Wiele osób, również tych dbających o zdrowie, figurę i kondycję ma problem, aby zrezygnować ze słodzonej kawy, herbaty czy słodkiego deseru.
Wieloletnie nawyki nie pozwalają z dnia na dzień rozstać się ze słodkim, przyjemnym smakiem.
Popołudniowej kawie bez cukru czy niesłodkiej herbacie po posiłku towarzyszy frustracja, zniechęcenie i poczucie nieustannego wyrzeczenia czy poświęceń.
Z tego właśnie powodu przybywa miłośników naturalnego słodziku, czyli miodu.
Warto więc rozwiać wszelkie wątpliwości, dostarczyć rzetelnych informacji i odpowiedzieć wyczerpująco na pytanie: miód czy cukier – który słodzik powinieneś wybrać?
Charakterystyka miodu
Miód jest całkowicie naturalnym produktem wytwarzanym przez pszczoły z nektaru pochodzącego z roślin kwitnących: drzew, kwiatów czy krzewów.
Jego kolor, smak, zapach czy konsystencja różnią się w zależności od rodzaju roślin, z których pozyskany został słodki nektar. Podstawowymi składnikami cukru są woda oraz naturalne cukry: glukoza i fruktoza.
Oprócz tego miód zawiera antyoksydanty skutecznie zwalczające wolne rodniki, które działają na poziomie komórkowym, aminokwasy, śladowe ilości witamin z grupy B i C oraz minerałów.
Wśród antyoksydantów zawartych w miodzie prym wiodą flawonoidy, charakteryzujące się właściwościami przeciwzapalnymi i antybakteryjnymi.
Prozdrowotne właściwości miodu
Z uwagi na fakt, że zawartość fruktozy w miodzie przewyższa zawartość glukozy, wystarczy niewielka jego ilość, aby deser, kawa czy lemoniada była wystarczająco słodka bez narażania się na zbyt dużą ilość cukru w diecie.
Zastąpienie cukru miodem może być więc świetną opcją dla osób pragnących zrzucić kilka zbędnych kilogramów, a które nie są w stanie zrezygnować ze słodkiego, przyjemnego smaku lub są do niego mocno przyzwyczajone.
Surowy miód dobrej jakości (najlepiej z lokalnej pasieki) z uwagi na zawartość pyłku kwiatowego ma działanie łagodzące alergie.
Miód ponadto ma właściwości antybakteryjne (od czasów starożytnego Egiptu z powodzeniem był stosowany na głębokie rany, blizny czy oparzenia).
Powszechna jest również wiedza dotycząca właściwości miodu do zwalczania infekcji i przeziębień.
Gorąca herbata z miodem i cytryną jest obecnie klasycznym napojem w początkowej fazie grypy czy przeziębienia, działa rozgrzewająco, kojąco i przeciwkaszlowo.
Miód bardzo pozytywnie wpływa na układ krążenia. Istnieje wiele dowodów naukowych mówiących o tym, że miód przeciwdziała zawałom serca, udarom, miażdżycy i utrzymuje w dobrej kondycji naczynia krwionośne.
Miód znalazł też zastosowanie w kosmetologii. Z uwagi na działanie kojące i antybakteryjne jest dziś składnikiem wielu kremów czy balsamów, a maseczki z dodatkiem miodu są chętnie stosowane przez kobiety w każdym wieku.
Największą przewagą miodu nad cukrem jest głównie fakt, że miód spożywany może być w formie surowej, a cukier to produkt końcowy skomplikowanego i złożonego procesu przemysłowego, który dodatkowo często jest bardzo zanieczyszczony.
Słabe strony miodu
Miód pomimo tego, że jest niezwykle cennym i zdrowym produktem zawiera sporo kalorii i również podnosi poziom glukozy we krwi.
Należy więc stosować go w rozsądnych ilościach, zwłaszcza gdy cierpimy na cukrzycę typu 2 lub gdy borykamy się z otyłością.
Miód ponadto zawiera śladowe ilości toksyny botulinowej, dlatego jest zabroniony dla dzieci przed ukończeniem pierwszego roku życia z uwagi na ryzyko zatrucia.
Charakterystyka cukru
Cukier, czyli tak naprawdę sacharoza jest produktem końcowym połączenia glukozy i fruktozy w procesie przemysłowym.
Nie zawiera żadnych witamin, składników mineralnych czy odżywczych. Cukier to puste, szkodliwe kalorie.
Sacharoza znana jest wszystkim pod postacią białych lub bezbarwnych kryształów, które dobrze rozpuszczają się w wodzie i mają bardzo słodki smak.
Największa zawartość cukru występuje w burakach cukrowych oraz trzcinie cukrowej.
Zalety i wady cukru
Ciężko przytoczyć jakiekolwiek benefity płynące z regularnego spożywania cukru, z wyjątkiem długiego terminu przydatności, niskiej ceny, dostępności na każdej sklepowej półce oraz łatwości w użyciu do ciast czy deserów.
Choć cukier bardzo szybko dodaje energii (poprzez błyskawiczny wzrost poziomu glukozy we krwi) to jest produktem szkodliwym w dłuższym stosowaniu, naukowcy używają nawet stwierdzenia „cichy zabójca”.
Cukier przyczynia się do rozwoju chorób serca, otyłości, cukrzycy typu 2. Jest on dodawany masowo do wielu produktów, zwłaszcza do żywności przetworzonej, co sprawia, że ciężko nawet kontrolować jego dzienne spożycie.
Cukier jest szczególnie niebezpieczny dla cukrzyków, gdyż bardzo szybko podnosi poziom glukozy we krwi. Cukier nie jest rekomendowany również dla dzieci, gdyż działa bardzo pobudzająco, co może powodować problemy ze snem czy koncentracją (dotyczy to zwłaszcza dzieci cierpiących na nadpobudliwość).
Jak ograniczyć spożywanie słodzików?
Choć najlepszym rozwiązaniem byłoby całkowite wyeliminowanie wszelkich słodzików to faktem jest, że takie restrykcyjne rozwiązania są bardzo uciążliwe i frustrujące.
Warto wiec ograniczać słodzenie, co można zacząć od dodania małej łyżeczki miodu do kawy czy herbaty zamiast dwóch łyżeczek cukru. Nasze kubki smakowe dość szybko przystosują się do nowych smaków.
Warto eksperymentować: jeśli nie jesteśmy w stanie zastąpić cukru białego miodem wybierzmy cukier brązowy lub melasę trzcinową. Warto również zwracać uwagę na ilość spożywanych słodzików w ciągu dnia.
I choć miód jest zdecydowanie zdrowszy i prozdrowotny on również może dać negatywne efekty, jeśli będzie stosowany w dużej ilości i w nierozsądny sposób.