fbpx

Czy miód jest wegański?

Czy miód jest wegański

Weganizm to coraz popularniejszy sposób odżywiania, który całkowicie eliminuje produkty pochodzenia zwierzęcego.

To jedna z bardziej restrykcyjnych form wegetarianizmu. Weganizm to jednak nie tylko odmienny jadłospis, to przede wszystkim pewna świadomość, styl życia i filozofia, która oddaje zwierzętom należny im szacunek i jest niejako manifestem i sprzeciwem wobec niehumanitarnego traktowania i zabijania zwierząt na cele konsumpcyjne.

Dużym dylematem dla wegan są produkty wytwarzane przez owady i od wielu już lat toczy się dyskusja czy miód jest wegański? Czy powinien być włączony do diety wegan? Czy pszczoły to zwierzęta tak samo jak krowy, świnie czy króliki?

O ile w przypadku mleka, mięsa, sera czy jaj sprawa jest oczywista, o tyle w przypadku miodu jest wiele różnych argumentów i kontrowersji, głównie wysuwanych przez wegan, którzy twierdzą, że miód nie jest wegański. Na dowód tego można przytoczyć dwa główne postulaty.

Miód jest wytwarzany poprzez eksploatację pszczół

Wielu wegan nie widzi żadnej różnicy w hodowli krów czy świń oraz prowadzeniu pasiek na skalę przemysłową. Niestety coraz mniej jest lokalnych ekologicznych pasiek, a coraz więcej przybywa hodowli pszczół na większą skalę.

Czytaj też: Czy miód i cynamon mogą leczyć trądzik?

Często, aby zoptymalizować koszty wielu pszczelarzy wprowadza nieetyczne praktyki, które nie są zgodne z filozofią weganizmu.

Do takich praktyk można zaliczyć przycinanie skrzydeł królowej, aby nie mogła opuszczać ula, zabieranie wytworzonego miodu i podstawianie słodzonego syropu fruktozowego czy zabijanie całych kolonii pszczół, aby uniknąć rozprzestrzeniania się określonych chorób zamiast wdrożenia środków farmakologicznych.

Aby zamanifestować swój sprzeciw wobec powyższych praktyk weganie odmawiają spożywania miodu, pyłku pszczelego, mleczka pszczelego czy propolisu.

Przemysłowe pasieki zabijają pszczoły

Weganie wytaczają kolejne działo przeciwko przemysłowym pszczelarzom i zwracają uwagę, że wytworzony przez pszczoły miód jest często natychmiast zabierany w celach handlowych, co wpływa na zdrowie i życie pszczół.

Miód jest pszczołom niezbędny do przeżycia, zwłaszcza w okresach jesienno-zimowych, kiedy nie mają zapewnionego dostępu do kwitnących roślin.

To ich pożywienie oraz jedyne źródło ważnych związków i witamin. Miód dostarcza im przede wszystkim węglowodanów oraz niezbędnych składników odżywczych. Sam w sobie jest również dla nich ratującym życie antybiotykiem w przypadku rozwoju chorób typowych dla pszczół.

Zabieranie wytworzonego miodu, aby niezwłocznie go sprzedać i zastępowanie go sztucznym i toksycznym dla pszczół syropem fruktozowym może mieć tragiczne konsekwencje dla całych pasiek.

Badania potwierdzają, że sztucznie słodzone syropy fruktozowe mogą wpływać bardzo negatywnie na system immunologiczny pszczół oraz powodować zmiany genetyczne, które w konsekwencji doprowadzą do zaniku odporności na powszechnie stosowane w rolnictwie pestycydy.

Alternatywa dla wegan

Weganie mając świadomość jak cennym produktem jest miód i jak wiele ważnych składników zawiera i nie chcą całkowicie z niego rezygnować oraz wciąż poszukują jego roślinnych odpowiedników. Na dzień dzisiejszy do najpopularniejszych wegańskich zamienników miodu należą:

  • syrop klonowy – zawierający wiele witamin i aż 24 cenne antyoksydanty
  • melasa trzcinowa – nazywana „czarnym złotem” bogata w żelazo i wapń ciemna i gęsta ciecz, która jest efektem ubocznym podczas produkcji cukru trzcinowego
  • syrop jęczmienny maltozowy
  • syrop daktylowy
  • syrop ryżowy

Choć zamienniki te zawierają wiele ważnych składników odżywczych i witamin zawierają też w swoim składzie bardzo dużo cukru.

Dlatego zaleca się ich umiarkowane i rozsądne spożywanie, aby nie narazić się na ryzyko wystąpienia otyłości czy innych chorób.

Czytaj też: Jak, kiedy i dlaczego miód jest używany do leczenia ran

Większość wegan nie włącza do swojej diety miodu wychodząc z założenia, że jest to produkt pochodzenia zwierzęcego.

Druga grupa wegan z kolei nie spożywa miodu traktując to jako manifestację i sprzeciw wobec niehumanitarnego traktowania zwierząt.

Weganie mają jednak świadomość jak dobroczynny jest wpływ miodu na zdrowie, dlatego nieustannie poszukują jego roślinnych zamienników. Ciężko przewidzieć jak będzie się zmieniało z biegiem lat podejściem wegan do miodu.

Zważywszy jednak na coraz szybsze uprzemysłowienie rolnictwa nie należy się spodziewać wzrostu małych, lokalnych i ekologicznych pasiek.

Dodaj komentarz