Aloes

Aloes to jedna z popularniejszych i częściej wykorzystywanych roślin leczniczych, która zawiera wiele cennych składników i może wszechstronnie wspomóc pracę całego organizmu. Właściwości zdrowotne to jednak niejedyna jego zaleta – oprócz tego może być on także świetną ozdobą domu lub biura.

Podstawowe informacje o aloesie – co warto o nim wiedzieć?

Aloes należy do jednoliściennych sukulentów (a więc roślin, które przystosowały się do przetrwania w warunkach ograniczonej dostępności wody, gdyż wytworzyły służącą do jej gromadzenia tkankę). Znanych jest aż kilkaset (od 330 do 400) jego gatunków. Tylko kilkanaście z nich posiada jednak tak cenione właściwości zdrowotne, a najwięcej ma ich odmiana Aloe Barbadensis Miller. W warunkach naturalnych można spotkać go w Afryce, na Półwyspie Arabskim i Madagaskarze, a więc w najbardziej suchych rejonach świata. Tamtejsze aloesy to prawdziwe kolosy – osiągają one wysokość aż do 4 m. Kolejną ich cechą charakterystyczną są duże, mięsiste, pokryte woskowatym nalotem, a na brzegach kolczaste liście. W okresie kwitnienia można zaobserwować także długie zebrane w grona kwiaty o żółtej, pomarańczowej lub czerwonej barwie.

Cenne właściwości aloesu – w jaki sposób możesz go wykorzystać w swoim codziennym życiu?

Właściwości zdrowotne aloesu znane są od lat. Wykorzystywały je już nasze babki – co więcej, stosowane one były nawet przez starożytnych Egipcjan, Chińczyków, Greków i Rzymian. Działanie takie zawdzięcza on obecnym w jego liściach licznym substancjom aktywnym, takim jak na przykład aloeemodyna, barbaloina oraz aloina, i składnikom odżywczym, do których należą witaminy A, C, E, B1, B2, B3, B6, B12, wapń, cynk, selen, chrom, magnez, miedź, mangan, potas, żelazo, sód. Jak więc widzimy, ich lista jest bardzo długa i imponująca, a najwięcej z nich znajduje się w aloesowych liściach.

Regularnie przyjmując preparaty na bazie aloesu, możemy poprawić działanie wielu elementów naszego organizmu i ogólnie wspomóc jego funkcjonowanie. Zaleca się szczególnie picie naturalnego soku z aloesu – przy codziennym przyjmowaniu go po pewnym czasie da się zauważyć wyraźną różnicę w samopoczuciu. Poprawia on zwłaszcza funkcjonowanie układu pokarmowego – reguluje jego pracę, oczyszcza jelita i przyspiesza metabolizm, dzięki czemu pomocny jest także w walce ze zbędnymi kilogramami. Z drugiej strony zażywając go, należy zachować umiar i rozsądek, ponieważ w nadmiarze może on zadziałać przeczyszczająco. Ponadto dodatkowym efektem picia soku z aloesu jest detoksykacja organizmu i usunięcie z niego zbędnych oraz szkodliwych substancji – i dotyczy to nie tylko jelit, lecz także nerek, wątroby i skóry. Oprócz tego znany jest również pozytywny wpływ aloesu na układ krwionośny – obniża on poziom cholesterolu we krwi oraz poprawia krążenie i reguluje wysokość ciśnienia. Ponadto ogólnie działa wzmacniająco, podnosi odporność organizmu i zmniejsza ryzyko zapadnięcia na różnego rodzaju infekcje.

Podsumowując, roślina ta posiada między innymi dość silne właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, dezynfekujące, przeciwgrzybiczne, antywirusowe oraz antyseptyczne.

Oprócz tego, co napisaliśmy powyżej, aloes można stosować również zewnętrznie na różnego rodzaju problemy skórne takie, jak łuszczyca, oparzenia, trądzik czy egzema. Z tego powodu wykorzystywany jest on także powszechnie w kosmetologii i na półkach drogerii możesz znaleźć wiele zawierających go preparatów.

W jakiej formie najlepiej stosować aloes?

W sklepach, aptekach i drogeriach znajdziesz wiele różnego rodzaju produktów na bazie aloesu. Są to mniej lub bardziej naturalne soki, żele, kremy, pasty do zębów oraz suplementy diety. Oprócz tego preparaty zawierające tę roślinę możesz jednak również przygotować samodzielnie w domu. W jaki sposób? W pierwszej kolejności potrzebny Ci będzie oczywiście aloes w doniczce – pamiętaj, że powinna to być roślina co najmniej trzyletnia. Gdy już ją zdobędziesz, odetnij z niej liście i wyciśnij ich zawartość. Tak otrzymanym żelem możesz na przykład smarować chore lub podrażnione miejsca na skórze, ale dobrym pomysłem będzie także zmieszanie go z wodą, by uzyskać zdrowy aloesowy sok. Inne często wykorzystywane pomysły to przygotowanie z aloesu nalewki albo wzmacniającego wina. Ciekawym preparatem jest miód aloesowy, który otrzymasz po zmieszaniu zawartości liści z naturalnym miodem, na przykład gryczanym. Warto wiedzieć, że choć niektóre przepisy zalecają podgrzanie całości, to lepiej z tego zrezygnować, gdyż w ten sposób możemy spowodować, że miód utraci swoje najcenniejsze właściwości.