Krzewy manuka
Manuka to bardzo specyficzna roślina, która znana jest także jako drzewo herbaciane. Ze względu na osiąganą przez niektóre odmiany wysokość i wygląd bardzo łatwo można uznać ją właśnie za drzewo, jednak tak naprawdę jest to krzew. Roślina ta bardzo szybko się rozmnaża i akceptuje różne warunki glebowe i klimatyczne. Często mówi się nawet, że jest to krzew sucholubny, ponieważ bez większych trudności rośnie on na glebie bardzo suchej, a nawet zagrożonej suszą. Roślina ta jest wiecznie zielona, a jej właściwości pozwalają na wykorzystywanie jej w wielu dziedzinach. W naturalny sposób krzew manuka występuje tylko w niektórych regionach świata, jednak możemy kupić nasiona jednej z jego odmian ogrodowych i posadzić ją przed naszym domem. Oprócz cennych właściwości tej rośliny jej dużą zaletą jest także piękny wygląd.

Występowanie krzewów manuka
Te jedyne w swoim rodzaju krzewy spotkać można w konkretnych regionach świata. Kojarzone są one głównie z Nową Zelandią, ponieważ to właśnie tam znajdziemy ich najwięcej. Występują one na obszarze całego tego kraju, lecz główne skupiska pojawiają się na terenach suchych, na wschodnim wybrzeżu Południowej i Północnej Wyspy. Nowa Zelandia słynie z czystej gleby i wody, dlatego właśnie tam występuje wiele wiecznie zielonych roślin, które posiadają niesamowite właściwości. Oprócz tego krzewy manuka rosną także w Australii, jednak tamtejsze odmiany mogą znacznie różnić się od tych z Nowej Zelandii. Najwięcej jest ich w Tasmanii, regionie Wiktorii, a także Nowej Południowej Walii. Ciekawostkę stanowi fakt, że to właśnie na obszarze Australii powszechnie stosuje się nazwę „drzewo herbaciane”, a wszystko to za sprawą znanego żeglarza Jamesa Cooka, który po dotarciu do jej wybrzeży rozsmakował się w herbacie parzonej właśnie z liści krzewu manuka.
Wygląd i cechy charakterystyczne krzewów manuka
Krzew manuka bardzo łatwo rozpoznać na tle innych roślin, a jedną z jego cech charakterystycznych jest osiągany przez niego rozmiar. Większość najpowszechniejszych odmian osiąga wysokość od 2 do 5 metrów, jednak zdarzają się także bardziej okazałe egzemplarze, które mogą mierzyć nawet 15 metrów. Niektóre z nich mogą być bardzo rozgałęzione i rozłożyste, inne natomiast są raczej skupione. Bardzo rozpoznawalną cechą krzewu manuka są białe kwiaty, którymi usiana jest zazwyczaj cała roślina. Ciekawy jest także fakt, że pojawiają się one nieregularnie w różnych porach roku, przez co nasiona pozostają na krzewie przez wiele miesięcy i można je zbierać niemal przez cały czas. Liście krzewu są ostro zakończone, a kora przybiera często piękną czerwoną barwę. Krzew manuka łatwo pomylić z kanuką. Najłatwiej je odróżnić po liściach – manuki są szorstkie, natomiast kanuki gładkie.

Zastosowanie krzewów manuka
Krzewy manuka mają bardzo wiele zastosowań i cennych dla człowieka właściwości. Jest to roślina miododajna, a najbardziej znanym na całym świecie produktem, który jest dzięki niej wytwarzany, są oczywiście miody manuka. Posiadają one cechy i właściwości bardzo cenione za dobry wpływ na zdrowie człowieka. Miody te wykorzystywane są często do produkcji lekarstw, żywności i kosmetyków. Niestety ze względu na swoją skuteczność często osiągają bardzo wysokie ceny, świadczące o ich niepowtarzalności. Oprócz tego krzewy manuka bardzo często wykorzystywane są przy produkcji rączek i trzonków narzędzi, ponieważ ich drewno odznacza się dużą trwałością i twardością. Dodatkowo znajduje ono zastosowanie w procesie wędzenia mięsa i ryb – jego dym nadaje im niepowtarzalny smak. Z przydatnych cech drewna manuki korzysta się raczej w regionach, w których roślina ta występuje naturalnie. W naszych stronach także możemy cieszyć się niektórymi odmianami krzewu manuka, jednak są one zupełnie inne i nie prezentują takich samych właściwości. Ponadto na zimę koniecznie należy je okryć, ponieważ wytrzymują temperatury tylko do -8°C.
Dowiedz się więcej o miodach manuka! Miód manuka Zastosowanie miodów manuka Właściwości miodu manuka Methylglyoxal Metody badania miodu manuka