fbpx

Wyświetlanie wszystkich wyników: 5

Pokrzywa


Pokrzywa to roślina, którą zna z widzenia chyba każdy. Wielu osobom nie kojarzy się jednak ona zbyt dobrze – często uważamy ją za zwykły chwast, obdarzony dodatkowo nieprzyjemnymi właściwościami parzącymi. Taka opinia jest jednak niesłuszna – pokrzywa, choć niepozorna, ma mnóstwo zalet i zastosowań, zarówno kosmetycznych, jak i leczniczych. Jesteś ciekawy, jakich? Dowiesz się tego z dalszej części naszego tekstu.

Podstawowe informacje o pokrzywie

Pokrzywa należy do jednorocznych roślin zielnych lub bylin. Dzieli się ona na około pięćdziesiąt gatunków, spotkać ją można niemalże na całej kuli ziemskiej. Osiąga ona wysokość maksymalnie do 1,5 m, ma sztywną i prostą łodygę, podłużne ząbkowane liście, a w okresie kwitnienia pojawiają się także drobne, białe zebrane w grona kwiaty. Charakterystyczną cechą pokrzywy, z którą kojarzy ją większość z nas, jest obecność pokrywających ją licznych niewielkich parzących włosków (zawierają one kwas mrówkowy i histaminę).

Właściwości lecznicze pokrzywy – wykorzystaj je na co dzień!

Właściwości medyczne pokrzywy znane są dawien dawna i od lat skutecznie wykorzystuje się je w medycynie ludowej. Wynikają one z obecności w tej roślinie wielu cennych składników odżywczych – witamin, soli mineralnych oraz mikroelementów. Po preparaty na bazie pokrzywy warto sięgać zarówno profilaktycznie, jak i w celu wyleczenia lub załagodzenia konkretnych dolegliwości. Co więcej, ma ona wpływ również na nasz wygląd i pomaga poprawić stan swoich włosów, skóry i paznokci, co docenią oczywiście szczególnie panie. Dowiedz się więcej na temat jej właściwości oraz tego, jak możesz zastosować je w praktyce.

Pokrzywa słynie ze swojej wysokiej zawartości żelaza, dlatego też zaleca się podawanie jej osobom cierpiącym na anemię, ale także po prostu przemęczonym, osłabionym i pozbawionym energii. Ponadto ma ona także działanie moczopędne, dzięki czemu doskonale sprawdza się przy dolegliwościach ze strony układu wydalniczego (kamica nerkowa, skąpomocz, stany zapalne pęcherza oraz nerek). Co więcej, spożywanie (lub stosowanie zewnętrzne) tej rośliny zaleca się także osobom cierpiącym na schorzenia układu kostnego – artretyzm, reumatyzm oraz ogólnie wszelkie bóle stawów. Działanie takie zawdzięczamy obecności w pokrzywie histaminy i kwasu mrówkowego, które wywołują w skórze przekrwienie oraz silnie pobudzają jej receptory.

Oprócz tego wszystkiego, o czym napisaliśmy powyżej, pokrzywa ma również ogólne właściwości wzmacniające, oczyszczające i regenerujące. Sięgając regularnie po preparaty na jej bazie, unikniesz wielu chorób i infekcji, poprawisz swoje samopoczucie, a także zapewnisz sobie solidną dawkę dodatkowej energii.

Wykorzystaj właściwości pokrzywy w praktyce!

Preparaty na bazie pokrzywy bez problemu kupisz w większości aptek i sklepów zielarskich, możesz również nabyć ją samą w postaci ususzonej. Jeżeli masz jednak na to czas i chęci, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś samodzielnie udał się na zbiory – wtedy będziesz miał stuprocentową pewność, że stosowane przez Ciebie środki są w pełni naturalny i pozbawiony jakichkolwiek sztucznych czy szkodliwych dodatków.

Z młodej, zbieranej na przełomie kwietnia i maja, pokrzywy możesz przygotować sok. W tym celu należy zmiażdżyć jej liście i łodyżki, a następnie po prostu go z nich wycisnąć. Taki sok stosowany zewnętrznie doskonale wpływa na stan skóry i włosów – między innymi przyspiesza gojenie ran oraz usuwa łupież. Natomiast pokrzywy, które planujemy ususzyć, zbierać można od wiosny do jesieni. Ważne jest to, by wykopać je wraz z korzeniami, które po wysuszeniu będziemy mogli razem z liśćmi wykorzystać do przygotowania naparu. Ponadto pokrzywę można również dodawać do zup, sałatek czy jajecznicy.

Pokrzywę bez obaw może spożywać większość z nas, również dzieci. Niestety niektórzy powinni z niej jednak zrezygnować lub przynajmniej zachować szczególną ostrożność przy jej stosowaniu – dotyczy to kobiet cierpiących na choroby dróg rodnych, osób przyjmujących leki na cukrzycę, a także tych, u których w najbliższym czasie wykonane zostaną zabiegi chirurgiczne.