MIÓD MIEJSKI
Nie znaleziono produktów, których szukasz.
Miód miejski to rodzaj miodu, który jeszcze do niedawna nie był zbyt rozpowszechniony. Raczej rzadko można spotkać się z nim w znanych nam sklepach, a dla wielu osób stanowi on jeszcze niezrozumiały wynalazek. W ostatnich latach miód miejski staje się jednak coraz bardziej popularny i co więcej, zdobywa rzesze wiernych fanów, wśród których znaleźć można przede wszystkim zwolenników ochrony środowiska i pszczół. Jak powstaje i czym charakteryzuje się miód miejski? Warto to wiedzieć!
Pszczoły w mieście? Jak to możliwe? Dowiedz się, skąd pochodzi miód miejski!
Jak sama nazwa wskazuje, miód miejski musi mieć coś wspólnego z miastem. Zazwyczaj pszczoły i miód kojarzą nam się z czystymi, wiejskimi krajobrazami, jednak okazuje się, że także większe skupiska ludzi i miejskie aglomeracje mogą być przyjaznym miejscem bytowania pszczół. W ostatnich latach w wielu krajach europejskich zaczęto budować pasieki właśnie w miastach – na dachach, tarasach i w parkach, a praktyka pokazała, że ich działanie może przebiegać bez żadnych zakłóceń. To właśnie z nich pozyskuje się pyszny miejski miód. Od niedawna takie instalacje funkcjonują także w Polsce, dzięki czemu miłośnicy miodu mogą cieszyć się jego miejskimi odmianami.
Mimo że obszerne blokowiska nie wydają się być odpowiednim miejscem, można z powodzeniem instalować na ich terenie pasieki. Oczywiście trzeba w tym celu spełniać określone warunki, zgodnie z którymi zarówno ludziom, jak i samym owadom, należy zapewnić całkowite bezpieczeństwo. Miejski miód powstaje dokładnie tak samo, jak ten pochodzący z terenów poza miastem, z tą różnicą, że pszczoły zwykle pozyskują nektar z nieco innych roślin. Poza tym cały proces przebiega tradycyjnie, a do obsługi pasiek niezbędny jest doświadczony pszczelarz.
Czym miód miejski różni się od klasycznych miodów i czy jest tak samo dobry?
Miód to bardzo zdrowy przysmak, który wielu z nas wykorzystuje w swoich domach. Słysząc jednak o zanieczyszczeniu miast, z pewnością zastanawiamy się, czy miejski miód nie będzie niebezpieczny dla naszego zdrowia. Otóż taka możliwość nie istnieje! Miód pochodzący z miejskiej pasieki posiada tyle samo wartości odżywczych, co inne, znane wszystkim miody i stanowi równie cenne wsparcie dla organizmu. Dowodzą tego przede wszystkim badania czystości takiego miodu zlecane przez pszczelarzy obsługujących miejskie pasieki, ale poza tym świadczy o tym jeszcze jeden, mało znany fakt. Pszczoły karmią miodem larwy, więc szczególnie dokładnie pilnują tego, by zbierany przez nie nektar był wolny od zanieczyszczeń i całkowicie bezpieczny dla ich zdrowia (a więc i dla zdrowia człowieka). W przeciwnym razie mogłoby dojść do zatrucia pszczół, którego do tej pory nie zaobserwowano w miejskich pasiekach. Pszczoły nigdy nie przynoszą do ula szkodliwych substancji i są na nie szczególnie wyczulone. Ich organizmy są tak wrażliwe, że nawet gdyby jedna z nich przypadkiem zebrała zanieczyszczony nektar, umarłaby jeszcze przed powrotem do ula. Na całe szczęście zdarza się to rzadko, ponieważ pszczoły doskonale przystosowują się do różnych warunków i uczą, jak unikać zagrożeń.
Miód miejski jest smaczny i zdrowy również dlatego, że na terenach miast pszczoły nie spotykają się z opryskami, co z kolei stanowi duży problem na terenach podmiejskich. Rośliny zapylane przez pszczoły w mieście nie mają kontaktu ze sztucznymi, chemicznymi substancjami, więc nie stanowią zagrożenia ani dla samych pszczół, ani dla osób spożywających miejski miód. Można więc śmiało stwierdzić, że każdy miłośnik pszczelich produktów może pokusić się o wypróbowanie miejskiego miodu bez obaw o własne zdrowie.
Niezwykłe walory smakowe miodu miejskiego
Poza tym, że miód miejski pozyskiwany jest w niecodziennych miejscach i okolicznościach, wyróżnia się on jeszcze jedną bardzo ważną cechą – niespotykanym aromatem i smakiem. W mieście pszczoły spotykają się z bardzo różnorodnymi roślinami, które są przez ludzi sadzone w parkach i ogrodach. Ich mnogość sprawia, że smak wytworzonego miodu nierzadko jest ogromnym zaskoczeniem nawet dla samego pszczelarza. Zarówno kolor miejskich miodów, jak i ich smak, są po prostu wyjątkowe i niepowtarzalne. Nawet tradycyjny miód lipowy pozyskany w mieście może smakować zupełnie inaczej, niż ten pochodzący z terenów wiejskich – jest to prawdziwa gratka dla amatorów niecodziennych miodów! Ponadto poza klasycznymi smakami, w mieście pozyskać można także nieco ciekawsze odmiany, jak chociażby miód kasztanowcowo-wierzbowy czy lipowo-łąkowy.
Dlaczego warto wypróbować miód miejski?
Każdy, komu nie są obojętne pszczoły i kto ceni sobie prawdziwe miody, powinien przynajmniej raz spróbować miejskiego miodu. Gwarantuje on wspaniały smak i cenne zdrowotne właściwości, ale oprócz tego jest także wyrazem walki o przetrwanie pszczół. Obecnie te pożyteczne owady narażone są na wyginięcie, a tworzenie dla nich nowych miejsc bytu w miastach to szansa na ich skuteczną ochronę! Umieszczanie uli w parkach i na dachach budynków to jeden z najlepszych sposobów dbania o nasze naturalne, pełne miododajnych roślin otoczenie.