Mniszek lekarski
Nie znaleziono produktów, których szukasz.
Mniszek – źródło zdrowia i urody
Mniszek lekarski to roślina, z którą na pewno zetknąłeś się już nieraz – występuje ona w naszym kraju bardzo powszechnie i można ją spotkać na właściwie każdej miedzy czy łące. Przyzwyczajeni do jej widoku przeważnie nie zastanawiamy się, jakie ma ona właściwości i jak moglibyśmy ją wykorzystać – a szkoda. Zioło to ma bardzo wszechstronne działanie i doskonały wpływ na nasz organizm. Warto wypróbować je samemu!
Mniszek lekarski należy do bylin. Inne jego nazwy to mniszek pospolity, mlecz, lwi ząb, bole oczy czy też niewieścia stałość. Roślina ta występuje w niemalże całej Europie oraz części Afryki i Azji. W Polsce spotkać można około dwustu jej gatunków. Jak ona wygląda? Jest bardzo charakterystyczna i prosta do rozpoznania. Najpierw wiosną mniszek wypuszcza podłużne liście o postrzępionych brzegach, które układają się w charakterystyczną rozetę. Pomiędzy nimi znajduje się łodyga zakończona intensywnie żółtym kwiatem. Kwiaty mniszka po zapyleniu zmieniają się w wyposażone w aparat lotny owoce – a więc popularne „dmuchawce”, którymi w dzieciństwie zafascynowany był chyba każdy z nas. Roślina ta w każdym stadium rozwoju jest więc trudna do przeoczenia, a przy tym bardzo łatwo dostępna. Może więc warto zapoznać się z jej pożytecznymi właściwościami i zacząć je wykorzystywać?

Zdrowotne właściwości mniszka lekarskiego
Wpływ mniszka lekarskiego na nasz organizm jest bardzo wszechstronny. Do celów leczniczych wykorzystuje się przede wszystkim jego korzeń i liście, trochę rzadziej kwiaty. Czemu zawdzięcza on swoje działanie? W różnych częściach tej rośliny zawarte są rozmaite cenne dla naszego zdrowia substancje. Korzenie mniszka są na przykład bogate w inulinę, trójterpeny, sterole roślinne oraz sole potasu. W jego liściach natomiast obecne są z kolei karotenoidy, minerały takie, jak potas, magnez czy krzem oraz witaminy C, A i z grupy B. Mniszek ma więc działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe, a także oczyszczające i moczopędne. Pomocny jest przy sezonowych grypach i przeziębieniu, ale można go stosować także profilaktycznie. Warto po niego sięgnąć, jeżeli cierpimy na problemy z wątrobą lub z woreczkiem żółciowym albo mamy inne kłopoty z układem trawiennym takie, jak na przykład brak apetytu lub niestrawność. Będzie też przydatny przy schorzeniach dotyczących układu moczowego oraz przy reumatyzmie lub zbyt wysokim poziomie cholesterolu. Kwiaty mlecza natomiast wpływają na uregulowanie cyklu miesiączkowego.
Sposoby przygotowania mniszka lekarskiego
Liście mniszka lekarskiego zbiera się wiosną, jeszcze zanim roślina rozkwitnie, kwiaty zaraz po tym jak się rozwiną, natomiast korzenie jesienią. Sposobów na przyrządzenie go jest naprawdę wiele. Różne jego elementy można wykorzystać zarówno w postaci świeżej, jak i ususzonej. Ze świeżych liści mniszka warto przygotować na przykład sałatkę, do której można dodać również szpinak, szczypiorek, rzodkiewkę, rzeżuchę, jajko na twardo czy też parmezan. Po ususzeniu natomiast wszystkie części tej rośliny doskonale nadadzą się do sporządzania różnego rodzaju naparów oraz nalewek. Z kwiatów z kolei najlepiej jest przygotować wino lub syrop zwany również... mniszkowym miodem, który w smaku do złudzenia przypomina ten prawdziwy i również posiada wiele cennych właściwości zdrowotnych. Pomysłów na wykorzystanie mniszka może więc być naprawdę dużo i każdy na pewno znajdzie taki, który przypadnie mu do gustu.