MIÓD FACELIOWY
Nie znaleziono produktów, których szukasz.
Skąd pochodzi miód faceliowy?
Miód faceliowy to jeden z rodzajów miodów, o których nie słyszy się każdego dnia. Zwykle w naszych domach królują te bardziej popularne, jak chociażby miód lipowy, jednak zdecydowanie warto zainteresować się także tym pochodzącym z pięknych kwiatów, które powinniśmy postrzegać nie tylko jako ozdobę, ale też źródło pysznego pszczelego przysmaku. Miód faceliowy zalicza się do nektarowych, a pozyskiwany jest właśnie z kwiatów facelii. Roślina ta posiada wiele odmian, jednak w Polsce najczęściej występuje facelia błękitna, wyróżniająca się piękną, niebiesko-fioletową (czasem błękitną) barwą. Pola porośnięte tym gatunkiem kwiatów wyglądają wręcz niesamowicie i właściwie zawsze można na nich spotkać pilnie pracujące pszczoły. Nie bez powodu spędzają one w takich miejscach wiele godzin, a jest tak, ponieważ facelia uznawana jest za jedną z najbardziej miododajnych roślin – pszczelarze często nazywają ją „królową roślin miododajnych”. Bardzo często właściciele pasiek z dużym wyprzedzeniem planują siew facelii, tak by zakwitła w momencie, gdy pszczoły będą mogły swobodnie pracować lub gdy po prostu dany pszczelarz chce pozyskać właśnie taki miód. Opierająca się na błękitach i fioletach barwa facelii nie pozostaje bez wpływu na kolor miodu faceliowego, a pyłek kwiatowy sprawia, że często w pasiekach znajdujących się w pobliżu uprawy występuje niebieska pierzga.
Charakterystyka miodu faceliowego
Jak już wspomniano, charakterystyczne kwiaty, z których pozyskiwany jest miód faceliowy, sprawiają, że jego barwa różni się od powszechnie znanych miodów kwiatowych. Jest to miód bardzo jasny, o żółtawym, a niekiedy zielonkawym kolorze. Taki właśnie pozostaje on w stanie płynnym, natomiast wraz z krystalizacją, staje się jeszcze jaśniejszy, a bardzo często wręcz biały i oczywiście zmienia konsystencję na kremową. Miód faceliowy z pewnością posmakuje osobom, które nie lubią eksperymentować i od miodu oczekują tradycyjnych, przyjemnych doznań smakowych – jest on bardzo delikatny, minimalnie kwaskowaty (praktycznie niewyczuwalnie), a dodatkowo wyróżnia się on zachęcającym, kwiatowym aromatem. Kupując miód faceliowy dla siebie, warto dokładnie mu się przyjrzeć oraz posmakować, ponieważ wyraźnie kwaskowaty smak świadczyć może o tym, że zostaliśmy nabrani przez pszczelarza. Taki „oszukany miód” nie będzie posiadał aromatu i nie będzie krystalizował.
Chcesz zadbać o zdrowie? Sięgnij po miód faceliowy!
Dlaczego warto wypróbować miód faceliowy? Poza miłym dla podniebienia smakiem oraz zapachem, posiada on także szereg właściwości leczniczych, które pomogą nam zadbać o własne zdrowie. Jak w każdym miodzie, znajdziemy w nim mnóstwo minerałów oraz witamin stanowiących cenne składniki odżywcze, przez co będzie to świetne wsparcie dla organizmu w okresie częstszych zachorowań. Miód faceliowy wzmacnia odporność, posiada właściwości bakteriobójcze oraz jest bogaty w magnez i żelazo, przez co pomaga nam zachować dobrą kondycję psychiczną i fizyczną. Dodatkowo miód ten doskonale sprawdza się w leczeniu wielu schorzeń, a szczególnie przydatny będzie przy nadciśnieniu, chorobach układu krążenia, niewydolności serca lub miażdżycy. Jest to także wspaniałe wsparcie, gdy cierpimy na choroby górnych dróg oddechowych, a w tym astmy oskrzelowej, która należy do szczególnie uciążliwych chorób. Gdyby tego było mało, miód faceliowy będzie bardzo pomocny w przypadku chorób układu pokarmowego, a także pozytywnie wpływa na wątrobę.
Kiedy warto sięgnąć po miód faceliowy?
Miód faceliowy warto stosować przede wszystkim wtedy, gdy czujemy się zmęczeni lub wiemy już, że coś zaczyna nas „rozbierać”. Może on w takich sytuacjach zapewnić nam lepsze samopoczucie i pomóc uchronić się przed infekcjami. Będzie to także świetny sposób na uzupełnienie energii po wzmożonym wysiłku fizycznym lub intelektualnym. Zdecydowanie warto podawać miód faceliowy dzieciom, które każdego dnia uczą się nowych rzeczy w szkole, a ale także i dorosłym, na których czekają nowe wyzwana związane z pracą lub prowadzeniem domu. Warto także wiedzieć, że miodem zastąpić można cukier, który zwykle stosujemy do herbaty, wypieków i innych potraw, a takie rozwiązanie będzie znacznie zdrowsze i pomoże nam utrzymać smukłą sylwetkę. Ponadto, miód faceliowy niweluje szkodliwe działanie używek takich, jak kawa, herbata, papierosy oraz alkohol, więc będzie to dobry wybór w przypadku osób, które w takich kwestiach czasem pozwalają sobie na chwilę zapomnienia.