Niewiele jest produktów poza ziołami, które nie tylko są znane, ale również z powodzeniem stosowane od tysięcy lat.
Medycyna ludowa oparta jest wyłącznie o składniki i produkty pochodzenia naturalnego, które skutecznie leczą wiele chorób i dolegliwości, a także wspierają odporność i korzystnie wpływają na urodę.
Jednym z takich dobroczynnych produktów o niezwykłym działaniu jest miód.
Choć kojarzony głównie z uwagi na swoje właściwości wspierające walkę z przeziębieniem, miód okazuje się mieć o wiele szersze zastosowanie, dlatego warto poznać 10 zaskakujących korzyści zdrowotnych miodu i niezwłocznie wprowadzić go do swojego jadłospisu.
Wysoka zawartość związków roślinnych
Jak wiadomo miód produkowany jest przez pszczoły z nektaru, jaki zbierają one z roślin kwitnących. W zależności od rodzaju rośliny miody różnią się między sobą konsystencją, smakiem, kolorem oraz zapachem. Do najbardziej popularnych zaliczamy miody spadziowe, nektarowe i kwiatowe.
Jedna łyżeczka miodu zawiera 64 kalorie i 17 gram cukru pochodzenia naturalnego. Prawdziwy miód pozbawiony jest białka, tłuszczu oraz błonnika. Zawiera również niewiele witamin i składników mineralnych.
Jest natomiast niezwykle zasobny w dobroczynne związki roślinne, których więcej jest w ciemniejszych odmianach miodu (np. ze spadzi iglastej).
Cenne antyoksydanty
Antyoksydanty to związki, które zabezpieczają organizm przed wolnymi rodnikami. Znane są głównie z uwagi na fakt, że opóźniają procesy starzenia na poziomie komórkowym, ale również wpływają na zdrowie i hamują rozwój wielu chorób (nowotworów, udarów, chorób serca czy oczu). W badaniach naukowych udowodniono, że dobrej jakości miód jest świetnym źródłem antyoksydantów.
Zamiennik cukru
Choć zdania na temat spożywania miodu przy cukrzycy typu 2 są podzielone, nie da się nie zauważyć wyników badań, które jasno pokazują, że miód w mniejszym stopniu podnosi poziom glukozy niż zwykły, biały cukier.
Co więcej, regularne spożywanie miodu obniża poziom tzw. złego cholesterolu, trójglicerydów i stanów zapalnych, co jest niezwykle ważne dla cukrzyków. Warto zatem wprowadzić miód do swojego jadłospisu w rozsądnych ilościach i na bieżąco monitorować wyniki badań.
Miód obniża ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu
Wiele badań naukowych przeprowadzonych zarówno na ludziach jak i szczurach pokazuje, że miód obniża ciśnienie krwi, które, jeśli jest chronicznie podwyższone może prowadzić do rozwoju chorób serca.
Na serce wpływa również podwyższony poziom cholesterolu LDL będący głównym czynnikiem wywołującym zawały serca czy udary.
Dla przykładu warto przytoczyć jeden z eksperymentów, który pokazał, że w grupie 55 pacjentów regularnie spożywających miód o 5,8% obniżeniu uległ poziom złego cholesterolu LDL oraz o 3,3% wzrósł poziom dobrego cholesterolu HDL. Co ciekawe masa ciała osób badanych obniżyła się aż o 1,3%.
Wpływ miodu na poziom trójglicerydów
Trójglicerydy to związki odzwierciedlające pokarmowe spożycie tłuszczów. W uproszczeniu można powiedzieć, że to materiał energetyczny dla całego organizmu, który dba o prawidłowe jego funkcjonowanie.
Zbyt wysoki poziom tych związków sprzyja schorzeniom układu krążenia. W ślad za wieloma badaniami miód w znacznym stopniu przyczynia się do obniżenia trójglicerydów (nawet o 19%).
Wsparcie układu krążenia
Spożywanie miodu działa dobroczynnie na cały układ krążenia. Dzięki większej przepustowości naczyń krwionośnych wzmocniona zostaje siła skurczu i wydolności mięśnia sercowego.
U osób, które stosują miód rzadziej diagnozuje się udary, zawały czy miażdżycę, a ich naczynia krwionośne utrzymywane są w dobrej kondycji.
Miód na rany i oparzenia
Od czasów starożytnego Egiptu miód z powodzeniem był stosowany na trudno gojące się rany czy oparzenia oraz jako środek zapobiegający bliznowcom. Jego kojące działanie przypisywane jest właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym.
Ponadto miód jest szeroko wykorzystywany w kosmetologii i leczeniu chorób skóry takich jak trądzik czy łuszczyca. Obecnie miód jest składnikiem bardzo wielu kremów, balsamów i innych środków do naturalnej pielęgnacji skóry.
Działanie przeciwkaszlowe u dzieci
Wiele lat temu odkryto, że miód łagodzi kaszel u dzieci. Dowiedziono również, że jest skuteczniejszy od popularnych środków farmakologicznych stosowanych w przebiegu infekcji, nie tylko łagodząc uporczywe objawy, ale również wspierając zasypianie maluszków i ich rodziców.
Warto pamiętać jednak, że przez wzgląd na zawartość toksyny botulinowej miodu nie należy podawać dzieciom do ukończenia pierwszego roku życia, z uwagi na możliwość zatrucia.
Miód z powodzeniem sprawdzi się również u osób dorosłych jako naturalny lek na infekcje oraz ból gardła, a także jako środek rozgrzewający.
Pyszny, słodki smak
Na koniec warto podkreślić, że miód jest jednym z nielicznych produktów, które nie tylko pozytywnie wpływają na zdrowie, ale również doskonale smakują.
Jego słodki smak to świetna alternatywa dla białego cukru, który coraz częściej nazywany jest cichym zabójcą. Można dodawać go do kawy, herbaty, ciast czy deserów. Stanowi również składnik świetnej marynaty do mięs.
Gdzie najlepiej kupić miód?
Na rynku obecnie dostępnych jest wiele odmian miodu o różnej jakości.
Należy bezwzględnie unikać miodów niewiadomego pochodzenia, zwłaszcza tych dostępnych w dużych marketach, które w swoim składzie mają syrop glukozowy lub inne słodziki.
Najlepszy miód zawsze pochodzi z lokalnej pasieki. Mamy wtedy absolutną pewność czystej produkcji, która nie odbywa się na skalę przemysłową i nie jest w żaden sposób zanieczyszczona.
Co więcej, miód pochodzący z małej pasieki oznacza, że cały nektar, jaki zebrały pszczoły pochodzi z pobliskich łąk i lasów.