fbpx

Jak używać miodu, aby pomóc swoim oczom

Jak używać miodu aby pomóc swoim oczom

Właściwości miodu są znane i z powodzeniem wykorzystywane od tysięcy lat.

Miód nie tylko wspiera organizm w walce z różnymi schorzeniami i dolegliwościami, ale również wpływa na poprawę skóry i włosów, buduje naturalną odporność organizmu oraz jest doskonałym zamiennikiem szkodliwego cukru rafinowanego.

Wszechstronność jego zastosowania oraz potwierdzona wieloma badaniami skuteczność sprawiają, że miód jest jednym z podstawowych składników wykorzystywanych w medycynie ludowej czy Ajurwedzie.

Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i bakteriobójczym miód okazuje się być skutecznym środkiem w leczeniu schorzeń oczu, które dotykają coraz więcej osób.

Choć przyczyn chorób oczu jest wiele: długotrwała praca przy monitorze, alergie, niewłaściwa higiena snu czy szkodliwe otoczenie, schorzenia te mają jeden wspólny mianownik: wszystkie są niezwykle dokuczliwe, często bolesne, nieprzyjemne i utrudniają normalne, codzienne funkcjonowanie.

Zatem jak używać miodu aby pomóc swoim oczom?

Zapalenie rogówki i spojówek

Rogówka i spojówka oka są szczególnie narażone na podrażnienie i stan zapalny w okresie kwitnienia wielu roślin. Pyłki mocno podrażniają wówczas te obszary oka powodując ból, pieczenie i łzawienie.

Jak donosi jedno z badań naukowych przeprowadzonych na grupie 60 pacjentów, sztuczne łzy stosowane do leczenia zawierające ekstrakt z miodu przyniosły bardzo pozytywne rezultaty.

Owrzodzenie rogówki

Z owrzodzeniem rogówki mamy do czynienia, kiedy następuje uszkodzenie przedniej błony oka, na której zaczynają tworzyć się rany. Schorzenie to jest niezwykle bolesne i uciążliwe.

Stosowanie miodu w tym przypadku jest niezwykle skuteczne, gdyż miód ma potwierdzoną badaniami naukowymi skuteczność w procesie gojenia ran.

Ponadto stosując miód zapobiegamy dalszemu rozwojowi infekcji i wnikania do oka bakterii i innych mikroorganizmów z otoczenia.

Zapalenie powiek

Zapalenie powiek wiąże się z obrzękiem oka oraz uczuciem pieczenia zwłaszcza w okolicach górnej linii rzęs.

Niezwykle obiecujące są badania na szczurach z zapaleniem powiek, którym zaaplikowano miód z gatunku Manuka.

Objawy ustąpiły znacząco szybciej niż w przypadku tradycyjnego miodu, co może oznaczać, że pewne jego gatunki będą mieć większy wpływ na określone obszary ciała.

Niemniej konieczne jest wykonanie badań na ludziach, aby potwierdzić tę tezę i wprowadzić miód Manuka w leczeniu zapalenia powiek.

Zespół suchego oka

Z zespołem suchego oka mamy do czynienia, kiedy produkowana jest zbyt mała ilość łez, mających na celu nawilżanie oka i jego ochronę przed szkodliwym działaniem otoczenia.

W zespole suchego oka najczęściej stosuje się tzw. sztuczne łzy z efektem nawilżenia, które działają jedynie na objawy nie eliminując przyczyny występowania tego dokuczliwego schorzenia.

Obecnie prowadzone są badania nad sztucznymi łzami oraz żelem zawierającym miód z gatunku Manuka.

W jednym ze wstępnych badań przeprowadzonym na grupie 114 osób stan oka oraz poziom jego nawilżenia bardzo się poprawiły po aplikacji miodu Manuka.

Znacząco zmniejszył się też dyskomfort w życiu codziennym oraz ustąpiło zaczerwienienie.

Właściwości kosmetyczne dla oka

Oprócz właściwości prozdrowotnych i leczniczych miód znalazł szerokie zastosowanie w kosmetologii, w tym w pielęgnacji okolic oczu.

Jak wiadomo skóra wokół oczu to najdelikatniejsza warstwa w całym naszym ciele. Wiele kosmetyków zastosowanych w tym obszarze może wywołać uczulenie lub podrażnienie.

Miód dzięki swym właściwościom kojącym i łagodzącym doskonale nawilża i napina skórę wokół oczu redukując objawy zmęczenia i starzenia.

Co więcej miód można mieszać z wodą, olejem kokosowym czy olejkiem jojoba, aby wzmocnić efekt pielęgnacyjny.

Od wielu już lat pokutuje przekonanie, że stosowanie miodu z wodą może prowadzić do zmiany koloru tęczówki oka.

Zjawisko to nie zostało jednak udowodnione naukowo, zatem nie ma żadnych podstaw, aby potwierdzić tę hipotezę.

Ważne wskazówki

Stosując miód w leczeniu schorzeń oczu warto zaopatrzyć się w produkt z ekologicznej, lokalnej pasieki.

Należy bezwzględnie unikać miodów sprzedawanych w marketach jako naturalne.

Przy aplikacji do wnętrza oka należy unikać miodu surowego i każdorazowo obserwować swój organizm na wypadek wystąpienia niepożądanych efektów: reakcji alergicznej czy stanów zapalnych.

Dodaj komentarz