Kwiat lipy
Nie znaleziono produktów, których szukasz.
Lipa – co warto o niej wiedzieć?
Lipa to wyjątkowa roślina, która posiada wiele cennych właściwości. Drzewo to występuje w klimacie umiarkowanym na półkuli północnej – spotkać je więc można na terenie całej Polski. Jego cechą charakterystyczną jest długowieczność – może ono żyć nawet 1000 lat. Jeżeli chodzi o wygląd, jest ono wysokie (nawet do 40 metrów) oraz rozłożyste. Istnieje około 30 gatunków lipy, spośród których w Polsce dziko rosną dwa – lipa drobnolistna oraz lipa szerokolistna. Drzewo to uważane jest za roślinę ozdobną, dlatego często spotkać je można w parkach i na skwerach, zwłaszcza wzdłuż alej.
Kwiaty lipy – dlaczego są wyjątkowe?
Lipy kwitną na przełomie czerwca i lipca – i to stąd wzięła się nazwa tego drzewa. Jego kwiaty mają piękny zapach, są białe, dość drobne i miododajne. Ze względu na cenne właściwości wiele osób decyduje się na ich zbieranie. Najlepiej jest to robić na początkowym etapie kwitnienia przy suchej i słonecznej pogodzie. Warto pamiętać, by w tym celu wybierać drzewa położone raczej na uboczu, z dala od ulic, a więc takie, które są możliwie jak najmniej narażone na zanieczyszczenia. Zebrane kwiaty należy następnie ususzyć – albo w przewiewnym miejscu, albo używając do tego celu specjalnej suszarki.

W jakich sytuacjach pomocna jest lipa? Przy jakich dolegliwościach może być przydatna? W kwiatach lipy znajduje się wiele wartościowych substancji, do których należą na przykład związki śluzowe, flawonoidy, kwasy organiczne oraz olejki eteryczne. Dzięki temu roślina ta będzie przydatna zwłaszcza w trakcie zimniejszych pór roku, jesienią i zimą, kiedy to jesteśmy szczególnie narażeni na różnego rodzaju infekcje. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i odkażającym pomoże nam ona szybciej wyleczyć przeziębienie czy grypę, a także załagodzi bóle gardła i kaszel. Kwiaty lipy mają także działanie moczopędne oraz napotne, co sprawia, że przyspieszają one wydalanie toksyn z organizmu.
Ponadto właściwości kwiatów lipy można wykorzystać również przy innych dolegliwościach – na przykład problemach z układem trawiennym, ponieważ wspomagają one wydzielanie soków trawiennych. Pomocne są one także w stanach nadmiernego napięcia nerwowego oraz przy bezsenności, zwłaszcza u młodzieży i osób starszych.
Metody wykorzystania kwiatów lipy
Kiedy zaopatrzymy się już w ususzone kwiaty lipy – czy to je kupując, czy też własnoręcznie zbierając – jaki sposób najlepiej jest je wykorzystać? Najpopularniejszą metodą jest picie naparu z lipy, który każdy z nas może bez problemu przyrządzić we własnym domu – w tym celu należy łyżkę ususzonych kwiatów zalać wrzącą wodą i zaparzać przez około 20 minut. Optymalną dawką tego specyfiku dla dorosłej osoby są trzy filiżanki dziennie pite po jednej między posiłkami. Aby jeszcze zwiększyć zdrowotne właściwości naparu, warto dodać do niego miód, najlepiej lipowy. Innymi składnikami, o które dobrze jest wzbogacić ten napar, są soki – cytrynowy oraz malinowy. Kwiaty lipy można wykorzystać także do stosowania zewnętrznego. Jednym z pomysłów na to jest przygotowanie uspokajającej kąpieli, innym – okłady. Naparem z lipy przemywać można na przykład podrażnioną, wysuszoną i swędzącą skórę, łagodzi on również rany po ukąszeniach owadów.
Zaletą stosowania preparatów przygotowanych z kwiatów z lipy jest to, że są one środkiem w pełni naturalnym. Nie mają więc żadnych skutków ubocznych i nie ma również do ich używania praktycznie żadnych przeciwwskazań poza tym, że lepiej jest ich unikać w przypadku małych dzieci. Jeśli więc zależy Ci na swoim zdrowiu – sięgnij po kwiat lipy i ciesz się wysoką odpornością oraz dobrym samopoczuciem.
