Prozdrowotne właściwości miodu znane są od tysięcy lat. Miód jest chętnie i z powodzeniem wykorzystywany w medycynie niekonwencjonalnej oraz jest skutecznym środkiem na wiele dolegliwości, który znany jest też laikom.
Warto jednak zgłębić wiedzę na temat tego cudownego specyfiku, gdyż okazuje się, że dobroczynnych właściwości miodu jest znacznie więcej i można śmiało stwierdzić, że wciąż jest to produkt nie do końca wszystkim znany.
Zatem warto zadać sobie pytanie: czy miód jest dla Ciebie dobry?
Co to jest miód i z czego się składa?
Miód jest słodkim produktem spożywczym, który w naturalnych warunkach wytwarzany jest przez pszczoły poprzez przetwarzanie nektaru kwiatowego roślin miododajnych.
Miody możemy podzielić głównie na nektarowe (kwiatowe), mieszane (połączenie nektaru i spadzi) oraz spadziowe. Miody różnią się między sobą konsystencją, kolorem, smakiem i zapachem.
Wspólną cechą wszystkich rodzajów miodu jest natomiast wysoka zawartość węglowodanów (aż 17 g węglowodanów w 21 gramach miodu) oraz śladowe ilości ważnych składników odżywczych tj. cynku, potasu i żelaza (mniej niż 1% dziennego zapotrzebowania).
Wysoka zawartość antyoksydantów
Czysty, naturalny miód dobrej jakości jest źródłem aż kilkunastu ważnych antyoksydantów (w tym kwasów fenolowych oraz flawonoidów), które znane są przede wszystkim ze swojej skuteczności w zwalczaniu wolnych rodników poprzez redukcję stresu oksydacyjnego.
Antyoksydanty zawarte w miodzie, według wstępnych założeń naukowych, mogą przyczyniać się do zapobiegania ważnym chorobom cywilizacyjnym takim jak: nowotwory, cukrzyca typu 2 czy choroby układu krążenia.
Ponadto antyoksydanty wpływają na poprawę stanu skóry i minimalizują oznaki jej starzenia.
Wsparcie układu krążenia
Badania naukowe pokazują, że regularne spożywanie miodu dobrej jakości ma bardzo pozytywny wpływ na serce i cały układ krążenia. Warto w tym miejscu przytoczyć badanie na grupie 55 osób, które w ciągu 30 dni regularnie spożywały naturalny miód.
Odnotowano, że w stosunku do grupy kontrolnej znacząco spadł u nich poziom złego cholesterolu LDL i wzrósł poziom dobrego cholesterolu HDL.
Co więcej, badania na zwierzętach potwierdziły, że włączenie miodu do diety znacząco redukuje ryzyko nadciśnienia tętniczego, które często jest punktem wyjścia dla wielu schorzeń układu sercowo-naczyniowego.
Szybsze gojenie ran
W medycynie ludowej oraz obecnie w coraz bardziej popularnej Ajurwedzie miód z powodzeniem stosowany jest jako środek sprzyjający gojeniu się ran. Tę właściwość miód zawdzięcza działaniu antybakteryjnemu oraz zdolności do usuwania wielu mikroorganizmów, które mogą wywołać lub nasilić infekcję i stan zapalny.
Jest wiele badań, które potwierdzają skuteczność miodu w tym zakresie. Dla przykładu warto przytoczyć badanie, w trakcie którego zastosowano miód w procesie leczenia stopy cukrzycowej u 30 pacjentów.
Wyniki były zdumiewające: skuteczność gojenia się ran wzrosła aż o 43% w ciągu zaledwie trzech miesięcy.
Zdrowy zamiennik cukru
Miód jest również świetną alternatywą dla osób, którym ciężko zrezygnować ze słodzenia kawy czy herbaty oraz podjadania słodyczy.
Pomimo wysokiej zawartości cukru w miodzie jest on o wiele zdrowszy od cukru rafinowanego, który kupujemy w torebkach.
Biały cukier rafinowany nie ma żadnych właściwości odżywczych. Słodząc zaś herbatę miodem dostarczamy do organizmu sporą dawkę ważnych antyoksydantów, co bezpośrednio przekłada się na zdrowie i dobre samopoczucie.
Więcej: Miód czy cukier – który słodzik powinieneś wybrać
Oczywiście miód również należy spożywać z umiarem, gdyż pomimo że jest to zdrowsza opcja również wpływa na gwałtowny wzrost glukozy we krwi, a w dłuższej perspektywie może wpływać negatywnie na masę ciała i zdrowie.
Zbyt wysokie, nieracjonalne spożycie miodu (z uwagi na wysoką zawartość cukru) może być w dłuższym okresie czasu powiązane z otyłością, stanem zapalnym, wahaniami insuliny we krwi czy schorzeniami wątroby.
Dlatego miód należy stosować rozsądnie i wyłącznie jako dodatek do dań i deserów.
Warto wybierać miód z małych lokalnych pasiek, położonych blisko łąk i lasów. Tylko surowy, czysty, dobrej jakości miód będzie dobroczynnie działał na zdrowie, wygląd i samopoczucie.
Miody pasteryzowane są wypełnione barwnikami, konserwantami i słodkimi syropami, które bardzo negatywnie wpływają na wiele procesów zachodzących w organizmie.