ROKITNIK
Nie znaleziono produktów, których szukasz.
Rokitnik zwyczajny – złoto Syberii
Rokitnik jest krzewem rosnącym dziko w Europie i Azji. W ogrodach spotkamy go jako roślinę ozdobną. Krzewy te dorastają do pięciu metrów i mocno się rozgałęziają, na łodygach występują ostre kolce. Jego liście są wąskie i srebrnozielone. Owoce są pomarańczowe, małe, a w kształcie kuliste i podłużne. Porastają całą roślinę na łodygach. Są bardzo kwaśne i dopiero po pierwszych przymrozkach stają się delikatnie słodkawe. W Polsce rokitnik jest pod częściową ochroną -nie można zbierać owoców z krzewów dziko rosnących. W naszym kraju występują w Pieninach i nad Bałtykiem.
Rokitnik chętnie sadzony jest w ogrodach, kiście owoców zostają na roślinie całą zimę, co stanowi piękną ozdobę zimowej scenerii. Świetnie sprawdzi się na skarpy lub jako żywopłot.
Właściwości rokitnika
Już w starożytności, że rokitnik to źródło składników prozdrowotnych. Są to między innymi witaminy C, A, E, K, P, B12; mikroelementy – żelazo, potas, krzem, glin, wapń oraz antyoksydanty. Można tu również znaleźć kwas foliowy, fitosterole i kwasy organiczne. Owoce rokitnika zawierają do 2,5 razy więcej witaminy C niż owoce czarnej porzeczki. Przy spożyciu 100g owoców zapewniamy sobie ponad 100% dziennej dawki tej witaminy.
Podobno w starożytności Grecy karmili rokitnikiem swoje konie, co pokazuje jak poważana przez nich była to roślina.
Surowiec zielarski
Na początku warto nadmienić, że witamina C z rokitnika nie rozkłada się podczas gotowania czy smażenia, więc idealnie nadaje się do różnego rodzaju przetworów. Warto dodać do nich dzikiej róży, jabłek czy gruszek dla zbalansowania kwaśnego smaku rokitnika.
Rokitnik jest rośliną o wielu zastosowaniach. Wyciągi lecznicze można sporządzać z kory, liści, owoców i pestek. Można stosować go w postaci oleju, nalewki, naparu, dżemu itp. Wspomaga
Rokitnik pospolity na choroby
W medycynie ludowej rokitnik był często stosowany jako napar z liści i kory, olej z pestek oraz surowe owoce i przetwory z owoców (np. nalewka). Warto i dzisiaj nim wspomagać leczenie. Rokitnik pomaga na następujące dolegliwości: stany zapalne w tym reumatyczne, blizny, skaleczenia, odmrożenia skóry, choroby układu oddechowego i pokarmowego, zapalenie wątroby, suchy kaszel, przeziębienie i ból gardła, hemoroidy i nadciśnienie.