Pszczoły mają moc!
O znaczeniu pszczół dla środowiska i nas wszystkich nie trzeba nikogo przekonywać. Pszczoły są tak ważne, że stawia się im pomniki! Odwiedzając Kielce warto zobaczyć jeden z nich – stoi niedaleko Kieleckiego Centrum Kultury, u zbiegu ulicy Żeromskiego i Zagórskiej.
Pszczoły są nie tylko niezastąpionymi zapylaczami, ale także świetnie zorganizowaną rodziną, dzięki której możemy cieszyć się miodem, propolisem, pyłkiem, pierzgą i mleczkiem pszczelim. O szerokich właściwościach zdrowotnych tych produktów możecie przeczytać na naszej stronie.
Lekarstwa prosto z ula
Świadomość dobroczynnego działania składników roślinnych i zwierzęcych wzrasta. Coraz chętniej wracamy do naturalnych sposobów leczenia różnych dolegliwości. Czasem nie są one wystarczające do wyleczenia danego schorzenia, ale mogą złagodzić jego objawy lub zapobiec jego pogorszeniu się. Dlatego w naszych domowych apteczkach znajdziemy nalewki, syropy i maści, znane i stosowane przez nasze prababcie. Wśród nich także te, które zawierają produkty pszczele.
Chcemy podzielić się z Wami przepisem, który znany jest w naszych rodzinach od baaardzo dawna. Jest powielany także w różnych opracowaniach pszczelarskich i poradnikach. Syrop z propolisu, bo o nim mowa, to świetny środek pozwalający zachować zdrowie i dobrą kondycję w ciągu roku, zwłaszcza w okresach wzmożonego narażenia na rozmaite sezonowe choroby. Zaznaczamy jednak, że nie każdy może go stosować ze względu na zawartość alkoholu etylowego i możliwość wystąpienia alergii na propolis.
Syrop z propolisu
Do przyrządzenia syropu z propolisu potrzebujemy:
- 50 g propolisu,
- 350 ml spirytusu etylowego,
- 150 ml wody,
- butelkę/słoik (najlepiej z ciemnego szkła).
Do butelki lub słoika wkładamy propolis i zalewamy go spirytusem i wodą. Niektórzy zalecają zmielenie go w młynku, ale przez chwilę by się nie skleił. Mieszamy i szczelnie zakręcamy. Mieszanie jest konieczne by alkohol wyługował propolis. Syrop zostawiamy w temperaturze pokojowej (nie może być za ciepłe pomieszczenie), w ciemnym miejscu (u nas zamykana szafka) i codziennie mieszamy przez okres 3 – 4 tygodni. Po tym czasie przecedzamy syrop przez watę/filtr do kawy aby oczyścić go z zanieczyszczeń. Przechowujemy go w ciemnym miejscu. Do dawkowania syropu można użyć dużej strzykawki. Do przechowywania syropu warto wybrać ciemną buteleczkę lub słoik. My,na potrzeby pokazania Wam syropu po miesiącu od nastawienia, przelaliśmy jego część do słoiczka z białego szkła.
Zastosowanie syropu z propolisu
Propolis ma silne działanie antybakteryjne. Przygotowany z niego syrop świetnie sprawdzi się w chorobach:
- Układu oddechowego:
- zapaleniu gardła,
- przeziębieniu,
- anginie,
- zapaleniu jamy ustnej,
- paradontozie,
- katarze.
2. Układu pokarmowego:
- wrzodach żołądka i dwunastnicy,
- zapaleniu błony żołądka,
- wątroby,
- pomaga w zatruciu metalami ciężkimi.
3. Inne zastosowania:
- oparzenia,
- odmrożenia,
- grzybica skóry,
- czyraki,
- odleżyny,
- zapalenie prostaty,
- stłuczenia.
Stosowanie syropu z propolisu
Syrop można stosować w różny sposób. Możemy dodać 15-20 kropel na łyżeczkę z miodem, zrobić inhalacje z 40 kropel dodanych do gorącej wody lub rozcieńczyć 40 kropel w szklance z zaparzonym rumiankiem, herbatą lub innym ciepłym napojem. Po rozcieńczeniu możemy go nie tylko pić, ale także płukać nim gardło i jamę ustną, robić kompresy i przemywać rany.