W wielu przypadkach dla diabetyków miód stanowi bardzo tani zamiennik cukru. Jednak czy osoby z cukrzycą powinny go spożywać? Zdania na ten temat są podzielone. Często spotkamy się z różnymi opiniami, jednak warto wyjaśnić sobie kilka punktów.
Miód i cukrzyca – najważniejsze fakty
1. Pod względem chemicznym miód jest mieszanką cukrów prostych. Cukry te podnoszą poziom glikemii we krwi. Indeks glikemiczny miodu w zależności od jego gatunku wynosi około 55. Nie jest to bezpieczny zamiennik cukru. Osoby, które stosują dietę nisko węglowodanową, powinny spożywać produkty z dużo niższym indeksem, np. 50. 2. Wielu producentów miodu zaleca swoje produkty cukrzykom. Nie jest jednak nigdzie naukowo potwierdzone, że mogą go spokojnie stosować. Oczywiście nie dotyczy to małych ilości. Jednak kiedy bierzemy pod uwagę kwestię miodu i cukrzycy, zdecydowanie należy uważać. 3. Decyzję o wprowadzeniu miodu do diety chorego powinien podejmować lekarz, a nie jak w wielu przypadkach sam chory. Nie wolno traktować miodu jako słodzika. Przed spożyciem należy przede wszystkim przeliczyć dokładnie indeks glikemiczny, a po jego spożyciu monitorować poziom glikemii. 4. Bardziej niż miód polecane diabetykom są inne produkty, np. stewia czy ksylitol. Miód natomiast jest potrzebny w przypadku hipoglikemii.
Czego należy unikać w przypadku cukrzycy?
W przypadku produktów zawierających miód należy szczególnie odstawić napoje. Posiadają one nieco wyższy indeks glikemiczny niż sam miód. Jeśli cukrzyca, jest dobrze wyrównana, jedna łyżeczka miodu jest dozwolona. Do mitów należy również stwierdzenie, że po miodzie poziom glikemii wzrasta mniej niż po innych produktach zawierających te same składniki. Mimo swoich cennych właściwości nie jest wskazany dla osób chorych na tę chorobę. Spożywanie miodu niestety nie przynosi diabetykom szczególnie większych korzyści niż w przypadku innych słodkich produktów. Należy pamiętać, że każdy chory powinien przede wszystkim spożywać te produkty, jakie posiada w ustalonej ze specjalistą diecie. Nie należy sugerować się też różnymi obiegowymi opiniami, lecz w razie potrzeby skorzystać z porady doświadczonego lekarza.
Photo on Foter.com