MIÓD BORÓWKOWY
Nie znaleziono produktów, których szukasz.
Miód z nektaru borówki amerykańskiej
Aromatyczny o pięknym kolorze i przede wszystkim z ogromną ilością składników pro zdrowotnych. Miód borówkowy zdobywa coraz większa popularność w Polsce i na świecie. A dlaczego dowiecie się z poniższego opisu.
Borówka amerykańska
Nektar, z którego pszczoły robią miód borówkowy pozyskiwany jest z borówki wyniosłej (Vaccinium corymbosum L.) w naszym kraju znanej jako borówka amerykańska. Roślina ta pochodzi z Ameryki Północnej, ale dość szybko rozprzestrzeniła się po całym świecie. Największe jej plantacje znajdują się w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Krzaki borówki mogą dorastać nawet do 2,5 m, są silnie rozgałęzione, o skórzastych liściach. Kwitnie w kwietniu i maju, natomiast zbiory owoców przeprowadzane są około 2,5 miesiąca po kwitnieniu, a więc w sprzyjających warunkach przypada na maj. W Polsce jest kilka plantacji borówki, m.in. w okolicach Białegostoku.
Kolor i smak miodu
Miód borówkowy jest ciemnozłoty, bardzo aromatyczny i słodki, można w nim wyczuć zapach kwiatów borówek. Miód krystalizuje dość szybko, pojawiają się duże kryształy. Po krystalizacji wyraźnie jaśnieje. Najlepiej przechowywać go w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu.
Właściwości miodu borówkowego
Miód borówkowy zawiera wiele korzystnych dla zdrowia składników. Jak u wszystkich miodów głównymi składnikami są cukry proste: glukoza i fruktoza. Zawiera witaminy z grupy B, witaminę A i kwas foliowy. Można w nim również znaleźć flawonoidy, antocyjany i antyoksydanty, które jako naturalne przeciwutleniacze są stosowane w zapobieganiu wielu chorobom.
Zastosowanie miodu borówkowego
Zarówno owoce, jak i miód z borówki, ze względu na zawartość witaminy A i antocyjanów, stosowane są przy chorobach oczu. Wspomagają one mikrokrążenie w gałce ocznej i zapobiegają rozwojowi jaskry, zaćmy i pogorszeniu widzenia. Polecany jest również w dolegliwościach trawiennych i biegunkach. Działa wspomagająco w przebiegu infekcji gardła i zatok, można go stosować w przeziębieniu i grypie. Borówki i miód borówkowy polecane są w zapobieganiu chorób cywilizacyjnych takich jak nadciśnienie, cukrzyca czy nowotwory właśnie ze względu na obecność przeciwutleniaczy, które wymiatają z naszego organizmu wolne rodniki. Ze względu na właściwości przeciwbakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe zalecany jest w opatrywaniu zranień skórnych, gdyż przyśpiesza ich gojenie i zapobiega infekcji.