fbpx

Czy miód i cynamon mogą leczyć trądzik?

Czy miód i cynamon mogą leczyć trądzik

Trądzik to przykra dolegliwość osób w różnym wieku, zwłaszcza młodych. Pojawia się on na skutek zakażenia mieszków włosowych oraz gruczołów łojowych, a objawia się nieestetycznymi i często bolesnymi wypryskami, nierzadko wypełnionymi ropą.

Najczęściej trądzik pojawia się w okresie dojrzewania, kiedy gospodarka hormonalna jest mocno rozregulowana. Trądzik poza objawami naskórnymi mocno oddziałuje też na psychikę, często obniżając poczucie własnej wartości czy pewność siebie.

Trądzik jest chorobą skóry i do jego leczenia należy podejść rozsądnie i z odpowiednim przygotowaniem. Nie zawsze silny antybiotyk na skórę czy garść leków skutecznie rozwiązują problem, a walkę z tym niełatwym przeciwnikiem warto rozpocząć od naturalnych i sprawdzonych sposobów.

Jednym z nich jest miód oraz cynamon – dwa znane i powszechnie dostępne produkty. Zatem czy miód i cynamon mogą leczyć trądzik?

Benefity płynące ze stosowania miodu i cynamonu

Obydwa te produkty wykazują dobroczynny wpływ na organizm i są bogactwem wielu ważnych witamin i składników odżywczych. Nie sposób wymienić wszystkich cennych właściwości miodu i cynamonu, ale warto wspomnieć o tych najważniejszych.

Miód z uwagi na swoje działanie antybakteryjne łagodzi stan zapalny skóry, a efekt osmotyczny, który jest charakterystyczny dla miodu sprawia, że zmniejsza on skalę namnażanych bakterii w zmienionym chorobowo miejscu.

Od tysięcy lat miód stosowany jest w procesie gojenia się ran, co zostało potwierdzone wieloma badaniami naukowymi.

Z kolei cynamon to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu, która wykazuje silne działanie przeciwwirusowe, antybakteryjne i przeciwgrzybicze.

Łagodzi stany zapalne i działa dezynfekująco. Jego regularne stosowanie zwiększa odporność organizmu i jest pomocne w leczeniu wielu chorób.

Badania naukowe związane z leczeniem trądziku metodami naturalnymi

Choć wiele wskazuje na to, że zarówno miód jak i cynamon mogą być niezwykle pomocne w leczeniu trądziku to wciąż nie wszystkie hipotezy znajdują odzwierciedlenie w rzetelnych badaniach naukowych.

Dla przykładu można przytoczyć jeden z eksperymentów, w którym za pośrednictwem tzw. próby randomizowanej 136 osób z trądzikiem stosowało miód z gatunku kanuka oraz mydło antybakteryjne.

Wśród 53 osób z grupy stosującej miód tylko cztery osoby zaraportowały znaczącą poprawę kondycji cery. Nie oznacza to dyskwalifikacji miodu w jego wpływie na trądzik, lecz wymusza konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań.

Z kolei, jeśli chodzi o cynamon eksperci rekomendują jego regularną konsumpcję z uwagi na bogactwo zawartych w nim antyoksydantów, witamin i składników odżywczych, choć do tej pory rzetelne eksperymenty na ludziach związane z leczeniem trądziku nie zostały przeprowadzone.

Działania niepożądane

Na baczności powinny się mieć jedynie osoby uczulone na miód czy cynamon. Nie należy wtedy stosować żadnych maseczek czy okładów z miodu i cynamonu, ponieważ mogą wystąpić takie reakcje niepożądane jak: zawroty głowy, obrzęki, wymioty czy nawet trudności z oddychaniem.

Jak stosować miód i cynamon na trądzik?

W sieci można znaleźć bardzo wiele różnych przepisów na maski z miodu, cynamonu i innych dodatków. Warto je testować, aby dowiedzieć się, która będzie najbardziej odpowiednia dla naszej cery. Kluczowa zasada jest jednak taka, aby wszystkie składniki maski były pochodzenia naturalnego (organicznego).

Mowa tutaj nie tylko o miodzie i cynamonie, ale także o wszelkich dodatkach takich jak: olej kokosowy, olejki eteryczne czy płatki owsiane.

Miód powinien pochodzić z lokalnej pasieki położonej w ekologicznej okolicy. Cynamon natomiast powinien pochodzić z certyfikowanych upraw (najlepiej wybrać cynamon cejloński).

Maskę należy zawsze nakładać na oczyszczoną skórę twarzy i trzymać nie dłużej niż 30 minut. Jeśli wcześniej pojawią się jakieś reakcje alergiczne wówczas należy maskę niezwłocznie zmyć.

Każdorazowo przed nakładaniem maski należy myć dokładnie ręce, a twarz wycierać do czystego ręcznika. Do prania zaś poleca się używać ekologicznych środków piorących, które nie będą zawierać żadnych chemikaliów.

Należy pamiętać, że skóra trądzikowa jest dużo mocniej narażona na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, które powodują namnażanie bakterii i eskalację problemu.

Dodaj komentarz