fbpx

Miód elficki najdroższym miodem na świecie

Miód elficki, którego inna nazwa to Elvish, pochodzi z Turcji i kosztuje aż 5 tysięcy euro (w przeliczeniu na złotówki wychodzi więc ok. 21 tys. zł) za kilogram. Ponieważ jest to bardzo wysoka cena, miód sprzedaje się w małych słoiczkach o objętości 170 oraz 250 gramów. Jednak nawet na tak niewielkie opakowanie nie każdy może sobie pozwolić, dlatego jest on dużym luksusem.

Co sprawia, że cena miodu elfickiego

jest tak wysoka?

Wpływ na cenę miodu elfickiego ma sposób jego pozyskiwania. Powstaje on dzięki pszczołom żyjącym  w jaskini w dolinie Sarıçayır, której głębokość wynosi aż 1.800 metrów. Do wydobycia miodu pszczelarze wykorzystują specjalny sprzęt, muszą też wykazać się dużą wiedzą i doświadczeniem, nie jest to więc zwykły proces zbiorczy. Ze względu na to, że pszczoły produkujące miód elficki żyją w jaskini, jest on bogaty nie tylko w wiele składników odżywczych, ale posiada także wartości smakowe. Zawdzięcza to nektarowi okolicznych roślin leczniczych i endemicznych oraz minerałom pochodzącym ze ścian. Lokalny pszczelarz zajmujący się wydobywaniem miodu wyjaśnia, że cena jest tak wysoka, ponieważ miód powstaje w całkowicie naturalny sposób. Pszczoły wylatujące z jaskini zostały zauważone po raz pierwszy w 2009 roku, wtedy też pszczelarze weszli tam przy pomocy wyspecjalizowanych wspinaczy. Znaleźli na ścianach aż 18 kg plastrów miodu.  Kilka lat później dzięki francuskiemu laboratorium zostało ustalone, że miód liczy 7 lat i jest bogaty w cenne minerały.

Miód elficki po raz pierwszy został sprzedany w 2009 roku na giełdzie francuskiej. Kosztował wtedy 45 tysięcy euro za kilogram. Rok później zainteresował się nim farmaceuta chiński, który zakupił kolejny kilogram, a cena, jaką za niego zapłacił, to 28 tysięcy euro.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *