MIÓD FASOLOWY
Nie znaleziono produktów, których szukasz.
Mało popularny, a tak wyjątkowy miód fasolowy
Miód fasolowy nie należy raczej do najpopularniejszych gatunków – w przeciwieństwie do miodu gryczanego, akacjowego, lipowego czy nawet rzepakowego nie jest on powszechnie znany, a jego nazwa budzi niekiedy nawet zdziwienie. Fakt ten zupełnie nie przekłada się jednak na wartość tego produktu. Miód fasolowy posiada bardzo wiele cennych dla naszego zdrowia właściwości i zdecydowanie warto dowiedzieć się o nim więcej oraz przynajmniej od czasu do czasu po niego sięgnąć.
Jakie cechy ma miód fasolowy? Chyba najbardziej charakterystyczną jest jego smak – niezbyt słodki, a nawet delikatnie kwaskowaty. Kolor tego miodu zmienia się w zależności od jego konsystencji – w płynnej jest on słomkowy, a gdy się skrystalizuje, staje się kremowobiały. Charakteryzuje go także dość intensywny aromat przypominający zapach kwiatów fasoli. Do jego produkcji pszczoły wykorzystują nektar z kwiatów z odmiany fasoli tyczkowej, która nosi nazwę „Piękny Jaś”, a także czasem z fasoli wielokwiatowej (Phasoleus coccineus). Miód ten powstaje głównie na Roztoczu (na przykład w okolicach miejscowości takich, jak Szczebrzeszyn, Radecznica, Kawęczyn, Sąsiadki, Gorajec, Mokrelipie) i uważany jest nawet za tamtejszy produkt regionalny. Dzieje się tak dlatego, że Roztocze jest jednym z najmniej zachmurzonych i najlepiej nasłonecznionych w okresie letnim obszarów Polski i dzięki temu tamtejsze warunki klimatyczne doskonale nadają się do hodowania fasoli. W czasie jej wegetacji pogoda jest tam dla niej wyjątkowo sprzyjająca, dlatego tamtejsi rolnicy często decydują się na jej uprawę.
Właściwości zdrowotne miodu fasolowego
Miód fasolowy ma bardzo dobry wpływ na wiele narządów i układów w naszym organizmie i doskonale poprawia jego działanie. Wspomaga on na przykład pracę serca i funkcjonowanie całego układu krwionośnego, pozytywne skutki jego spożywania odczujemy z pewnością również jeśli chodzi o układ pokarmowy. Osobom, które cierpią na choroby żołądka lub jelit, jedzenie go pozwoli złagodzić te dolegliwości – między innymi przez przyspieszenie odnawiania drobnoustrojów gwarantujących prawidłowe trawienie. Korzystny będzie także dla tych, którzy zwyczajnie mają osłabioną odporność i często zapadają na grypę oraz różnego rodzaju przeziębienia i infekcje. Miód fasolowy wzmacnia układ immunologiczny i w ten sposób sprawia, że organizm jest w stanie lepiej obronić się przed różnymi atakującymi go wirusami i bakteriami. Warto go więc spożywać zarówno wtedy, gdy już dopadnie nas grypa lub przeziębienie, jak i profilaktycznie. Ponadto dostarcza on organizmowi wielu wartościowych składników odżywczych i regeneruje go.
Choć o miodzie fasolowym spora część z nas jeszcze nawet nie słyszała, jego popularność stopniowo rośnie. Coraz więcej osób decyduje się na sięganie po mniej znane gatunki miodu i testowanie ich właściwości. I dobrze, bo w ten sposób często można trafić na prawdziwe perełki – a do takich z pewnością należy miód fasolowy.