Czarny bez
Nie znaleziono produktów, których szukasz.
Poznaj tajemnice czarnego bzu
Czarny bez jest rośliną, która stanowi w naszym kraju stały element krajobrazu – wybierając się na spacer do pobliskiego parku czy lasu, wręcz nie sposób się na niego nie natknąć. Zazwyczaj jednak mijamy ten krzew bez zastanowienia, nieświadomi tego, jak wiele cennych właściwości on posiada i na jak różne sposoby moglibyśmy go wykorzystać. Warto więc dowiedzieć się na jego temat nieco więcej.
Inne nazwy czarnego bzu to bez lekarski, pospolity lub dziki. Spotkać go można w dużej części Europy, a także w niektórych miejscach w Azji, Ameryce Północnej, Afryce oraz Australii. Roślina ta osiąga jak na krzew bardzo duże rozmiary – aż do 10 m wysokości. Wczesnym latem pojawiają się na jej gałęziach drobne białe kwiaty o niezbyt przyjemnym zapachu, a następnie – niewielkie czarne i kuliste zebrane w grona owoce. Zarówno jedne, jak i drugie posiadają różne wartościowe właściwości, z których warto zdawać sobie sprawę.
Poznajmy lecznicze właściwości czarnego bzu
Opisywana roślina w medycynie ludowej była znana już wieki temu, a ostatnimi czasy coraz częściej sobie o jej leczniczym działaniu przypominamy. W jaki sposób może ona wspomóc działanie naszego organizmu? Kwiaty czarnego bzu zawierają wiele cennych substancji, do których należą kwasy fenolowe, flawonoidy, kwasy organiczne, olejki, sterole, garbniki, triterpeny i sole mineralne. Jego owoce są natomiast bogate w rutyny, glikozydy antycyjanowe, pektyny, cukry oraz witaminy A i C. Obie te mieszanki mogą być pomocne przy wielu dolegliwościach, a zwłaszcza sezonowych przeziębieniach i grypie, na które jesteśmy narażeni szczególnie od października do marca. Czarny bez zwalcza gorączkę, oczyszcza oskrzela, a także działa przeciwbólowo, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie, dzięki czemu poprawia ogólne samopoczucie chorego i przyspiesza jego powrót do zdrowia. Po specyfiki na bazie czarnego bzu warto jednak sięgać również wtedy, gdy nic nam aktualnie nie dolega – poprzez wzmocnienie błon śluzowych i uszczelnienie naczyń krwionośnych wpłyną one na poprawę naszej odporności i zmniejszą ryzyko zapadnięcia na różnego rodzaju infekcje. Ponadto preparaty sporządzone na bazie kwiatów lub owoców tej rośliny wspierają również pracę układu pokarmowego – warto, by stosowały je osoby, które mają problemy z trawieniem i chciałyby je uregulować albo cierpią na zgagę lub wzdęcia. Co więcej, czarny bez działa też moczopędnie, jest więc wskazany przy kłopotach z nerkami, a także w przypadku, gdy chcemy oczyścić swój organizm z toksyn.

W jakiej postaci warto spożywać czarny bez?
Jak już wspomnieliśmy, w przypadku czarnego bzu pozytywny wpływ na nasze zdrowie mają zarówno jego owoce, jak i kwiaty. Te drugie pojawiają się w maju i czerwcu, najlepiej zrywać je w momencie, kiedy nie są jeszcze do końca rozwinięte. Na zbiory owoców tej rośliny warto udać się natomiast pod koniec sierpnia lub we wrześniu, gdy zdążą już one w pełni dojrzeć. Kiedy ten etap będziemy mieli już za sobą, pora pomyśleć o sporządzeniu odpowiednich specyfików. Z czarnego bzu samodzielnie przygotować można między innymi smaczny sok albo napar – i do jednego, i do drugiego warto dodać również inne składniki takie, jak na przykład goździki, sok z cytryny albo miód.
Należy pamiętać, że czarny bez w postaci surowej zawiera duże ilości sambunigryny – trującej substancji, której spożycie może u nas spowodować mdłości, wymioty i uczucie osłabienia. Dlatego i jego owoce, i kwiaty zawsze przed zjedzeniem należy przetworzyć – ususzyć lub poddać obróbce termicznej. Jeżeli tak postąpimy, nie będziemy musieli się o nic martwić – właściwie przygotowane preparaty z czarnego bzu przyniosą wyłącznie pozytywne efekty.
