fbpx

Jak miód działa na układ pokarmowy?

Wiele osób odchodzi od stosowania antybiotyków, ponieważ ich użycie znacznie osłabia naszą odporność. Antybiotyki niszczą florę jelitową, czyli bakterie, które odpowiadają za nasze zdrowie. Dodatkowo antybiotyki sprawiają, że konkretne bakterie uodparniają się na dany lek. Nie wszyscy znają lecznicze właściwości miodu. Nie od dziś wiadomo, że jest on naturalnym antybiotykiem, który nie powoduje żadnych skutków ubocznych i świetnie radzi sobie ze zwalczaniem infekcji.

Lecznicze działanie miodu zawdzięczamy dużej ilości cukrów. Działają one osmotycznie, wysysając wodę z komórek bakteryjnych, co prowadzi do ich obumierania. Właściwości miodu są znane od czasów starożytnych. Był używany jako środek konserwujący. Umieszczano go także jako jeden z darów dla zmarłych w starożytnym Egipcie. Już od tysięcy lat wiadomo, że kąpiele w miodzie i mleku zapewniają miękką i odżywioną skórę. Co ciekawe, miód był także środkiem płatniczym oraz cennym przedmiotem handlu!

Czy miód pomaga na problemy

z układem pokarmowym?

Tak! Dzięki swoim właściwościom miód może być wykorzystywany w leczeniu chorób układu pokarmowego. Można go używać jako lek na zapalenie żołądka oraz w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Jak do niedawna sądzono, wrzody miały powstawać w wyniku stresu. Najnowsze badania potwierdzają, że wrzody powstają na skutek działania bakterii. Dzięki regularnemu spożywaniu miodu można zwalczyć te bakterie i zapobiec pojawieniu się wrzodów. Izraelscy naukowcy udowodnili, że codzienne spożywanie miodu pomaga zwalczyć wrzody. Miód pobudza nerwy czuciowe w żołądku, które wydzielają selektywne peptydy. Substancje te zwiększają dopływ krwi do miejsc zajętych przez wrzody i chronią je. Dodatkowo leczą żołądek z uszkodzeń.

Miód łagodzi także bóle brzucha i zwalcza niepotrzebne człowiekowi bakterie. Dzięki temu poprawia się również perystaltyka jelit. To z kolei pomaga w walce z zaparciami. Ten wyjątkowy pszczeli produkt pomaga uniknąć zespołu jelita drażliwego. Badania wskazują, że miód może być także skutecznym lekiem na dur brzuszny. Miód jest doskonałym lekarstwem na wrzody żołądka, ponieważ wykazuje właściwości antybakteryjne. Przyjmowanie miodu może także zniwelować zgagę i nudności.

Miód stosuje się także przy zapaleniu jelita grubego i cienkiego, gdyż ma on właściwości regulacyjne. Badania nad wpływem miodu wykazały również, że miód pomaga przy wirusowym i przewlekłym zapaleniu wątroby. Dzięki niemu można także wspomagać opróżnianie pęcherzyka żółciowego i obniżyć poziom bilirubiny.

Jaki miód jest najlepszy na układ

pokarmowy?

Na problemy z układem pokarmowym najlepszy jest miód akacjowy i mniszkowy. W walce z chorobami wątroby i dróg żółciowych może pomóc miód mniszkowy, rzepakowy i miód wielokwiatowy. Na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy najlepiej stosować mieszankę miodu i wody. Wystarczy rozpuścić miód w ciepłej wodzie lub w naparach ziołowych. Taką miksturę należy pić małymi łykami na godzinę przed jedzeniem. Metoda ta powoduje stymulację gruczołów śluzowych żołądka, co zwiększa warstwę ochronną śluzu na jego błonie śluzowej. Niedokwaśność żołądka można leczyć takim samym roztworem. Należy wypić go szybko, najlepiej całą szklankę. Najlepsze efekty w leczeniu chorób jelit daje rozpuszczenie w wodzie 2-4 łyżek miodu. Taka mieszanka pobudza wydzielanie soków trawiennych przez jelito cienkie i poprawia jego perystaltykę.

Miód można stosować także w leczeniu stanów zapalnych jelita grubego. Na taką dolegliwość można stosować miód połączony z sokiem jabłkowym. Bardzo dobre efekty uzyskiwano łącząc miód z pyłkiem pszczelim i propolisem. Do miodu można dodawać również owoc kopru. Działa on rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Dodatkowo hamuje rozwój drobnoustrojów w jelitach, pobudza laktację i działa wiatropędnie. Korzeń prawoślazu to kolejny surowiec, który można dodać do miodu, aby wzmocnić jego działanie. Przede wszystkim korzeń chroni błony śluzowe przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, wspomaga regenerację uszkodzonych fragmentów błony śluzowej i wykazuje działanie przeciwzapalne. Za pomocą miodu można także poprawić przemianę materii. Wystarczy przygotować pół szklanki wody, dwie łyżki miodu i sok z połowy cytryny. Na wzdęcia i bóle brzucha może pomóc mieszanka nasion anyżu i miodu, przygotowana w stosunku 1:1.

Dodaj komentarz