fbpx

MIÓD GÓRSKI

Nie znaleziono produktów, których szukasz.


Miód górski

Miód górski jest jednym z ciekawszych i mocno wymagających przy zbiorze miodach. Zbiór nektaru przez pszczoły jest bowiem przeprowadzany na wysokościach od 600 m n.p.m. do ponad 1000 m n.p.m.. Co, więc jest w nim takiego niezwykłego?

Pożytek pszczeli

Nektar, z którego powstaje miód górski jest zbierany z kwiatów kwitnących wiosną i latem na dużych wysokościach górskich. Są to gatunki odporne na zmiany temperatury i wahania pogody. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że miód ten ma bardzo różnorodny skład. Ponadto zbiór z jednego zbocza może być zupełnie inny niż z następnego, dlatego nastawmy się na odkrywanie różnorodności smaków i różnic w kolorze miodu. Częstymi pożytkami dla tego typu miodu jest nektar z niezapominajki, koniczyny białej, wierzby, różanecznika, dzwonka, rubusu, tymianku, mniszka, rdestu, koniklecy czy komonicy.

Istotne w prowadzeniu pasieki w terenie górskim jest wybór miejsca na pasiekę. Zaleca się, żeby ule stały niedaleko połaci z kwitnącymi roślinami. Powinno to być miejsce u stóp góry, a nie w pobliżu jej szczytu. Dzięki temu zaoszczędzi się pszczołom nadmiernego wysiłku – bez ładunku lecą w górę, pomaga im wiatr wstępujący. Łatwiej im się także wraca – obciążone pyłkiem kwiatowym wykorzystują siłę grawitacji.

Barwa i smak miodu

Miód górski jest pięknej ciemno-bursztynowej barwy, aczkolwiek przy tak ogromnym zróżnicowaniu pożytków może się ta cecha mocno różnić. Krystalizuje dosyć wolno, po krystalizacji staje się jaśniejszy. W smaku jest zazwyczaj mocno intensywny, kwiatowy.

Składniki miodu

Miód ten w przeważającej części składa się z cukrów prostych, które mogą stanowić ponad 80% miodu. Znajdziemy tu też białka, mikro i makroelementy, witaminy i enzymy. W zależności od pożytku możemy się spodziewać innych wartościowych substancji takich jak kwasy organiczne, flawonoidy czy olejki eteryczne.

Zastosowanie

Miód górskich cieszy się szerokim zastosowaniem w leczeniu chorób układu oddechowego. Możemy go zastosować profilaktycznie lub wspomagająco w infekcjach górnych i dolnych dróg oddechowych, zapaleniach gardła, problemach z zatokami. Stosowanie go w przeziębieniu i grypie może znacząco wspomóc proces leczenia. Dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym jest świetnym immunomodulatorem, co oznacza, że wspomaga naszą odporność. Szczególnie polecamy go w okresach przejściowych dla wsparcia organizmu. Stosuje się go również w stanach przemęczenia i wycieńczenia organizmu oraz stanach zapalnych układu rozrodczego kobiet, spowodowanych obecnością wirusów i bakterii. Świetnie sprawdza się również we wspomaganiu leczenia wszelkich ran i obrażeń skórnych.