fbpx

Adoptuj pszczołę i pomóż tym pożytecznym owadom!

O tym, jak pożytecznymi owadami są pszczoły, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Wszyscy wiemy, że pełnią one niesamowicie ważną rolę w przyrodzie. Ich największą zasługą jest zapylanie roślin – gdyby nie one, prawdopodobnie wiele gatunków zniknęłoby w ogóle z powierzchni ziemi, co oznaczałoby również zmniejszenie się ilości żywności i zubożenie naszej diety. Przyjmuje się, że nawet 75% tego, co jemy, zawdzięczamy przynajmniej w pewnym stopniu aktywności pszczół. Ich wyginięcie doprowadziłoby więc do wzrostu cen produktów spożywczych, a w dłuższej perspektywie być może nawet do o wiele poważniejszych skutków.

Pszczoły są tak oczywistym i często spotykanym elementem krajobrazów naszych łąk i pól, że aż ciężko jest nam sobie wyobrazić, że mogłoby ich nie być. Scenariusz taki jednak wcale nie jest tak nierealistyczny, jak się wydaje. Od kilkudziesięciu lat populacja tych owadów stale zmniejsza się – naukowcy obserwują ich masowe wymieranie. U nas problem ten nie jest jeszcze aż tak widoczny, ale na przykład w Chinach pszczół nie ma już niemalże wcale. Coraz więcej osób jest tym stanem rzeczy zaniepokojonych i coraz częściej słyszy się też głosy, że należy z nim jak najszybciej coś zrobić, pojawiają się także rozmaite pomysły na zaradzenie mu.

Adoptuj pszczołę – na czym polega ta akcja?

Ponieważ sytuacja pszczół jest w tej chwili niezbyt dobra, a wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną pełnią one dla naszej planety rolę, organizowane są różne mające na celu chronienie ich inicjatywy. Jedną z nich jest organizowana już od kilku lat akcja „Adoptuj pszczołę”, którą postaramy się Państwu tutaj przybliżyć.

„Adoptuj pszczołę” to projekt Greenpeace. W tym roku jest on realizowany po raz czwarty i będzie trwał przez około miesiąc. Na czym on polega? W jego ramach każdy z nas może „adoptować pszczołę”, co jest równoznaczne z wpłaceniem darowizny o wysokości 2 PLN. Można to oczywiście zrobić dowolną liczbę razy. Ci, którzy zaadoptują przynajmniej 25 pszczół, na koniec akcji otrzymają Certyfikat Pszczelego Bohatera. Dla osób szczególnie pragnących się zaangażować stworzona została natomiast opcja regularnej adopcji, a co za tym idzie – comiesięcznego przekazywania darowizny. Korzystający z niej dostaną pamiątkowy podarunek, w skład którego wchodzą: ebook z powieścią „Historia pszczół”, wspomniany powyżej certyfikat, video z instrukcją tworzenia naturalnych pszczelich kosmetyków, a także video, w którym pokazane jest, jak budować hotele dla dzikich zapylaczy.

Środki z akcji

Na co zostaną przeznaczone środki z akcji? Wszystkie one zostaną wydane na działania mające na celu dobro pszczół – pomogą zmienić nasze otoczenie tak, by było ono bardziej przyjazne tym owadom. Jednym z celów jest zmniejszenie natężenia toksycznych substancji takich jak pestycydy w naszym środowisku. Ponadto za zebrane pieniądze w dalszym ciągu prowadzone będzie badanie o nazwie Wielki Spis Zapylaczy mające na celu ocenienie faktycznej aktualnej liczebności populacji pszczół oraz ich sytuacji. Środki przekazywać można za pośrednictwem systemu PayU – pozwala on na dokonywanie płatności ze swojego konta bankowego lub za pomocą karty kredytowej, a także na ustawienie regularnych adopcji bez konieczności samodzielnego pilnowania ich terminów.

Choć pszczoły to niepozorne owady, na które często na co dzień nie zwracamy nawet uwagi, wykonywana przez nie ciężka praca przynosi ogromny pożytek całej naszej planecie. W interesie nas wszystkich jest więc to, by się o nie troszczyć i je chronić. Udział w opisanej powyżej akcji i adopcja pszczoły to drobiazg, który zajmie nam zaledwie moment – ale jeśli każdy z nas zdecyduje się ten moment poświęcić, efekty z pewnością przerosną nasze oczekiwania.

Jeśli jednak nie zdecydujesz się wziąć udziału w tej akcji, jest też kilka innych sposobów pomocy pszczołom. Jednym z nich jest już samo posadzenie roślin miododajnych w swoim ogródku czy na balkonie. Śledź naszą stronę, by poznać więcej form niesienia pomocy tym ważnym owadom!

Dodaj komentarz