Od tysięcy lat miód jest znany i stosowany zarówno w kuchni, medycynie jak i kosmetologii praktycznie na całym świecie. Od czasów starożytnych miód stosowany jest w leczeniu infekcji i przeziębień od Chin, przez starożytnych Rzymian aż po Greków.
Dziś również jest podstawowym produktem pierwszej pomocy niemal w każdym domu i wciąż skutecznie rozprawia się z bakteriami i wirusami. Nie wszyscy jednak wiedzą o tym, że miód ma wiele innych, dobroczynnych właściwości, które warto odkryć, aby wykorzystać jeszcze bardziej potencjał w nim drzemiący.
Poznaj więc 9 nieoczekiwanych zastosowań miodu.
Miód na oparzenia
Od tysięcy lat miód z powodzeniem jest stosowany jako środek na oparzenia. O jego skuteczności świadczą badania, które jednoznacznie pokazują, że miód w porównaniu z opatrunkiem ze srebra koloidalnego (obecnie głównego środka leczniczego na oparzenia) przyspiesza proces gojenia skóry i nie pozostawia aż tak szpecących zmian bliznowatych jak srebro koloidalne.
Miód na poprawę pamięci
Problemy z pamięcią dotyczą głównie osób w wieku dojrzałym, zwłaszcza kobiet w okresie menopauzy, kiedy mocno zmieniają się poziomy hormonów.
W jednym z przeprowadzonych badań porównano, jak funkcjonuje pamięć w dwóch grupach kobiet: tych spożywających przez kilkanaście tygodni miód manuka oraz tych poddanych hormonalnej terapii zastępczej.
Wyniki okazały się obiecujące: grupa kobiet spożywających miód mogła pochwalić się lepszymi wynikami pamięci w stosunku do kobiet przyjmujących hormony.
Miód jako środek na opryszczkę
Wirus opryszczki potrafi być niezwykle dokuczliwy oraz niebezpieczny dla zdrowia. Badania naukowe przeprowadzone w Dubaju potwierdzają, że miód może być tak samo skuteczny jak popularne środki farmakologiczne w leczeniu wirusa opryszczki zarówno tej na ustach jak i narządach płciowych.
Miód wsparciem w cukrzycy
Choć miód zawiera bardzo dużą ilość cukru (aż 17g cukru w 21 gramach miodu) jest on zdecydowanie zdrowszą alternatywą niż cukier biały, rafinowany. Ma to szczególne znaczenie dla osób chorujących na cukrzycę, bowiem miód ma niższy indeks glikemiczny, co oznacza, że nie wywołuje tak drastycznego skoku glukozy we krwi jak cukier rafinowany.
Ponadto miód jest świetnym wsparciem dla osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy, które mają jednocześnie problem, aby zrezygnować ze słodzenia kawy lub słodkich przekąsek. Oczywiście warto mieć na uwadze, że miód również należy spożywać w rozsądnych ilościach, gdyż pomimo tego, że jest niezwykle zdrowy i wartościowy to wciąż jest nośnikiem dużej ilości węglowodanów.
Działanie przeciwnowotworowe
Dzięki zawartości antyoksydantów zwalczających wolne rodniki miód zaliczany jest do naturalnych produktów zapobiegających rozwojowi chorób nowotworowych.
W jednym z irańskich badań z 2011 roku udowodniono, że regularne spożywanie miodu zapobiega szybkiemu podziałowi komórek rakowych w przebiegu raka nerek. Wyniki te są bardzo obiecujące i z pewnością znajdą zastosowanie w leczeniu innych typów nowotworów.
Miód na hemoroidy
Hemoroidy są zmorą naszych czasów. Siedzący tryb życia, brak ruchu, niezdrowa przetworzona żywność i przewlekły stres sprzyjają tworzeniu się żylaków odbytu, które są nie tylko dokuczliwe i bolesne, ale nieleczone mogą mieć bardzo groźne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia. Stosowanie mieszanki miodu, wosku pszczelego i wysokiej jakości oliwy z oliwek łagodzi ból, stan zapalny i krwawienia z odbytu w trakcie wypróżniania.
Miód na rany
Od tysięcy lat miód stosowany jest w procesie gojenia się ran. Wszystko za sprawą jego właściwości antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Miód sterylizuje ranę, zmniejsza jej obszar i łagodzi ból. Może być stosowany zarówno na drobne skaleczenia jak i poważne rany pooperacyjne czy oparzenia.
Miód na płodność
Wpływ miodu na płodność nie został do końca zbadany i zdecydowanie konieczne są szersze badania. Optymizmem napawają jednak wstępne ustalenia naukowców z Nigerii, którzy dowiedli, że u szczurów miód wpływa na ilość spermy u samców.
Miód na łuszczycę
Łuszczyca jest przewlekłą, ogólnoustrojową chorobą, której objawem są charakterystyczne zmiany dermatologiczne. Szacuje się, że choroba ta dotyka nawet 2% populacji w Europie i Stanach Zjednoczonych. Najczęściej leczona jest za pomocą środków zawierających witaminę D i kortykosteroidy. Okazuje się jednak, że mieszanka miodu, oliwy z oliwek i wosku pszczelego ma niemal to samo skuteczne działanie w walce z łuszczycą.