fbpx

Przed nami okres świąteczny, pracujemy tylko w dni robocze. Czas realizacji zamówień to 2-4 dni robocze. Życzymy zdrowych Świąt!!! Ukryj

Skrzyp polny

Nie znaleziono produktów, których szukasz.


Naturalne lekarstwo - skrzyp polny

Skrzyp polny to roślina, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Każdy z nas widział ją przynajmniej raz na łące lub we własnym ogrodzie i z pewnością potrafi ją zidentyfikować. Bardzo często rośnie ona dziko, jednak ze względu na mało atrakcyjny wygląd, raczej niechętnie zachowujemy ją do ozdoby. Ziele skrzypu polnego przypomina jodłę lub inne drzewa iglaste i z pozoru może wydawać się niezbyt przyjemne, a wręcz ostre. W istocie jednak zrywanie skrzypu polnego nie grozi zadrapaniem i można z powodzeniem robić to bez większego doświadczenia i wprawy. Tak jak wszyscy wiedzą, jak wygląda ta roślina, tak samo doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że posiada ona cenne dla naszego zdrowia właściwości. Na półkach sklepowych bardzo często spotkać można kosmetyki, herbaty oraz inne produkty na bazie skrzypu polnego, jednak nie wszyscy z nas wiedzą, że tak naprawdę jego drogocenne właściwości wykorzystywać można samodzielnie. Warto wiedzieć dlaczego skrzyp polny może być dla nas dobry, a także jak można go stosować.

Dlaczego skrzyp polny jest tak cennym ziołem?

W Polsce skrzyp polny występuje bardzo obficie i właściwie spotkać można go w każdym zakątku kraju. Pierwsze pędy pojawiają się już w marcu, a ich funkcją jest przede wszystkim rozsianie zarodników, z których w maju wyrosną pędy asymilacyjne – to właśnie one są skarbnicą cennych substancji i dlatego wykorzystywane są powszechnie w ziołolecznictwie. Przede wszystkim w skrzypie polnym znaleźć można pokaźne złoża krzemu, który jest bardzo cenny dla naszego organizmu. Jego ilość w naszym ciele zmniejsza się wraz z wiekiem, a pierwiastek ten odpowiada między innymi za utrzymanie w dobrej kondycji naszej skóry, paznokci oraz włosów. Dodatkowo, w skrzypie polnym występuje także mnóstwo potasu, odpowiadającego za utrzymanie dobrej gospodarki elektrolitowej, czyli wpływającego na nasz wygląd i samopoczucie. Zawarte w skrzypie krzem, potas oraz flawonoidy powodują, że roślina ta pomaga opóźnić siwienie włosów, sprawić, że skóra i paznokcie będą mocniejsze i bardziej odporne na infekcje, a całe ciało będzie lepiej się regenerowało. Dzięki niej mniej widoczne będą wszelkie oznaki starzenia.

Kiedy warto stosować skrzyp polny?

Moc cennych składników zawartych w skrzypie polnym pozwala nie tylko dbać o urodę, ale także stanowi wsparcie w wielu terapiach. Przeciwbakteryjne, remineralizujące oraz regenerujące właściwości skrzypu polnego sprawiają, że warto stosować go przede wszystkim w przypadku różnego rodzaju urazów, a także złamań. Pomaga on przeciwdziałać odwapnianiu kości, a tym samym wzmacnia je i pozwala szybciej się odbudowywać. Ponadto, idealnie sprawdza się on w przypadku chorób układu oddechowego i pokarmowego, w zapaleniach dróg moczowych, a także w procesie rekonwalescencji po przebytych operacjach. Zawarty w skrzypie polnym krzem odpowiada za zwiększenie elastyczności naczyń krwionośnych, a ponadto napary z tej rośliny działają moczopędnie, pomagają oczyścić organizm z toksyn, a także przyspieszają leczenie zapaleń dziąseł i gardła. Skrzyp polny można także stosować zewnętrznie (na przykład w postaci okładów), co będzie pomocne w przypadku owrzodzeń, trudno gojących się ran, a nawet podczas zapalenia spojówek. Przez wzgląd na ważną rolę krzemu w organizmie, korzystanie ze zdrowotnych właściwości skrzypu polnego polecane jest szczególnie osobom w podeszłym wieku (przeciwdziała miażdżycy, dba o kości i stan skóry) oraz kobietom w ciąży i karmiącym.

Sprawdź w jaki sposób można podawać skrzyp polny!

W zależności od własnych upodobań oraz potrzeb, skrzyp polny wykorzystywać można na wiele sposobów. Zioło to zbierać można w prosty sposób na łąkach lub wokół domu i koniecznie należy przy tym pamiętać, aby kolekcjonować jedynie zielone pędy rośliny. Następnie wystarczy je suszyć w naturalnych warunkach, bez wystawiania na pełne słońce (w takim przypadku pędy sczernieją i utracą część właściwości). Pełnowartościowe pędy powinny zachować zielony kolor.

Sposób stosowania skrzypu zależy od własnych upodobań i można sporządzić z niego między innymi herbatę, okłady, tonik, płukankę do włosów, nalewkę, a nawet kąpiel (polecana osobom borykającym się z cellulitem). Działanie skrzypu polnego można dodatkowo wzmocnić poprzez dodanie do niego miodu – taka mieszanka może okazać się skuteczna między innymi w przypadku problemów z układem pokarmowym lub drogami moczowymi.

Ocena Google
4.9
Ocena Facebook
5.0
js_loader