fbpx

Owoc dzikiej róży

Nie znaleziono produktów, których szukasz.


Owoc dzikiej róży – źródło zdrowia i dobrego samopoczucia

Owoc dzikiej róży jest produktem posiadającym wiele cennych właściwości, który w dodatku spotkać można w naszym kraju niemalże na każdym kroku – i to nie tylko w sklepie, lecz także na spacerze, w naturalnej postaci. Dzika róża to gatunek krzewu, który występuje w obszarach klimatów ciepłych i umiarkowanych półkuli północnej – a więc w niemalże całej Europie, a także w niektórych miejscach w Afryce, Azji, Australii i Nowej Zelandii. Ogólnie istnieje około 14 000 odmian tej rośliny, ale w Polsce rośnie ich 23 – różnią się one od siebie wyglądem oraz smakiem owoców. Maksymalna wysokość, jaką może osiągnąć krzew dzikiej róży, to 3 m, jej owoce mają natomiast długość 2-3 cm. Jego cechą charakterystyczną są rosnące na pnączach, a niekiedy również na liściach ostre kolce.

Jakie właściwości mają owoce dzikiej róży?

Podstawową zaletą owoców dzikiej róży jest obecna w nich bardzo duża – znacznie większa niż w cytrusach – zawartość witaminy C, która wynosi średnio aż 500-700 mg na 100 g. Oprócz tego zawierają one również inne cenne składniki, między innymi witaminy A, B1, B2, E, K oraz karotenoidy, flawonoidy, kwas foliowy, kwasy organiczne, pektyny. Ich dokładne ilości i proporcje oczywiście różnią się w zależności od konkretnego gatunku.

Po owoce dzikiej róży warto sięgnąć przede wszystkim w czasie, gdy szczególnie jesteśmy narażeni na przeziębienia i grypę – a więc jesienią, zimą oraz wczesną wiosną. Właśnie ze względu na obecność witaminy C wzmacniają one naszą ogólną odporność i zmniejszają ryzyko zapadnięcia na różnego rodzaju infekcje. Ponadto mają również działanie rozkurczające i moczopędne, a także pomagają przy problemach z układem pokarmowym i chorobach nerek oraz wątroby.

dzika róża

Owoce dzikiej róży – w jakiej postaci je spożywać?

Jeśli chcemy wypróbować właściwości owoców dzikiej róży na własnej skórze, możemy je albo kupić, albo spróbować samodzielnie zebrać. Ponieważ roślina ta jest w Polsce powszechnie spotykana, nie powinno to stanowić większego problemu. Znajdziemy ją w dużych ilościach na polach, miedzach, w ogrodach i lasach. Na zbiory warto udać się pomiędzy sierpniem a październikiem, kiedy to owoce są już pełni dojrzałe. Pamiętajmy również, by wybrać się w tym celu w miejsce w miarę odludne i oddalone od ulic oraz innych źródeł zanieczyszczeń – dzięki temu zebrane owoce będą maksymalnie zdrowe i wartościowe dla naszego organizmu.

W jakiej postaci najlepiej spożywać owoce dzikiej róży? Kiedyś bardzo często jedzono je surowe, obecnie po zebraniu najczęściej się je suszy. Oprócz tego jednak można wykorzystać je do wykonania bardzo wielu różnego rodzaju wyrobów – win, dżemów, soków, syropów, a przede wszystkim nalewek. Jeśli chodzi o tę ostatnią, warto przeznaczyć na nią owoce zerwane później niż zwykle, już po pierwszych przymrozkach – dzięki temu będzie ona miała lepszy smak. Możemy do niej dodać, wedle uznania, bardzo różne składniki, na przykład goździki, cynamon, kardamon, a także miód (najlepszy jest akacjowy), które nie dość, że nadadzą jej wyjątkowy smak, to jeszcze wzmocnią lecznicze działanie tego specyfiku. Sporządzenie nalewki trwa od jednego do dwóch miesięcy. Kiedy jest już gotowa, warto pić jeden jej kieliszek dwa razy dziennie – pozytywne skutki powinniśmy odczuć zwłaszcza ze strony układu pokarmowego.

Jednak owoce nie są jedynym elementem róży, który może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Ponadto wartościowe właściwości posiadają również płatki jej kwiatów, które stosować możemy zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie – są one składnikiem wielu kupowanych przez nas w drogeriach kosmetyków. Jak więc widzimy, róża to roślina nie tylko piękna, ale także szalenie pożyteczna – warto więc poznać wszystkie jej mocne strony i zacząć je wykorzystywać w swoim codziennym życiu.