Kosmetyczne właściwości miodu

Kosmetyczne właściwości miodu znane są od wielu wieków. Już Kleopatra w starożytności używała go do poprawienia swojej urody. Do swoich słynnych kąpieli w mleku dodawała ten właśnie produkt. Miód ze względu na swoje liczne zalety wykorzystywany jest przez wiele firm do tworzenia rozmaitych kosmetyków.

Jakie są kosmetyczne właściwości

miodu?

Przede wszystkim wygładza on skórę oraz regeneruje ją. Działa odżywczo i łagodząco podczas stanów zapalnych. Ma właściwości nawilżające: możemy stosować go, nakładając na spierzchnięte usta, suchą skórę na łokciach lub szorstką na kolanach. Działa złuszczająco oraz oczyszczająco. Napina skórę oraz ujędrnia ją. Bardzo często stosowany jest jako naturalny peeling, ponieważ usuwa z naskórka obumarłe komórki, a także zamyka pory. Jeśli pojawiają nam się cienie pod oczami, miód znakomicie sobie z nimi poradzi, a to za sprawą aktywnych właściwości nawilżających. Aby je zniwelować, należy nałożyć tam miód na kilka minut, a następnie usunąć go delikatnie za pomocą letniej wody i wacika kosmetycznego. Spulchnia on skórę pod oczami, dzięki czemu widoczność cieni znacznie się redukuje. Regularne stosowanie miodu powoduje również wygładzenie zmarszczek. Miód bardzo dobrze wspomaga również walkę z niedoskonałościami pojawiającymi się na cerze. Oprócz właściwości nawilżających działa on także antybakteryjnie, dlatego przy odpowiednim stosowaniu może nawet wspomóc walkę z trądzikiem oraz bliznami pozostałymi po wypryskach. Maseczką miodową należy posmarować całą twarz i usunąć kosmetyk ze skóry dopiero po ok. 20-30 min. Miód poprawia również i wyrównuje koloryt skóry, nadając jej przy tym elastyczność. Rozcieńczony z wodą działa także pozytywnie na włosy, ponieważ zawiera aminokwasy, które nawilżają je od wewnątrz.

Jak wykorzystywane są

właściwości miodu w kosmetykach?

Przy produkcji kosmetyków stosowany jest on zazwyczaj razem z proteinami mleka, a także witaminami rozpuszczanymi w tłuszczach, np. witaminą A. Bardzo często miód wykorzystywany jest jako składnik płynów i żelów do kąpieli, szamponów i odżywek do włosów, peelingów. Najczęściej występuje jako jeden ze składników maści i kremów. Coraz częściej salony kosmetyczne proponują w swoich ofertach zabiegi pielęgnacyjne z wykorzystaniem miodu. Są to np. masaże miodowe, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród klientów. Podczas masażu gorący miód używany jest wraz z różnymi specjalnymi olejkami, w których skład wchodzą m.in. algi morskie. Zabieg taki odżywia oraz oczyszcza skórę, a po ukończonym masażu wychodzimy odprężeni i zrelaksowani. Najlepsze kosmetyki to te domowe, ponieważ nie zawierają one żadnych sztucznych substancji. Wiele maseczek możemy łatwo i szybko przygotować samodzielnie. Jeżeli nasza skóra nie jest na przykład odpowiednio nawilżona, warto przyrządzić maseczkę ze śmietany, miodu i żółtka. Połączenie takie ma bardzo wysokie właściwości nawilżające oraz wygładzające. Dzięki działaniu antybakteryjnemu miód można stosować również do golenia. Sporo osób używa go zamiast pianki, ponieważ jest znacznie delikatniejszy i pozostawia naszą skórę wygładzoną. Przed bezpośrednim zastosowaniem miodu na skórę należy upewnić się, czy nie mamy na niego uczulenia. Mimo że występuje ono u niewielkiej liczby osób, to miód w niektórych przypadkach może być silnym alergenem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *