fbpx

Przyłącz się do Społecznego Monitoringu Pszczół!

Sytuacja pszczół na całym świecie z roku na rok wydaje się być coraz gorsza. Liczba populacji tych pożytecznych owadów stale się zmniejsza, a jak wiadomo, odgrywają one w ekosystemie bardzo ważną rolę i żadne inne owady nie mogą ich w niem zastąpić.

Pszczoły są szczególnie pożyteczne dla człowieka, dlatego to właśnie do nas należy obowiązek, by pomóc im przetrwać! Właśnie w tym celu powstała inicjatywa Greenpeace, która ma na celu przeprowadzenie Wielkiego Spisu Zapylaczy.

Cała akcja rozpoczęła się już na jesieni 2015 roku, a jej pierwszym etapem było przedsięwzięcie crowdfundingowe Adoptuj Pszczołę, w którym udział wzięło niemal 7 tysięcy osób, my także dołożyliśmy swoje trzy grosze adoptując pszczoły. Dzięki zbiórce udało się pozyskać fundusze niezbędne do przeprowadzenia badań nad pszczołami na terenie Polski i już 12 maja ruszył Wielki Spis Zapylaczy! Podczas jego trwania przeprowadzonych zostanie szereg analiz i obserwacji, które dostarczą wielu informacji na temat życia pszczół w Polsce.

Jak odbywa się monitorowanie

pszczół?

Badania, które wykonane zostaną podczas trwania Wielkiego Spisu Zapylaczy przeprowadzane będą we współpracy z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz cenionymi naukowcami związanymi ze Stowarzyszeniem Człowiek i Przyroda.

Koordynatorem badań został Maciej Ziemiański, pracownik Uniwersytetu Warszawskiego, a opiekę merytoryczną zapewnia profesor Waldemar Celary z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. W celu monitorowania oraz obserwacji owadów zapylających utworzono aż 20 specjalnych stacji badawczych, które rozmieszczone zostały w województwach kujawsko-pomorskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim.

W każdej z nich zespoły badaczy pracować będą nad sprawdzaniem różnych czynników, które mogą być korzystne lub szkodliwe dla pszczół. W ich ramach sprawdzić będzie można w jaki sposób poszczególne elementy przyrody oddziałują na owady zapylające, a także, czy spożywany przez pszczoły pyłek i nektar są bezpieczne. Badana będzie między innymi różnorodność gatunkowa owadów, ich rozmieszczenie i zagęszczenie oraz liczebność populacji. Dodatkowo sprawdzeniu podlegać będą oddzielnie sady tradycyjne i ekologiczne, a także tereny miejskie.

Spis pszczół – po co nam takie

informacje?

Mnóstwo z nas świadomych jest tego, że pszczoły zmniejszają swoją liczebność z dnia na dzień. Niewiele osób podejmuje jednak działania mające na celu poprawę tego stanu rzeczy, dlatego inicjatywa podjęta przez Greenpeace jest szczególnie ważna.

Jej głównymi założeniami jest szerzenie wiedzy o pszczołach, zwiększanie naszej świadomości oraz zdobywanie wiedzy o owadach zapylających, która pomoże ustalić efektywne plany ich ochrony.

Pozyskane podczas Wielkiego Spisu Zapylaczy informacje wskażą tereny, na których pszczoły mogą bezpiecznie funkcjonować, ale także miejsca, gdzie jest to niemal wykluczone. Będzie dzięki temu można podjąć próbę zmian oraz polepszenia warunków do rozmnażania oraz życia tych pożytecznych owadów.

Takich badań w Polsce wciąż jest bardzo mało, a bez konkretnej wiedzy, nie można działać skutecznie. O ile pszczoły hodowane w pasiekach można w pewien sposób kontrolować, tak te dziko żyjące pozostają często niezauważane, a to właśnie o nie powinniśmy zadbać szczególnie. Wielki Spis Zapylaczy pomoże ochronić pszczoły przed wyginięciem i dać im szansę na zwiększanie swojej liczebności!

Ty także możesz wziąć udział

w Wielkim Spisie Zapylaczy!

Badania nad pszczołami realizowane przez specjalistów stanowią źródło cennych informacji o ich funkcjonowaniu, środowisku życia oraz zagrożeniach, jakich doświadczają. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko naukowcy mają możliwość angażować się w ochronę pszczół, ale my także możemy czynnie działać w tej kwestii!

W ramach Wielkiego Spisu Zapylaczy uruchomiono Społeczny Monitoring Pszczół, który ma na celu zliczenie tych wspaniałych owadów ( pszczół miodnych i trzmieli), a także zmierzenie ich zagęszczenia w poszczególnych obszarach kraju. Inicjatywa stworzona została w modelu nauki obywatelskiej, co oznacza, że udział w liczeniu pszczół może wziąć każda chętna osoba.

Cały proces jest bardzo prosty i polega na sfotografowaniu pszczoły, którą spotkamy podczas spędzania czasu poza domem. Może to być w okolicy naszego miejsca zamieszkania lub w każdym innym miejscu, jednak bardzo ważne jest zanotowanie lokalizacji oraz czasu przeprowadzonej obserwacji.

Zdjęcie wraz z takimi informacjami należy przesłać poprzez stronę www.monitoringpszczol.pl, a na ich podstawie eksperci sporządzą stosowne raporty oraz wnioski. Takie działania znacznie zwiększą zasięg całej akcji i odegrają ważną rolę w poprawie sytuacji pszczół w Polsce. Opiekunami programu są dr Anna i dr Lech Krzysztofiakowie.

My już dodaliśmy pierwsze zdjęcia! A Wy?

Dodaj komentarz