwiatowym i pierzgą. Zalecenia dotyczące dawkowania produktów pszczelich są różne. Poleca się m.in. przyjmowanie 20-30 g miodu i jedną łyżeczkę pyłku kwiatowego 3 razy dziennie na 30 min przed posiłkami. Przed śniadaniem i obiadem podaje się 50-100 mg mleczka pszczelego (Tichonow i wsp. 2008 r.). Czas trwania takiej kuracji to 6-12 tygodni. Inni specjaliści zalecają łączenie pyłku kwiatowego z miodem mniszkowym lub rzepakowym, propolisem 1 % oraz mleczkiem pszczelim 0,1 %. Taki produkt podajemy 3 razy dziennie przed posiłkami w dawce 10 g. Miód i pyłek można łączyć także z naparami z ziół, o których wspomnieliśmy wyżej. Dodajemy pół łyżeczki pyłku do pół szklanki odwaru z korzenia mniszka lekarskiego, a do tego jedną łyżeczkę miodu. Taki napój przyjmuje się 30 min przed posiłkami, a kuracja trwa 6 tygodni (B. Kędzia, E. Hołderna-Kędzia, 2018 r.). Jeśli dotyczy Was problem z działaniem wątroby warto sięgnąć po opracowania z ziołolecznictwa i apiterapii. Dowiecie się, jak w naturalny sposób wspomóc leczenie, po jakie zioła i produkty sięgać, a których unikać.

Dodaj komentarz