fbpx

10 rzeczy, które warto wiedzieć o miodzie na oparzenia

10 rzeczy które warto wiedzieć o miodzie na oparzenia

Lekkie oparzenia są dość częstymi drobnymi wypadkami w kuchni, w trakcie prac ogrodowych czy podczas zabawy.

I choć nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, w dłuższej perspektywie kluczowe staje się odpowiednie zabezpieczenie i odkażenie rany, ponieważ w trakcie oparzenia dochodzi do uszkodzenia tkanek na skutek działania wysokiej temperatury, a co za tym idzie łatwiejsze staje się wniknięcie bakterii mogących wywołać stan zapalny.

Wśród naturalnych sposobów łagodzenia bólu oparzeniowego i zapobiegania powstaniu stanu zapalnego jest zastosowanie miodu bezpośrednio na oparzoną skórę. Dobrze mieć w kuchennej szafce słoiczek dobrej jakości niepasteryzowanego miodu i poznać 10 rzeczy, które warto wiedzieć o miodzie na oparzenia.

Miód stosuj wyłącznie na lekkie oparzenia

Aby zrozumieć, kiedy miód może okazać się świetnym naturalnym remedium na oparzenia, a kiedy warto zasięgnąć opinii lekarskiej, warto poznać najważniejszą klasyfikację oparzeń, które definiują stopień i głębokość uszkodzenia tkanek.

Oparzenie pierwszego stopnia obejmuje tylko naskórek i charakteryzuje się zaczerwieniem skóry, lekkim pieczeniem oraz możliwym delikatnym obrzękiem.

Czytaj też: Czy można używać miodu do leczenia refluksu żołądkowego

Drugi stopień oparzenia obejmuje nie tylko naskórek, ale również część tzw. skóry właściwej (czyli warstwy głębszej). Poza obrzękiem i zaczerwienieniem można zaobserwować tutaj pęcherze wypełnione żółtym płynem oraz dolegliwości bólowe.

Przy oparzeniu trzeciego stopnia obserwuje się zniszczenie całej warstwy skóry i tkanek znajdujących się głębiej, zaś stopień czwarty to niemal zwęglenie tkanek, w wyniku którego dochodzi do odsłonięcia mięśni i ścięgien.

Miód będzie skuteczny wyłącznie przy oparzeniu pierwszego i drugiego stopnia, gdzie nie została uszkodzona żadna głębsza warstwa skóry. Wszystkie pozostałe oparzenia wymagają leczenia farmakologicznego pod okiem specjalisty.

Używaj właściwego miodu

Niestety nie każdy zakupiony w sklepie miód będzie odpowiedni do leczenia ran oparzeniowych. Zaleca się tutaj stosowanie tzw. miodu medycznego, który zawiera wyłącznie pyłek z określonych gatunków drzew rosnących w ściśle określonych miejscach na świecie.

Badanie z 2014 roku dowodzi, że miód medyczny działa nie tylko na oparzenia pierwszego i drugiego stopnia, ale również na odleżyny czy różnego rodzaju zadrapania.

Miód jest skuteczny na lekkie i średnie oparzenia

Jak wspomniano wyżej z oparzeniami pierwszego stopnia i umiarkowanymi oparzeniami drugiego stopnia dobrej jakości miód poradzi sobie bez większych problemów. Wszystko dzięki jego cennym właściwościom antybakteryjnym, wirusobójczym i antyseptycznym, które wspierają regenerację i odbudowę.

Opatrunek z miodu skuteczniejszy do leków

Zastosowanie miejscowego opatrunku z miodu na lekką ranę oparzeniową jest tak samo lub nawet bardziej skuteczne niż dostępne opatrunki i środki apteczne takie jak: gaza parafinowa, sterylny len czy pozostawienie rany bez opatrunku.

Nigdy nie aplikuj miodu palcami na ranę

Oparzenie zazwyczaj zdarza się nagle, a krótkie uczucie pieczenia czy bólu sprawiają, że nie myślimy wówczas o higienie rąk. A jest to duży błąd z uwagi właśnie na fakt, że dłonie są największym siedliskiem bakterii na całym ciele.

Czytaj też: Wszystko co powinieneś wiedzieć o miodzie gryczanym

Dlatego należy bezwzględnie pamiętać, że miód najpierw należy nałożyć na gazik czy sterylny opatrunek i dopiero wówczas aplikować na oparzenie.

Pamiętaj o odkażeniu

W zależności od stopnia i miejsca oparzenia rekomenduje się uprzednią dezynfekcję rany w gabinecie lekarskim oraz weryfikację czy nie będzie konieczna interwencja chirurgiczna. Po oczyszczeniu miejsca oparzenia miód można stosować nawet do trzech razy dziennie każdorazowo zmieniając opatrunek.

Zawsze weryfikuj pasiekę

Tak jak każdy produkt spożywczy miód również narażony jest na produkcję przemysłową z wykorzystaniem procesów przedłużających jego żywotność, które z kolei całkowicie pozbawiają go wartości odżywczych.

Zanim zakupimy miód (zwłaszcza ten sklasyfikowany jako medyczny) warto zrobić krótki rekonesans i sprawdzić, które pasieki są najbardziej godne zaufania.

Wpisz na listę domowych leków miód Manuka

Miód Manuka to produkt najwyżej jakości i wyłącznie importowany, gdyż pochodzi z krzewu o tej samej nazwie Manuka, który występuje wyłącznie na terenie Nowej Zelandii. Swoją popularność zyskuje w Europie dzięki swoim niewiarygodnym właściwościom leczniczym.

Nie stosuj miodu na każdą część ciała

Warto pamiętać, że miód należy stosować z należytą ostrożnością w niektórych, wrażliwych częściach ciała takich jak twarz czy okolice pachwin, aby uniknąć niepożądanych odczynów alergicznych, które w połączeniu z oparzeniem mogłyby tylko zaostrzyć efekt.

Śledź informacje

Wpływ miodu na leczenie ran oparzeniowych bez wątpienia wymaga wielu dodatkowych badań, dlatego warto śledzić najnowsze doniesienia ze świata nauki, aby, w przypadku nieoczekiwanego zdarzenia, pomóc sobie czy innym w odpowiedzialny sposób.

Dodaj komentarz