fbpx

Jak nakładanie miodu na twarz może pomóc Twojej skórze?

nakładanie miodu na twarz

Na temat miodu powstało już wiele opracowań i artykułów, a jego skuteczność w leczeniu różnych schorzeń i dolegliwości została potwierdzona licznymi badaniami. Miód to nie tylko środek leczniczy i wspaniały produkt spożywczy.

To również fantastyczny kosmetyk pielęgnacyjny dla naszej skóry, który znajdziemy w większości kosmetyków ekologicznych. Możemy też aplikować go samodzielnie dostarczając skórze niezwykle cennych witamin i składników odżywczych.

Warto zgłębić wiedzę na temat pielęgnacyjnych właściwości miodu i przekonać się jak nakładanie miodu na twarz może pomóc Twojej skórze.

Jaki miód stosować na skórę twarzy?

Skóra twarzy jest wyjątkowo wrażliwa. Warto zadbać więc o miód wysokiej jakości, surowy, nieprzetworzony – najlepiej z lokalnej, sprawdzonej i ekologicznej pasieki. Miód surowy to rodzaj miodu, który pozyskany został bezpośrednio z ula i nie został poddany procesowi pasteryzacji czy filtracji.

Należy bezwzględnie unikać miodów marketowych, które są wytwarzane na skalę przemysłową – są poddawane procesowi filtracji i obróbki termicznej, co sprawia, że tracą najcenniejsze ze swych prozdrowotnych właściwości.

Korzyści ze stosowania miodu na twarz

Z uwagi na fakt, że miód ma właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne jest on szczególnie polecany osobom, które bezskutecznie walczą z trądzikiem lub zmianami skórnymi takimi jak egzema czy łuszczyca oraz dolegliwościami spowodowanymi kandydozą.

Odmianą miodu szczególnie polecaną do skóry trądzikowej jest miód Manuka. W licznych badaniach dowiedziono, że miód Manuka skutecznie walczy z trądzikiem (nie gorzej niż dostępne na rynku środki farmakologiczne przepisywane przez dermatologów).

Od tysięcy lat miód znany jest ze swej skuteczności w procesie gojenia się ran. Działa również przeciwzapalnie. To szczególnie istotna właściwość przy trądziku czy egzemie, gdzie proces rozprzestrzeniania bakterii i potęgowania stanu zapalnego nasila jedynie objawy choroby.

Miód zabija bakterie, wspiera gojenie i nie pozwala na dalszy rozwój mikroorganizmów na twarzy.

Surowy miód ulega naturalnemu procesowi krystalizacji, co oznacza, że na dnie słoiczka osadza się cukier. Właśnie dzięki temu miód jest doskonałym naturalnym środkiem peelingującym, który skutecznie złuszcza stary naskórek i wygładza skórę.

Dzięki regularnemu stosowania miodu w formie peelingu skóra jest nawilżona, gładka i odbudowana.

Czytaj też: Czy miód jest wegański?

Surowy miód należy aplikować bezpośrednio na oczyszczoną skórę twarzy. Dla wzmocnienia efektu do miodu można również dodać inne składniki naturalne: olejki, płatki owsiane czy dobroczynne przyprawy (np. cynamon cejloński).

Miód znany jest też ze swych właściwości rozjaśniających skórę twarzy. Krystalizacja miodu i co za tym idzie jego działanie peelingujące pozwala usuwać martwy naskórek i dawać efekt rozjaśnionej, promiennej cery na długi czas.

Dzięki działaniu antybakteryjnemu i przeciwzapalnemu miód przyspiesza gojenie ran i blizn, również tych powstających po trądziku.

Często są one zmorą młodych osób, zwłaszcza jeśli blizny narażone są na działanie promieni słonecznych, co dodatkowo potęguje nieestetyczny efekt. Regularne nakładanie miodu na twarz wyrównuje koloryt skóry i niweluje szpecące blizny.

Jak stosować miód na twarz?

Miód należy aplikować bezpośrednio na oczyszczoną skórę twarzy i pozostawić na kilkanaście minut. Następnie twarz należy umyć letnią wodą i wytrzeć do czystego, suchego ręcznika. Zabieg ten należy powtarzać regularnie z częstotliwością dostosowaną do potrzeb naszej skóry.

Z miodowych maseczek należy zrezygnować, jeśli mamy potwierdzoną alergię na pyłek kwiatowy, ponieważ wówczas mogą wystąpić reakcje niepożądane: zaczerwienie czy obrzęk.

Surowy miód dobrej jakości to jeden z najskuteczniejszych naturalnych kosmetyków pielęgnacyjnych do twarzy. Nie tylko dostarcza skórze cennych witamin, przeciwutleniaczy i składników odżywczych, ale również świetnie radzi sobie z przykrymi dolegliwościami skórnymi: trądzikiem, łuszczycą czy egzemą.

Pozwala na szybsze zabliźnianie się ran i działa przeciwzapalnie nie pozwalając na rozprzestrzenianie się zarazków. Miód można łączyć z innymi składnikami w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Szczególnie poleca się połączenie miodu z dobroczynnymi olejkami naturalnymi i przyprawami (cynamon, kurkuma).

Miód można stosować do każdego rodzaju skóry. Wcześniej jednak warto sprawdzić, czy nie wywołuje on u nas reakcji alergicznej.

Dodaj komentarz