Aronia
Aronia – moc witamin zawarta w małym owocu
Aronia to jeden z najbardziej wartościowych owoców, po który jednak nie sięgamy tak często, jak powinniśmy. Być może jej brak popularności wynika z niepozornego wyglądu i raczej cierpkiego smaku. Mimo to ma ona tak wiele cennych właściwości zdrowotnych, że zdecydowanie warto się do niej przekonać – zwłaszcza że można spożywać aronię nie tylko na surowo, lecz także w wielu innych atrakcyjnych postaciach.
Aronia to roślina z rodziny różowatych. Krzew ten jest rozgałęziony i osiąga wysokość do 2,5 m, a niekiedy nawet 3 m. Pochodzi z Ameryki Północnej, ale nie jest zbyt wymagający, może rosnąć praktycznie na każdej glebie. Jego liście są ciemnozielone, osiągają długość do 6 cm. W maju pojawiają się białe zebrane w baldachogrona kwiaty, a latem ciemne, niemalże czarne, okrągłe owoce o średnicy około 1 cm i słodkawym, lecz jednocześnie cierpkim smaku. Warto wiedzieć, że jeżeli chodzi o uprawę aronii, nasz kraj jest światową potęgą, dzięki czemu nie powinno być najmniejszych problemów z jej zdobyciem w przystępnej cenie.
Właściwości zdrowotne aronii
Owoce aronii stanowią źródło wielu cennych składników odżywczych, a przede wszystkim witamin, w tym witaminy C, B2, B9, PP, E, przeciwutleniaczy, antocyjanów, flawonoidów oraz minerałów (potas, cynk, magnez, wapń, mangan). Jak więc widzimy, jedząc je, możemy dostarczyć do swojego organizmu naprawdę wiele ważnych dla niego substancji, bez których nie mógłby on prawidłowo funkcjonować.
Spożywanie aronii jest wskazane szczególnie dla osób, które cierpią na schorzenia związane z układem krwionośnym lub mają do nich skłonności. Pomoże ona między innymi zredukować nadciśnienie i obniżyć poziom złego cholesterolu, a co za tym idzie zapobiec miażdżycy lub zahamować jej rozwój, wzmacnia także naczynia krwionośne i pozwala uniknąć żylaków. W związku z tym aronia pozytywnie wpływa również na wzrok, gdyż usprawnia pracę także najdrobniejszych naczynek krwionośnych, które są w oczach. Dlatego też opóźnia ona postępowanie chorób tego narządu, takich jak zaćma, jaskra oraz degeneracja plamki żółtej na siatkówce (AMD). Lekarze i dietetycy często zalecają spożywanie aronii osobom pracującym przy komputerze, gdyż dzięki temu zmniejsza się ryzyko, że w przyszłości będą one miały problemy ze wzrokiem. Ponadto jedzenie tego owocu jest wskazane także dla diabetyków – a to dlatego, że spowalnia on przyswajanie glukozy i dzięki temu obniża poziom cukru we krwi.
Jakie jeszcze zalety posiada aronia? Kto powinien po nią sięgnąć? Tak naprawdę każdy z nas. Obecne w tym owocu cenne składniki (zwłaszcza przeciwutleniacze) ogólnie wzmacniają organizm, pomagają zwalczać różnego rodzaju choroby i infekcje, a nawet działają przeciwnowotworowo. Dzięki dużej zawartości witaminy C, aronia poprawia odporność – warto więc jeść ją jesienią i zimą, kiedy to jesteśmy szczególnie narażeni na sezonowe grypy i przeziębienia. Oprócz tego za sprawą witaminy B owoc ten spowalnia również proces starzenia – dzięki częstemu spożywaniu aronii zapewnisz sobie świetne samopoczucie i dobrą formę na długie lata. Panie natomiast z pewnością docenią jego korzystny wpływ na wygląd, a zwłaszcza na kondycję skóry, włosów i paznokci.
W jakiej postaci spożywać aronię?
Odstrasza Cię od aronii jej cierpki smak? Wolisz jeść słodsze owoce? Nic straconego – wcale nie musisz z niej rezygnować! Aronia ma to do siebie, że można ją wykorzystać na naprawdę wiele sposobów, jednocześnie zachowując wszystkie jej cenne właściwości. Przedstawiamy kilka najpopularniejszych metod.
Sporo osób decyduje się na sięgnięcie po naturalny sok z aronii. Możesz go albo wycisnąć samodzielnie ze świeżych owoców, albo kupić gotowy w sklepie zielarskim lub aptece. Sok taki najlepiej pić sam, jeżeli jednak jego smak jest dla Ciebie zbyt intensywny, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś go zmieszał z wodą lub dodał do herbaty. Dobrym pomysłem może być także przygotowanie alkoholowej nalewki z aronii – będzie ona pomocna zwłaszcza dla osób, którym zależy na poprawieniu stanu swojego układu krwionośnego i obniżeniu ciśnienia oraz poziomu cholesterolu. Ponadto z owocu tego zrobisz wiele różnego rodzaju przetworów, takich jak dżemy czy galaretki – one jednak ze względu na obróbkę termiczną zawierają już mniejszą ilość składników odżywczych. Warto wiedzieć, że konfitury z aronii mogą stanowić dodatek do wielu rodzajów mięs, gdyż doskonale komponują się z ich smakiem.
Spożywając aronię lub produkty z niej wytworzone, warto szczególnie dbać o uzupełnianie na bieżąco ilości płynów w organizmie. Jest to ważne, ponieważ owoc ten zawiera spore ilości kwasu szczawiowego, który może odkładać się w nerkach i powodować powstawanie kamieni – dlatego też trzeba zadbać o przepłukiwanie dróg moczowych.